Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Concediul de crestere a copilului: poate fi impartit intre mama si tata, cate 6 luni fiecare?

OUG 111/2010concediu crestere copil

Una din angajatele noastre ar dori sa beneficieze de concediu de crestere al copilului astfel: sa aplice pentru 6 luni de concediu ( incluzand cele 126 zile); pentru urmatoarele 6 luni de concediu de crestere al copilului - sa aplice sotul ei (acesta lucrand la o alta firma.

Este posibil? Daca da, cum ar trebui procedat?

Raspuns: De indemnizatia lunara si stimulentul de insertie prevazute de OUG 111/2010 beneficiaza oricare dintre parintii firesti ai copilului, in raport cu optiunea exprimata, daca indeplineste conditiile de acordare.

Concediul si indemnizatia lunara precum si stimulentul de insertie se cuvin pentru fiecare dintre primele 3 nasteri.

Concediu crestere copil este un drept al salariatului, nu o obligatie. In cadrul perioadei aferente concediului pentru cresterea copilului salariata este singura persoana care poate renunta la beneficiul legii, respectiv la incetarea suspendarii CIM pentru cresterea copilului inainte de expirarea duratei concediului.

Angajatorul nu se poate opune solicitarii salariatei de a reveni din concediul pentru cresterea copilului in varsta de pana la un an inainte de expirarea duratei acestuia.

Acordarea indemnizatiei pentru cresterea copilului sau, dupa caz, a stimulentului de insertie se face la cererea scrisa a persoanei indreptatite, ori de cate ori aceasta solicita, cu respectarea conditiilor prevazute de OUG 111/2010.

Potrivit art. 2 alin. (1) din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, cu modificarile si completarile ulterioare, incepand cu data de 1 ianuarie 2011, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri din salarii, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal , cu modificarile si completarile ulterioare, denumite in continuare venituri supuse impozitului, pot beneficia optional de urmatoarele drepturi:

a) concediu crestere copil in varsta de pana la un an, precum si de o indemnizatie lunara;
b) concediu crestere copil in varsta de pana la 2 ani, precum si de o indemnizatie lunara.

Conform art. 1 alin. (1) din Normele metodologice de aplicare a prevederilor OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, aprobate prin HG 52/2011 , beneficiaza de drepturile prevazute de OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, denumita in continuare ordonanta de urgenta, urmatoarele persoane, denumite in continuare persoane indreptatite:

a) oricare dintre parintii firesti ai copilului/copiilor, respectiv fiecare, in cazul prevazut la art. 10 din ordonanta de urgenta;
b) oricare dintre sotii carora li s-a/s-au incredintat copilul/copii in vederea adoptiei sau au adoptat copilul/copiii, respectiv fiecare, in cazul prevazut la art. 10 din ordonanta de urgenta;
c) persoana care are copilul in plasament ori in plasament in regim de urgenta;
d) asistentul maternal profesionist, numai pentru copiii sai naturali ori adoptati;
e) persoana care a fost numita tutore.

Alin. (2) din acelasi articol prevede ca persoanele indreptatite prevazute la alin. (1) beneficiaza de drepturile prevazute de ordonanta de urgenta daca indeplinesc cumulativ urmatoarele conditii:

a) se incadreaza in prevederile art. 2 alin. (1) sau, dupa caz, in prevederile art. 2 alin. (5) si (6) din ordonanta de urgenta;
b) sunt cetateni romani sau, dupa caz, straini ori apatrizi;
c) au domiciliul sau resedinta in Romania, conform legii;
d) locuiesc in Romania impreuna cu copilul/copiii pentru care solicita drepturile si se ocupa de cresterea si ingrijirea acestuia/acestora.

Asadar, tatal care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, a realizat timp de 12 luni venituri din salarii, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal , cu modificarile si completarile ulterioare, denumite in continuare venituri supuse impozitului, va putea beneficia de concediu crestere copil in aceleasi conditii ca si mama copilului. Pentru obtinerea indemnizatiei trebuie intocmit un alt dosar in aceleasi conditii in care a fost intocmit si de catre mama.

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
OUG 111/2010concediu crestere copil

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 23 Iulie 2012
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Concediul de crestere a copilului: poate fi impartit intre mama si tata, cate 6 luni fiecare? Nota: 5 din 5 - 2 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

Comentarii (1)


01-Aug-2013

cum pot sa obtine cere de la angajator cum ca sotia renunta la concediu maternal

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Acordarea Concediului Medical Dupa Cele 273 ZileIntrebare: Buna ziua, Am beneficiat anul trecut, de concediu medical in urma fracturarii gambei(prin cazatura pe gheata) de 273 zile .Deoarece operatia chirurgicala de introducere a tijei in picior nu a fost reusita, tija fiind mai lunga cu 2cm ,am fost nevoita sa umblu cu carje aproape 7luni. Dupa recuperarea totala, adica cele 273 zile (cele 183 + 90 zile prin comisia de expertiza de la Bucuresti) mi-am reluat activitatea si unele investigatii medicale intrerupte dupa cazatura.Astfel, acum sunt diagno
 

Raspuns: Fiind un alt cod de boala,in opinia mea ar trebui sa beneficiati de concediu medical initial si nu i... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]