Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Ajutor: Am avut contract cu 8 ore pe luna. Am dreptul la concediu de crestere a copilului pe 2 ani?

concediiconcediu ingrijire copilindemnizatie ingrijire copil

"Am avut program de 8 ore pe luna. Am nascut si am adus concedii medicale pentru cele 42 de zile minim obligatorii dupa nastere, de concediu postnatal. Acum doresc sa intru in concediu de crestere copil si sa solicit indemnizatie de la stat.

Angajatorul meu cum va inregistra concediul medical avand in vedere ca exista CIM cu 8 ore pe luna? Doar pentru o singura zi pe luna conform CIM?

Am dreptul la indemnizatie de la stat pe o perioada de pana la 2 ani sau doar 1 an, tinand cont de natura contractului de munca, de 8 ore pe luna?"


Raspunsul specialistilor PortalCoduMuncii.ro:

Conform Legislatiei in vigoare, la stabilirea numarului de zile ce urmeaza a fi platite se au in vedere prevederile legale cu privire la zilele de sarbatoare declarate nelucratoare, precum si cele referitoare la stabilirea programului de lucru, prevazute prin contractele colective de munca.

Cu toate acestea, subliniem faptul ca  din duratele de acordare a concediilor medicale, exprimate in zile calendaristice, se platesc zilele lucratoare. La stabilirea numarului de zile ce urmeaza a fi platite se au in vedere prevederile legale cu privire la zilele de sarbatoare declarate nelucratoare, precum si cele referitoare la stabilirea programului de lucru, prevazute prin contractele colective de munca.

 Astfel, din durata concediu medical veti plati doar zilele lucratoare conforn programului de lucru.

In ceea ce priveste indemnizatia pentru cresterea copilului, art. 2 alin. (1) din OUG. 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor conditioneaza dreptul la aceasta indemnizatie de realizarea timp de 12 luni  in ultimul an anterior datei nasterii copilului, a  veniturilor din salarii, venituri din activitati independente si venituri din activitati agricole supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii 571/2003 privind Codul fiscal.

Astfel, pentru obtinerea indemnizatiei pentru cresterea copilului nu are relevanta cate zile pe luna a prestat salariata activitate, important fiind sa fi realizat timp de 12 luni anterior nasterii copilului din venituri din salarii, venituri din activitati independente si venituri din activitati agricole supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii 571/2003
privind Codul fiscal.


Raspuns oferit de specialistii PortalCodulMuncii.ro



Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
concediiconcediu ingrijire copilindemnizatie ingrijire copil

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 24 Noiembrie 2014
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Ajutor: Am avut contract cu 8 ore pe luna. Am dreptul la concediu de crestere a copilului pe 2 ani? Nota: 5 din 5 - 2 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Cand Se Acorda Punctajul Suplimentar De 25% Pentru Grupa A II A De MuncaIntrebare: Buna ziua Am o decizie medicala pentru pensia de invaliditate si voi depune dosarul la Casa de pensii. Va rog sa-mi spuneti daca voi putea beneficia de art. 100 litera a) din legea pensiilor 263/2010, respectiv de marirea cu 25% a punctajelor lunare, avand in vedere ca am lucrat in grupa a II a respectiv conditii deosebite de munca in perioada 1.06.1999 - 17.04.2019, in proportie de 100% din timp (19 ani, 10 luni si 17 zile). Care sunt condtiile de acordare a acestei mariri? Eu adun 35 de ani
 

Raspuns: La pensia de invaliditate intra si facultatea.Daca nu totalizati stagiul complet de cotizare potriv... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]