Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Tichete CADOU acordate pentru cheltuieli sociale? Ce prevede Codul Fiscal

tichete cadou evenimente socialetichete cadou conditiicodul fiscal tichete cadoucheltuieli sociale tichete cadou
Conform Normelor metodologice de aplicare a Codului fiscal, in sensul art. 142 lit. r) din Codul fiscal, nu se cuprind in baza lunara de calcul al contributiilor sociale obligatorii tichetele cadou acordate potrivit legii, altele decat cele acordate pentru ocaziile prevazute la art. 142 lit. b) din Codul fiscal.


ATENTIE!


Suma de 100 lei si 400 lei acordata sub forma de tichete cadou pentru cheltuieli sociale va fi doar impozitata si nu va fi supusa calculului contributiilor sociale numai daca acordarea acesteia este reglementata in contractul de munca (individual sau colectiv).


"In cadrul programului de imbunatatire continua a proceselor de productie, am decis sa premiem salariatii care fac sugestii valoroase cu sume intre 100 si 400 lei (acordate in tichete cadou sau vouchere de combustibil). Posibilitatea de a acorda astfel de premii este prevazuta si in Regulamentul Intern. Intrebarea este daca putem considera aceste chetuieli ca fiind cheltuieli sociale, si incadra in fondul de 5% din fondul de salarii conform art. 25, al. 3, pct. 4 Cod Fiscal?"



Legea care reglementeaza acordarea tichetelor cadou este Legea 165/2018.

Asa cum observati, prevederea legala mai sus citata exclude din baza de calcul al contributiilor sociale tichetele cadou acordate potrivit Legii nr. 165/2018 privind acordarea biletelor de valoare si a Normelor metodologice de aplicare aprobate prin HG 1045/2018, publicata in Monitorul Oficial nr. 24 din 9 ianuarie 2019, pentru cheltuieli sociale.
Astfel, conform art. 15 alin. (1) din Legea 165/2018, tichetele cadou sunt bilete de valoare acordate ocazional, angajatilor, pentru cheltuieli sociale.


IMPORTANT:

Angajatii pot beneficia de tichete cadou acordate de angajatorii lor, numai pentru destinatiile sau evenimentele care se incadreaza in cheltuieli sociale (art. 11 alin. (2) din Normele metodologice de aplicare a Legii nr. 165/2018 privind acordarea biletelor de valoare aprobate prin HG 1045/2018).

Numai tichetele cadou acordate pentru destinatiile sau evenimentele care se incadreaza in cheltuielile sociale, prevazute de contractul de munca altele decat cele prevazute la art. 142 lit. b) din Codul fiscal (alte ocazii decat ocazia Pastelui, zilei de 1 iunie, Craciunului si a sarbatorilor similare ale altor culte religioase, 8 martie) nu intra in baza de calcul al contributiilor sociale indiferent de valoarea tichetelor cadou.

Daca tichetele cadou sunt acordate cu ocazia Pastelui, zilei de 1 iunie, Craciunului si a sarbatorilor similare ale altor culte religioase, 8 martie, ele vor intra in baza de calcul al impozitului pe venit si al contributiile sociale daca depasesc suma de 150 lei.

Tichetele CADOU pot fi acordate fara taxare cu contributii sociale daca de fiecare data se intocmeste act aditional la contractul de munca si se reglementeaza punctual acordarea acestora.


 Un raspuns oferit de expertii in de la PortalCodulMuncii >>>



Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
tichete cadou evenimente socialetichete cadou conditiicodul fiscal tichete cadoucheltuieli sociale tichete cadou

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 09 Septembrie 2019
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Tichete CADOU acordate pentru cheltuieli sociale? Ce prevede Codul Fiscal Nota: 5 din 5 - 2 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Pensionare Anticipata Grupa A II-aIntrebare: Buna ziua! Sunt nascuta in 21.03.1962 si sunt angajata din 9.10.1981 si am lucrat in grupa a II-a timp de 19 ani 5 luni 22 zile in procent de 100%. In ziua urmatoare implinirii varstei de 57 ani si 2 luni, in data de 22.05.2019, mi-am depus dosarul de pensionare pentru pensia anticipata. In dosar sunt atasate adeverintele de grupa a II-a lucrate, veniturile si vechimea. Intrebarea mea este daca in situatia de mai sus sunt indeplinite conditiile de pensionare anticipata, sau pot exista motive d
 

Raspuns: Multumesc.... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 

 
 
 



 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]