Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Indemnizatia de hrana se impoziteaza?

Indemnizatia de hranacodul fiscalcheltuieli deductibile

In categoria cheltuielilor sociale deductibile limitat, in limita unei cote de 2% aplicata asupra valorii cheltuielilor cu salariile personalului se incadreaza atat cheltuielile mentionate expres la art. 21 alin. 3 lit. c din Codul fiscal , cat si alte cheltuieli de natura sociala stabilite in cadrul contractelor colective de munca la nivel national, de ramura, grup de unitati si unitati, dupa cum se expliciteaza la pct. 331 din Normele metodologice date in aplicarea Titlului II din Codul fiscal.
 
Prin urmare, in masura in care indemnizatia de hrana acordata salariatilor este prevazuta ca o cheltuiala de natura sociala in contractul colectiv de munca aplicabil unitatii respective, ea este deductibila limitat la calculul profitului impozabil conform art. 21 alin. 3 lit. c din Codul fiscal. Totusi, avand in vedere ca masa acordata angajatilor este impozitata la salariat (conform celor expuse mai jos), este deductibila la calculul profitului impozabil, prin aplicarea, per a contrario, a prevederilor art. 21 alin. 3 lit. l din Codul fiscal, conform carora sunt considerate nedeductibile cheltuielile salariale si/sau asimilate acestora, daca nu sunt impozitate la angajat Indemnizatia de hrana suportata integral de societate (deci nu ca o cheltuiala sociala) este deductibila prin aplicarea prevederilor art. 21 alin. 3 lit. l din Codul fiscal
 
Din punct de vedere al impozitului pe veniturile din salarii, hrana acordata personalului (indiferent ca este suportata integral de societate sau din “fondul social”) este considerata avantaj si asimilata salariilor in vederea impunerii, in conformitate cu prevederile art. 55 alin. 2 lit. k si alin. 3 lit. b din Codul fiscal intrucat situatia prezentata nu se incadreaza in drepturile de hrana neimpozabile prevazute la art. 55 alin. 4 lit. b din Codul fiscal si pct. 82 din Normele metodologice date in aplicarea Titlului III din Codul fiscal.
 
In consecinta, contravaloarea indemnizatiilor de hrana oferite angajatilor se include in veniturile din salarii si se impoziteaza potrivit prevederilor art. 57 din Codul fiscal, dar este exclusa din baza de calcul a contributiilor sociale in temeiul art. 296^15 lit. p din Codul fiscal.
 


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
Indemnizatia de hranacodul fiscalcheltuieli deductibile

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 11 Noiembrie 2011
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Indemnizatia de hrana se impoziteaza? Nota: 5 din 5 - 3 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Ajutor Sot Supravietuitor - Lege NouaIntrebare: Conform noii legi a pensiilor, sotul supravietuitor are dreptul la un ajutor ce reprezinta 25% din pensia sotului decedat. Sotia mea a decedat la varsta de 50 de ani, fiind inca angajata si avand o perioada de cotizare pentru pensie de 29 de ani. In aceasta situatie eu pot beneficia de aceasata prevedere din noua lege si in ce conditii ? Pot beneficia si in caz de pensie anticipata ?
 

Raspuns: Nefiind adoptata legea pensiilor in noua forma nu va pot da informatii prezumtive.<br />Pentru... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 

 
 
 



 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]