Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Analiza specialistilor: O PFA nu se poate angaja pe sine insasi

pfacontractul de munca
Titularul unui PFA poate sa fie angajat in PFA-ul sau?

Conform specialistilor PortalCodulMuncii.ro, referitor la posibilitatea ca o persoana sa se angajeze pe sine insasi, nu exista o interdictie expresa legala. Cu toate acestea, nu este posibil pentru ca orice contract individual de munca este caracterizat de subordonarea salariatului fata de angajator.

Atentie la faptul ca art. 10 din Codul muncii defineste contractul de munca ca fiind contractul in temeiul caruia o persoana fizica, denumita salariat, se obliga sa presteze munca pentru si sub autoritatea unui angajator, persoana fizica sau juridica, in schimbul unei remuneratii denumite salariu. Or, o persoana nu poate sa se afle sub propria autoritate.

Mai mult,  art. 17 alin. (1) din OUG 44/2008 prevede posibilitatea PFA de a angaja terte persoane si nu pe sine insusi.

In concluzie, conform PortalCodulMuncii.ro, o PFA nu se poate angaja pe sine insusi.



Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
pfacontractul de munca

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 18 Noiembrie 2015
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Analiza specialistilor: O PFA nu se poate angaja pe sine insasi Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Repaus Dupa Munca In "ture".Intrebare: Buna ziua , Programul meu de lucru este in "ture", de 12 ore munca urmate de 24 ore repaus si apoi din nou 12 ore munca urmate de 24 ore rapaus. Am un program permanent, lucrez si sambata si duminica si de sarbatori legale, atat ziua cat si noaptea (depinde cum cade tura-de zi sau de noapte). Lucrez intr-un loc in care activitatea nu poate fi intrerupta. Angajatorul este obligat sa-mi acorde in acelasi timp (adica daca beneficiez de ambele drepturi ) : 1. conform art 1
 

Raspuns: Buna ziua, da, trebuie sa beneficiati de repaus de 24 ore dupa 12 ore de munca, si de asemenea aveti... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 

 
 
 



 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]