Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Am epuizat zilele de concediu pentru 2014. Pot lua in avans pentru 2015?

concediu de odihnaconcediu odihnaconcediu de odihna in avansconcediu de odihna pe anul viitor in avans


"Avem de-a face cu un salariat care si-a luat cate zile de concediu de odihna s-a putut. Sunt deja epuizate zilele de concediu de odihna legale pentru anul 2014. Acum salariatul doreste zile de concediu in avans pentru 2015. Se poate asa ceva? Daca da, in ce conditii si cum procedam pentru ca noi nu am mai intalnit o astfel de situatie."

Expertii PortalCodulMuncii.ro ne ofera un raspuns clar:

Asa cum se prevede si in Codul muncii, efectuarea concediului de odihna se realizeaza in baza unei programari colective sau individuale stabilite de angajator cu consultarea sindicatului sau, a reprezentantilor salariatilor, pentru programarile colective, ori cu consultarea salariatului pentru programarile individuale.

Codul muncii arata foarte clar faptul ca zilele de concediu de odihna se efectueaza in fiecare an si se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic.

Desi nu este reglementata posibilitatea ca salariatul sa efectueze in avans concediul de odihna, pentru o programare individuala angajatorul se poate consulta cu salariatul iar pentru programarile colective se va consulta cu sindicatul/reprezentantii salariatilor si poate acorda in avans concediul de odihna. Conditia este sa se respecte dispozitiile art. 148 alin. (5) din Codul muncii.

Art. 148. – (1) Efectuarea concediului de odihna se realizeaza in baza unei programari colective sau individuale stabilite de angajator cu consultarea sindicatului sau, dupa caz, a reprezentantilor salariatilor, pentru programarile colective, ori cu consultarea salariatului, pentru programarile individuale. Programarea se face pana la sfarsitul anului calendaristic pentru anul urmator.

(2) Prin programarile colective se pot stabili perioade de concediu care nu pot fi mai mici de 3 luni pe categorii de personal sau locuri de munca.

(3) Prin programare individuala se poate stabili data efectuarii concediului sau, dupa caz, perioada in care salariatul are dreptul de a efectua concediul, perioada care nu poate fi mai mare de 3 luni.

(4) In cadrul perioadelor de concediu stabilite conform alin. (2) si (3) salariatul poate solicita efectuarea concediului cu cel putin 60 de zile anterioare efectuarii acestuia.

(5) In cazul in care programarea concediilor se face fractionat, angajatorul este obligat sa stabileasca programarea astfel incat fiecare salariat sa efectueze intr-un an calendaristic cel putin 10 zile lucratoare de concediu neintrerupt.

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
concediu de odihnaconcediu odihnaconcediu de odihna in avansconcediu de odihna pe anul viitor in avans

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 20 August 2014
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Am epuizat zilele de concediu pentru 2014. Pot lua in avans pentru 2015? Nota: 4.5 din 5 - 5 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Calculul Perioadeii Care Constituie Vechime In MuncaIntrebare: perioada corespunzatoare concediilor fara plata, se ia in calcul la vechimea in munca pentru: 1.-pensia anticipata partiala ? 2. Pensia anticipata ? 3. Pensia pentru lumita de varsta.? Dar perioada concediilor medicale?
 

Raspuns: Concediile fara plata nu sunt stagii de cotizare la pensie, concediile medicale sunt stagii de coti... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]