Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Norme GDPR: un operator de prelucrare de date cu caracter personal poate stabili mai multe persoane imputernicite?

persoane imputernicitegdprprelucrare date cu caracter personaloperator prelucrare date caracter personal
Regulamentul privind protectia datelor cu caracter personal a intrat in vigoare la data de 25 mai 2018, dar angajatorii si managerii HR inca nu cunosc toate aspectele pe care le implica legislatia.


Raspunsul vi-l ofera o lucrare specializata, conceputa in mod special pentru particularitatile activitatii Departamentului de Resurse Umane - GDPR pentru managerii HR!
 
Ghidul va explica exact ce masuri trebuie sa luati pentru a va conforma Regulamentului si a evita cu succes amenzi de pana la 20 de milioane de euro sau de pana la 4% din cifra de afaceri, asa ca GDPR pentru managerii HR >>>

Iata o speta intalnite pe PortalProtectiaDatelor.ro: "Daca un operator de prelucrare de date cu caracter personal poate stabili mai multe persoane imputernicite (cate una pentru fiecare departament)? La ce fel de contract sau alt act juridic se refera grupul de analiza conform art.28 pct.3 din R 6792016 (anexa la CIM, anexa la Fisa de post, la ROI, la ROF)?"


 
Raspunsul specialistilor:


Incepem prin a va preciza ca, un departament in cadrul unei societatii NU poate fi operator in sensul Regulamentului, deci, departamentul nu va putea avea persoane imputernicite, insa un operator poate sa aiba mai multe persoane imputernicite care vor prelucra doar ceea ce este prevazut in contractul incheiat intre acestia.

Art. 28 alin. (3) se refera la transpunerea unei situatii de fapt (prelucrarea datelor cu caracter personal de catre un imputernicit al operatorului) intr-un contract sau alt act juridic incheiat intre operator si persoana imputernicita de operator in care se stipuleaza:

- obiectul si durata prelucrarii;
- natura si scopul prelucrarii;
- tipul de date cu caracter personal si categoriile de persoane vizate;
- obligatiile si drepturile operatorului.


IMPORTANT!

In contractul incheiat intre operator si persoana imputernicita de operator, trebuie sa se prevada si toate celelalte subpuncte de la (a) la (h) ale art. 28 alin. (3) din Regulament.

Asadar, acest contract este diferit de anexa la contractul individual de munca, anexa la fisa de post, regulamentul de ordine interioara si regulamentul de organizare si functionare a societatii.


Sursa: PortalProtectiaDatelor





Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
persoane imputernicitegdprprelucrare date cu caracter personaloperator prelucrare date caracter personal

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 04 Iulie 2018
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Norme GDPR: un operator de prelucrare de date cu caracter personal poate stabili mai multe persoane imputernicite? Nota: 3.33 din 5 - 3 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

Comentarii (1)


Lupu-Toma Gheorghe-Dorel
04-Iul-2018

GDPR 2018 este si tiparit sau exista doar CD? Multumesc!

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Revenire Din Concediu Crestere CopilIntrebare: Buna ziua! Una din colege a nascut in data de 04.08.2017.Cand trebuie sa se intoarca la locul de munca, pt a beneficia de stimulentul de insertie.Tatal nu va intra in concediu de crestere copil(1 luna). multumesc!
 

Raspuns: Buna ziua, trebuie sa revina la munca cel tarziu in data de 04.06.2019.... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Atentie la Fisele de Post modificate de GDPR!

Modele de Fise de Post actualizate in 2018
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR"
7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
Atentie la Fisele de Post modificate de GDPR!
Modele de Fise de Post actualizate in 2018

Descarcati gratuit Raportul Special

"7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]