Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Administrator nerezident. Apare obligatia de inregistrare fiscala in lipsa documentului A1?

Contributiiformularul A1administrator nerezidentformularul 205impozit retinut la sursa


In cele ce urmeaza, vom analiza situatia unui administrator de societate, persoana nerezidenta care vine in Romania doar cateva zile pentru aprobarea situatiilor financiare. In statul de rezienta este pensionar si nu a prezentat formularul A1 in Romania. Vom vedea astfel ce contributii se retin in Romania si in ce declaratie se declara neprezentand formularul A1, nejustificand astfel scutirea de la plata a contributiilor sociale in Romania.

Solutia consultantului:

Conform art. 72 alin. (1) din Codul de procedura fiscala, orice persoana sau entitate care este subiect intr-un raport juridic fiscal se inregistreaza fiscal primind un cod de identificare fiscala.Orice persoana sau entitate care este subiect intr-un raport juridic fiscal se inregistreaza fiscal primind un cod de identificare fiscala.

Astfel, administratorul trebuie sa obtina codul de inregistrare fiscal in Romania. De asemenea in baza art. 18 din acelasi cod, societatea platitoare a remuneratiei poate obtine codul fiscal
pentru administrator.

In baza acestui cod de inregistrare fiscala, societatea va declara remuneratia administratorului in:

1. formularul 112 "Declaratie privind obligatiile de plata a contributiilor sociale, impozitului pe venit si evidenta nominala a persoanelor asigurate";

2. formularul 205 "Declaratie informativa privind impozitul retinut la sursa si castigurile/pierderile realizate, pe beneficiari de venit";

Pentru remuneratia administratorului indiferent daca acesta realizeaza sau nu si alte venituri se datoreaza urmatoarele contributii sociale pe care societatea are obligatia sa le retina sis a le vireze:

- contributia individuala la sistemul asigurarilor sociale de stat si contributia angajatorului la sistemul asigurarilor sociale de stat;
- contributiile de asigurari sociale de sanatate (salariat si angajator) datorate bugetului Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate;
- contributia pentru concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate datorata de angajator bugetului Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate (FNUASS).



Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
Contributiiformularul A1administrator nerezidentformularul 205impozit retinut la sursa

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 21 Mai 2013
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Administrator nerezident. Apare obligatia de inregistrare fiscala in lipsa documentului A1? Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Vechime In Munca Crestere Si Ingrijire Copil Pana La 7 AniIntrebare: Buna ziua, ma numesc Ana si am 56 de ani .In data de 09.05.1983 am incetat activitatea la locul de munca pentru crestere si educare copil sub 7 ani conform art.9 alineatul 2 din Legea 1/1970, pana in data de 01.06.1990 cand m am angajat la o alta unitate. Va rog respectuos sa mi spuneti daca aceasta perioada se constituie vechime in munca si se ia in calcul la stabilirea stagiului de cotizare in vederea pensionarii. Mentionez ca de la aceasta unitate am primit o notificare din care
 

Raspuns: Perioada respectiva nu este stagiu de cotizare la pensie.... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 

 
 
 



 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]