Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Deductibilitatea cheltuielilor de formare profesionala

formare profesionaladeductibilitatecheltuieli
Intrebare:
Cheltuielile efectuate de angajatori pentru plata taxelor de facultate, masterat, doctorat pot fi considerate cheltuieli cu formarea profesionala a personalului angajat sau aceste sume trebuie considerate elemente similare veniturilor din salarii si trebuie tratate ca atare, respectiv impozitate ca orice venit de natura salariala?

Raspuns:
Conform art. 4 alin. (1) din Ordonanta Guvernului nr. 129/2000 republicata, formarea profesionala a adultilor reprezinta formarea profesionala initiala si/sau continua organizata prin alte forme decat cele specifice sistemului national de invatamant.

Rezulta ca exista doua forme ale formarii profesionale:
- formarea profesionala prin sistemul national de invatamant;
- formarea profesionala in afara sistemului national de invatamant;

Sistemul national de invatamant este alcatuit conform art. 15 din Legea nr. 84/1995 cu modificarile si completarile ulterioare, din ansamblul unitatilor si institutiilor de invatamant de diferite tipuri, niveluri si forme de organizare a activitatii de instruire si educare si cuprinde atat unitati si institutii de invatamant de stat cat si unitati particulare. Acestea sunt grupate in unitati de invatamant prescolar, primar, secundar, postliceal si invatamant superior, univeristar si postuniversitar.

In conformitate cu art. 21 alin. (2) lit. h) din Codul fiscal cheltuielile pentru formarea si perfectionarea profesionala a personalului angajat sunt cheltuieli deductibile la calculul impozitului pe venit.

In completarea acestei prevederi, articolul 34 din O.G. nr. 129/2000 privind formarea profesionala a adultilor cu modificarile si completarile ulterioare, prevede ca societatile comerciale, companiile si societatile nationale, unitatile cooperatiste, regiile autonome si alte institutii pot efectua cheltuieli pentru formarea profesionala a salariatilor, cheltuieli care se deduc, dupa caz, din impozitul pe profit sau din impozitul pe venit.

Prin urmare, se deduc cheltuielile pentru formarea profesionala a salariatilor nu si cheltuielile efectuate de catre angajatori cu plata taxelor angajatilor pentru facultate sau masterat intrucat acestea nu pot fi considerate cheltuieli cu formarea profesionala a personalului angajat fiind realizate prin unitati care fac parte din sistemul national de invatamant.

Daca aceste taxe sunt platite de catre angajator, sumele achitate constituie pentru salariat avantaj in natura, fapt pentru care trebuie considerate elemente similare veniturilor din salarii si trebuie tratate ca atare, respectiv impozitate ca orice alt venit de natura salariala.


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
formare profesionaladeductibilitatecheltuieli

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 29 Septembrie 2010
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Deductibilitatea cheltuielilor de formare profesionala Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Care Este Varsta De Pensionare Anticipata PartialIntrebare: Sunt nascuta in 12.06.1960,sexul feminin, sunt absolventa al UBB-curs de zi 5 ani cu diploma de licenta, salariata din 08.10.1979-15.09.1980 01.10.1985-11.12.1989 24.01.1990-21.08.1990 concediu platit pentru cresterea copilului pina la un an. 21.08.1990-01.08.1995 nu am fost angajata 01.08.1995-prezent (Total vechime la 01.01.2019=29ani si 1 luna fara grupe) am lucrat in grupa II : 4 ani si 2 luni ,iar in grupa I : 1 an si 6 luni Va rog sa-mi spuneti : 1.se tine cont de perioada lucrata
 

Raspuns: 1.nu beneficiati de reducerea varstei pentru lucru in conditii de grupe de munca<br />2. la st... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 

 
 
 



 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]