Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Ce se intampla daca expira Contractul de Munca intr-o zi nelucratoare?

incetare CIMcontract de munca perioada determinatacodul muncii


Intrebare: Exista o prevedere legislativa conform careia contractul individual de munca incheiat pe durata determinata poate inceta exclusiv intr-o zi lucratoare?

Raspuns:

Conform art. 56 alin. (1) lit. i) din Codul muncii, contractul individual de munca existent inceteaza de drept la data expirarii termenului contractului individual de munca încheiat pe durata determinata.

Astfel, contractul individual de munca incheiat pe durata determinata inceteaza de drept la data la care expira termenul pentru care a fost incheiat, indiferent daca termenul expira intr-o zi lucratoare sau intr-o zi nelucratoare. De exemplu, daca ultima zi a contractului este 23 decembrie, data incetarii contractului este data de 24 decembrie.

Alin. (2) al art. 56 din Codul muncii stabileste ca pentru situatiile prevazute la alin. (1) lit. c)- j), constatarea cazului de incetare de drept a contractului individual de munca se face in termen de 5 zile lucratoare de la intervenirea acestuia, in scris, prin decizie a angajatorului, si se comunica persoanelor aflate in situatiile respective in termen de 5 zile lucratoare.

Asadar, in termen de 5 zile lucratoare de la data expirarii termenului contractului individual de munca incheiat pe durata determinata, angajatorul trebuie sa emita decizia prin care constata incetarea de drept a contractului individual de munca.

Decizia angajatorului are rolul de a constata incetarea de drept a CIM pe durata determinata, incetare care s-a produs la data expirarii termenului pentru care a fost incheiat contractul.

In exemplul dat, contractul individual de munca inceteaza de drept la data de 24 decembrie iar angajatorul va emite decizia prin care constata ca CIM a incetat de drept la data de 24 decembrie, in termen de 5 zile lucratoare.

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
incetare CIMcontract de munca perioada determinatacodul muncii

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 12 Ianuarie 2012
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Ce se intampla daca expira Contractul de Munca intr-o zi nelucratoare? Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

Comentarii (2)


13-Ian-2012

Atentie la HG 500/2011-registrul salariatior, art.4 alin1 lit.d!

13-Ian-2012

Raspunsul dat la intrebarea "Ce se intampla daca expira Contractul de Munca intr-o zi nelucratoare?" nu face referire si la Hotararea 500/2011, art. 3, alin. 2, lit i unde nu e specificata forma de incetare a contractului ci doar "la data incetarii CIM". Deci ce luam in considerare?

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Care Este Vechimea In Munca Si Cand Ma Pot PensionaIntrebare: Buna ziua. Sunt nascuta pe data de 10.03.1968. Am lucrat in 1986-1987, pentru scurte perioade ca ziliera la o unitate ce mi-a eliberat adeverinta de lucru pentru 79 de zile. Se specifica ca s-au retinut cele 3% pensie suplimentara si CAS. Datele nu apar in cartea de munca ci doar in adeverinta. Se iau in calcul ca vechime in munca (perioada contributiva)? Din 1.10. 1988- 1.09.1989 am lucrat in aceeasi unitate cu Carte de munca. Am urmat Facultate cursuri la zi 5 ani: 1989-1994.Pe Diploma
 

Raspuns: Multumesc pentru raspuns. Dar, se poate face un calcul al vechiimi mele pana in prezent? Cat ar fi? ... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]