Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Putem acorda Tichete de masa pentru CIM cu timp partial?

ticheteCIMtimp partial de munca

 

Putem acorda Tichete de masa pentru CIM cu timp partial?

Tichetele de masa sunt reglementate prin Legea 142/1998 si HG 5/1999. Potrivit acestor acte normative, angajatorii nu pot acorda mai mult de un tichet de masa pentru fiecare zi lucratoare din luna pentru care se efectueaza distribuirea si nu pot considera utilizat mai mult de un tichet de masa pentru fiecare zi lucrata din luna pentru care s-a efectuat distribuirea.

Nu se considera zile lucrate perioadele in care salariatii:

a) isi efectueaza concediul de odihna;

b) beneficiaza de zile libere platite, in cazul unor evenimente familiale deosebite precum si de zile festive si de sarbatoare legala, sau de alte zile libere acordate conform contractelor colective de munca;

c) potrivit dispozitiilor legale, sunt delegati sau detasati in afara localitatii in care isi au locul permanent de munca si primesc indemnizatie zilnica sau lunara de delegare sau de detasare;

d) se afla in concediu pentru incapacitate temporara de munca, sunt absenti de la locul de munca ori se afla in alte situatii stabilite de angajator impreuna cu organizatiile sindicale sau, dupa caz, cu reprezentantii salariatilor.

La un program de lucru de 6 ore/zi, salariatul va beneficia de un numar de tichete de masa corespunzator fiecarei zile lucrate. Textul de lege nu face nici o mentiune la numarul orelor lucrate ci numai la zilele lucrate si ce reprezinta zile care nu sunt considerate lucrate, ori daca legea nu distinge nici noi nu o putem face.

Sumele corespunzatoare tichetelor de masa acordate de angajator, in limitele nominale, nu mai sunt deductibile la calculul impozitului pe profit, iar pentru salariat sunt impozitate fiind adaugate la salariu.

Cu toate acestea tot mai constituie un beneficiu deoarece pentru aceste sume nu se achita si contributiile sociale. In temeiul art. 35 din Normele metodologice de aplicare a dispozitiilor Legii 142/1998 privind tichetele de masa, in cazul cumulului de functii, tichetele de masa pot fi acordate numai de catre angajatorii unde salariatii in cauza isi au functia de baza, potrivit legii.

Angajatorii, unitatile emitente si unitatile de alimentatie publica utilizate de unitatile emitente au obligatia de a pune la dispozitie organelor de control toate documentele necesare bunei desfasurari a actiunilor de control, sub sanctiunile prevazute de dispozitiile legale.

de LegislatiaMuncii.ro


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
ticheteCIMtimp partial de munca

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 20 Octombrie 2010
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Putem acorda Tichete de masa pentru CIM cu timp partial? Nota: 4.25 din 5 - 2 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri

 
Zile libere conform Legii 19 din 2020 pentru sot cadru didacticIntrebare: Desi raspunsul poate fi intuit sau logic, nu am putut raspunde cu certitudine urmatoarei intrebari care mi s-a adresat, motiv pt care solicit o opinie aici: un parinte poate solicita zilele libere in baza L19/2020 pt ingrijire copil daca celalalt parinte este cadru didactic (profesor)? Am auzit ca in perioada in care este suspendata activitatea in scoli si gradinite, teoretic directorul poate solicita profesorilor sa mearga la scoala(?). Si daca nu poate solicita, unde scrie totusi acest lucru....
vezi AICI raspunsul specialistilor <<
 
Modificarea locului muncii prin decizia angajatoruluiIntrebare: Conform art. 2 din Legea 19/2020, beneficiarii zilelor libere pentru supravegherea copiilor sunt salariatii care indeplinesc cumulativ urmatoarele conditii: a) au copii cu varsta de pana la 12 ani, inscrisi in cadrul unei unitati de invatamant sau au copii cu dizabilitati cu varsta de pana la 18 ani, inscrisi in cadrul unei unitati de invatamant; b) locul de munca ocupat nu permite munca la domiciliu sau telemunca. In cazul unei salariata incadrata ca economist care executa lucrari cu caracter...
vezi AICI raspunsul specialistilor <<


Descarca GRATUIT
“CORONAVIRUS - Ghid de MASURI URGENTE pentru Angajatori. Reguli impuse pentru fiecare firma”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.
Rentrop ∧ Straton

 

Alerta Coronavirus - Masuri de preventie pentru Angajatori

Descarcati gratuit Raportul Special

"CORONAVIRUS - Ghid de MASURI URGENTE pentru Angajatori. Reguli impuse pentru fiecare firma"
CORONAVIRUS - Ghid de MASURI URGENTE pentru Angajatori. Reguli impuse pentru fiecare firma

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 

 
 
 



 
Alerta Coronavirus - Masuri de preventie pentru Angajatori
Descarcati gratuit Raportul Special

"CORONAVIRUS - Ghid de MASURI URGENTE pentru Angajatori. Reguli impuse pentru fiecare firma"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]