Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Angajatul acuza o stare de lesin. Se cheama ambulanta. Comunicam catre ITM acest eveniment?

accident ssmeveniment ssmeveniment itmssmsecuritatea muncii
Ce se intampla in situatia in care un angajat acuza o stare de lesin. Nu se simte bine si atunci chemam ambulanta prin serviciul de urgenta 112.

Vom considera ca acest eveniment trebuie comunicat catre ITM daca nu exista o vatamare? Dar daca angajatul va fi internat in spital pentru o perioada de 3 sau mai multe zile?


Raspuns oferit de Consilier Juridic Adina Popescu, pentru PortalCodulMuncii.ro:

 Potrivit prevederilor art. 26-27 din Legea 319/2006 a securitatii si sanatatii in munca, cu modificarile si completarile ulterioare, orice eveniment, asa cum este definit la art. 5 lit. f), va fi comunicat de indata angajatorului, de catre conducatorul locului de munca sau de orice alta persoana care are cunostinta despre producerea acestuia.

 Angajatorul are obligatia sa comunice inspectoratelor teritoriale de munca, de indata, toate evenimentele, asa cum sunt definite la art. 5 lit.f).

Astfel, potrivit art. 5 lit. f) din lege, evenimentul este definit ca fiind accidentul care a antrenat decesul sau vatamari ale organismului, produs in timpul procesului de munca ori in indeplinirea indatoririlor de serviciu, situatia de persoana data disparuta sau accidentul de traseu ori de circulatie, in conditiile in care au fost implicate persoane angajate, incidentul periculos, precum si cazul susceptibil de boala profesionala sau legata de profesiune.

Asadar, avand in vedere aceste prevederi legale, apreciem ca angajatorul trebuie sa comunice evenimentul la ITM si chiar sa inceapa cercetarea evenimentului, urmand sa stabileasca ulterior, pe baza documentelor medicale pe care le va emite unitatea sanitara, daca exista o legatura de cauzalitate intre activitatea desfasurata de salariat si afectarea sanatatii acestuia, pentru a putea concluziona caracterul evenimentului (de munca, in afara muncii, etc.).  


Raspuns oferit de Consilier Juridic Adina Popescu, pentru PortalCodulMuncii.ro

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
accident ssmeveniment ssmeveniment itmssmsecuritatea muncii

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 21 Mai 2015
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Angajatul acuza o stare de lesin. Se cheama ambulanta. Comunicam catre ITM acest eveniment? Nota: 3.93 din 5 - 7 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

Comentarii (1)


Mocanu Marilena
04-Iun-2015

E foarte important sa fim informati in orice domeniu si in orice situatie ne vom descurca.Multumesc.

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Incetare Vs. Suspendare Cim In Ccc?Intrebare: Buna ziua, Am sa prezint urmatorul caz : profesor titular incadrat pe perioada nedeterminata pe o norma intreaga ( 18 ore predare ) , primeste in luna septembrie 2018- 1 ora in sistem plata cu ora peste norma de baza , motiv pentru care i se incheie un contract de munca pe perioada determinata incepand cu 10.09.2018 si pana la 15.06.2019. In acest interval de timp , intervine un concediu de crestere copil la data de 01.03.2019, motiv pentru care i se suspenda ambele contracte de munca , atat c
 

Raspuns: Buna ziua. <br />Este corect cum s-a procedat, CIM-ul pe perioada determinata a incetat de dre... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]