Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Detasarea transnationala a angajatilor. Se transmite in REVISAL? Ce trebuie sa stie angajatorii

detasare transnationala revisalrevisal 2017detasare revisal
In cazul in care persoana selectata in vederea angajarii ori salariatul urmeaza sa isi desfasoare activitatea in strainatate, angajatorul are obligatia de a-i comunica in timp util, inainte de plecare, informatiile prevazute la art. 17 din Codul Muncii.

Conform alin. 3 al art. 17, angajatorul trebuie sa ofere angajatului informatii referitoare la:

 a) durata perioadei de munca ce urmeaza sa fie prestata in strainatate;
b) moneda in care vor fi platite drepturile salariale, precum si modalitatile de plata;
c) prestatiile in bani si/sau in natura aferente desfasurarii activitatii in strainatate;
(...)


Iata analiza unui caz concret, extras din PortalCodulMuncii.ro:

"Asociatia nonprofit X are un numar de 20 angajati (INGRIJITOR LA DOMICILIU conform Clasificarii Ocupatiilor din Romania, cod COR 532204) care sunt delegati in GERMANIA la tot atatia beneficiari (adica 20) pentru ingrijirea la domiciliu a unor persoane bolnave. Asociatia a facut pentru fiecare dintre cei 20 de angajati delegati act aditional la CIM in care s-a specificat durata delegatiei, adresa familiei la care se desfasoara activitatea, cuantumul diurnei de delegare, modalitatea de transport dus-intors. Este corect asa cu act aditional la CIM? Daca DA atunci aceste acte aditionale trebuie inregistrate in REVISAL?"


Incepem prin a mentiona ca, alin. (2) al art. 17 stabileste ca, informatiile prevazute la alin. (1) lit.a), b) si c) trebuie sa se regaseasca si in continutul contractului individual de munca (CIM). Altfel, este necesara modificarea/completarea contractului individual de munca prin act aditional la acesta.


In acest context, angajatorul care isi trimite salariatii in alt stat membru UE pentru prestarea unei activitati in interesul sau, trebuie sa il informeze pe salariat cu privire la elementele mai sus prevazute.


Prin H.G 877/2016 pentru modificarea si completarea HG 500/2011 privind registrul general de evidenta a salariatilor, s-a introdus printre elementele registrului general de evidenta a salariatilor si detasarea transnationala.


IMPORTANT! Aplicatia noua Revisal 6.0.6 NU permite detasarea transnationala. Astfel, cand aplicatia conforma cu noua hotarare de Guvern va fi disponibila, asociatia va trebui sa inregistreze detasarea transnationala.


Sursa: PortalCodulMuncii



Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
detasare transnationala revisalrevisal 2017detasare revisal

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 05 Ianuarie 2017
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Detasarea transnationala a angajatilor. Se transmite in REVISAL? Ce trebuie sa stie angajatorii Nota: 5 din 5 - 3 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

Comentarii (1)


Morea grigorina
05-Ian-2017

In revisal se opereaza si diurna se adauga la salar si se impoziteaza?

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Perioadele De Lucru De Grupa A II-a, Sunt Cumulative?Intrebare: Buna ziua, Sunt nascut in 23.12.1958 (am implinit 60 de ani la 23.12.2018). Am absolvit facultatea, cursuri de zi - 5 ani. Am efectuat serviciul militar 9 luni... M-am angajat in 26.10.1983. La data de 26.10.2018, am atins (si efectuat) cei 35 de ani de cotizare efectiva. In cei 35 de ani de munca, am activat in grupa a II-a de munca (cu 100% contributie) in 2 din locurile de munca, dupa cum urmeaza: - la primul loc de munca, am activat in perioada 26.10.1983 - 15.09.1994 (10 ani, 10 l
 

Raspuns: In contextul in care deja am realizat efectiv (prin munca), cei 35 de ani de cotizare, si varsta de ... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 

 
 
 



 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]