VENITURI realizate de persoane fizice minore - cum se va completa declaratia 112?

venituri realizate de minorideclaratia 112 venituri minoriart 58 codul fiscal
VENITURI realizate de persoane fizice minore - cum se va completa declaratia 112?
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

"In situatia in care un copil obtine venituri din drepturi de autor, iar contractul de cesiune este incheiat intre cesionar si parintele lui (ca si reprezentant legal, deoarece este minor), pe care care dintre cei doi (minorul sau parintele) il declaram cu venituri in D112?"
 
Raspunsul specialistilor: 
 
Potrivit art. 58 din Codul fiscal, sunt contribuabil care datoreaza plata impozitului pe venit:
 
a) persoanele fizice rezidente;
b) persoanele fizice nerezidente care desfasoara o activitate independenta prin intermediul unui sediu permanent in Romania;
c) persoanele fizice nerezidente care desfasoara activitati dependente in Romania;
d) persoanele fizice nerezidente care obtin venituri prevazute la art. 129.
 
Astfel, Codul fiscal nu diferentiaza, in ceea ce priveste impozitul pe venit, contribuabilii in functie de varsta, persoanele fizice minore neavand din punct de vedere fiscal un tratament diferentiat. Intr-adevar in ceea ce priveste indeplinirea unor obligatii fiscale, capacitatea de exercitiu restransa astfel cum este reglementata de art. 41 din Codul civil limiteaza modul de indeplinire a acestora prin participarea parintilor ori reprezentantilor legali. Astfel, in conformitate cu prevederile art. 43 alin. (1) lit. a) si (2) din Codul civil, intrucat minorul care nu a implinit varsta de 14 ani nu are capacitate de exercitiu, actele juridice se incheie, in numele acestora, de reprezentantii lor legali, in conditiile prevazute de lege.
 
Prin urmare, din punct de vedere al impozitului pe venit, nu este relevanta varsta persoanei care realizeaza venitul impozabil, urmand a face obiectul declararii copilul minor in calitatea sa de contribuabil care realizeaza venitul din drepturi de autor. In raport cu modul de completare al Declaratiei 112, in Anexa nr. 1.2 – Asigurat, Sectiunea „Date de identificare a asiguratului” se completeaza de catre platitorul venitului cu datele de identificare ale copilului minor, inscriindu-se la Caseta „CNP/NIF” codul numeric personal al acestuia.
 
Raspuns oferit in luna ianuarie 2023 de catre specialistii site-ului PortalCodulMuncii.ro. Dati click AICI pentru a vedea toate noutatile din Codul Muncii + consultanta si raspunsuri detaliate de la experti
 

NOUTATI din Legislatia muncii

Atentie: Trebuie sa va actualizati Regulamentul intern!


Legea nr. 283, intrata in vigoare in 22 octombrie 2022, a modificat radical art. 243 din Codul muncii!

Astfel, conform noilor prevederi, sunteti obligat sa aduceti la cunostinta fiecarui salariat prevederile regulamentului intern, in prima zi de lucru, si sa faceti dovada indeplinirii acestei obligatii.

Regulamentul intern poate fi transmis pe suport de hartie sau in format electronic si isi produce efectele fata de salariat de la momentul luarii la cunostinta.



...Vezi AICI detaliile complete <<

de Ioana Pavel

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
venituri realizate de minorideclaratia 112 venituri minoriart 58 codul fiscal

Data aparitiei: 23 Ianuarie 2023
Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Urmareste-ne pe Google News
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


VENITURI realizate de persoane fizice minore - cum se va completa declaratia 112? Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri

 
Deducere personala. CopilIntrebare: Pentru un copil care urmeaza sa implineasca 18 ani in data de 29 ianuarie si nu este inscris in nicio unitate de invatamant, deci nu merge la scoala, mama are dreptul sa beneficieze de deducere personala de baza la salariul lunii ianuarie, in conformitate cu modificarile aduse de OG nr. 16/2022? Precizez ca si tatal copilului nu obtine venituri si este declarat in intretinerea mamei.
vezi AICI raspunsul specialistilor <<
 
Bonus in perioada de suspendare a contractului individual de munca. Temei legalIntrebare: Va rog sa ne oferiti opinia dvs cu privire la urmatoarea speta : avem un salariat care este intreaga luna ianuarie in concediu medical insa dorim sa ii oferim un bonus de performanta pentru realizarea cu maxima eficienta a sarcinilor de munca aferente anului 2022. Este in regula din punct de vedere legal? De regula cand oferim bonusuri/prime emitem o decizie din partea administratorului unde sunt trecute persoanele si sumele aferente.
vezi AICI raspunsul specialistilor <<


Descarca GRATUIT
“MODIFICARILE aparute in Codul Muncii. TOP 10 Studii de caz”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.
Rentrop ∧ Straton

 

 

Atentie la Controalele ITM!

Descarcati gratuit Raportul Special

"MODIFICARILE aparute in Codul Muncii. TOP 10 Studii de caz"
MODIFICARILE aparute in Codul Muncii. TOP 10 Studii de caz

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 
 
 



 
Atentie la Controalele ITM!
Descarcati gratuit Raportul Special

"MODIFICARILE aparute in Codul Muncii. TOP 10 Studii de caz"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]