legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

REVISAL: detasarea se poate opera si in ziua angajarii?

detasare 2017detasare angajatirevisal 2017
Incepem prin a reaminti ca CIM (contract individual de munca) este contractul in temeiul caruia o persoana fizica, denumita salariat, se obliga sa presteze munca pentru si sub autoritatea unui angajator, persoana fizica sau juridica, in schimbul unei remuneratii denumite salariu.

Astfel, salariatul presteaza activitate in baza contractului individual de munca pentru angajatorul cu care a incheiat acest contract.

"Se poate opera angajare si suspendare, cu aceeasi zi, pe motiv de detasare?", se intreba cineva pe PortalCodulMuncii.ro.


In primul rand, va reamintim ca in baza art. 45 din Codul muncii se poate dispune schimbarea temporara a locului de munca, din dispozitia angajatorului, la un alt angajator.

IMPORTANT! Codul muncii nu reglementeaza la cat timp de la incheierea contractului individual de munca se poate dispune detasarea.

Cu toate acestea, HG 500/2011 privind registrul general de evidenta a salariatilor stabileste la art. 4 lit. e) ca pentru salariatii detasati, angajatorul de baza completeaza perioada detasarii si denumirea angajatorului la care se face detasarea, anterior inceperii detasarii.

In acest context, detasarea nu poate fi dispusa din prima zi a angajarii avand in vedere faptul ca angajarea nu poate fi facuta in scopul detasarii precum si faptul ca aceasta trebuie sa fie inregistrata anterior inceperii.



Sursa: PortalCodulMuncii



de Isabela Alexe


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
detasare 2017detasare angajatirevisal 2017

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 10 August 2017
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


REVISAL: detasarea se poate opera si in ziua angajarii? Nota: 3.9 din 5 - 5 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri

 
Telemunca. Clauza in CIM. Conditii de acordare a tichetelor de masaIntrebare: Codul muncii solicita sa se mentioneze in actul aditional pentru telemunca perioada si/sau zilele in care salariatul isi desfasoara activitatea in regim de telemunca. Compania noastra doreste sa ofere o anumita flexibilitate in acest sens, stipuland in actul aditional un procent de timp pentru telemunca (de exemplu, maxim 50% din numarul de zile lucratoare in luna) completandu-se simultan o anexa saptamanala in care fiecare salariat sa isi completeze planificarea de telemunca pentru saptamana...
vezi AICI raspunsul specialistilor <<
 
Concediu de odihna si tichetele de vacantaIntrebare: Avem o salariata revenita din CCC pe 17.09.2020. Apoi in perioada 17.09-17.10.2020 face cerere de concediu fara plata, pe care conducerea societatii o aproba. Intrebare: Daca pentru un an normal, in care nu are suspendari, are dreptul la 24 de zile calendaristice si 5 zile pentru conditii grele, pentru anul 2020 la cate zile ar avea dreptul? CCC ii reduce din numarul de zile de concediu de odihna? Si daca are dreptul la un concediu normal, are dreptul la tichete de vacanta, desi nu are lucrate...
vezi AICI raspunsul specialistilor <<


Descarca GRATUIT
“Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.
Rentrop ∧ Straton

 

 

Atentie la Fisele de Post ale angajatilor!

Descarcati gratuit Raportul Special

"Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi"
Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 


 
Atentie la Fisele de Post ale angajatilor!
Descarcati gratuit Raportul Special

"Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]