Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Atentie: Lucratorul cu atributii SSM trebuie sa detina CIM cu norma intreaga?

angajareangajare cu norma intreagassmangajare ssm


Angajatorul care detine activitatile de prevenire si protectie este desemnat prin decizie scrisa de catre angajator din randul salariatilor incadrati cu contract individual de munca cu norma intreaga, in conformitate cu dispozitiile art. 20 alin. (1) si (2) din Normele metodologice de aplicare a prevederilor Legii securitatii si sanatatii in munca nr. 319/2006 aprobate prin HG 1425/2006
, cu modificarile si completarile ulterioare.

Mentionam faptul ca angajatorul va consemna in fisa postului activitatile de prevenire si protectie pe care lucratorul desemnat are capacitatea, timpul necesar si mijloacele adecvate sa le efectueze, potrivit prevederilor alin. (3) din aceleasi norme.

Nota: Art. 8 alin. (6) din Legea 319/2006
prevede ca lucratorii desemnati trebuie sa aiba, in principal, atributii privind SSM si, cel mult, atributii complementare.

Legea nu face o enumerare a activitatilor complementare, insa consideram ca activitatea de resurse umane poate fi incadrata ca si activitate complementara.

Asadar, un lucrator desemnat cu atributii privind securitatea si sanatatea in munca (SSM) este angajat in baza unui CIM cu norma intreaga.

Raspuns oferit de specialistii PortalCodulMuncii.ro



Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
angajareangajare cu norma intreagassmangajare ssm

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 27 Februarie 2014
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Atentie: Lucratorul cu atributii SSM trebuie sa detina CIM cu norma intreaga? Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

Comentarii (1)


03-Mar-2014

La o firma care are 1-3 angajati si toti cu 1/2 norma cum se face cu lucratorul desemnat?

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Program De 11.5 Ore Cu 30 Minute PauzaIntrebare: Buna ziua, Programul de 11.5 ore cu 30 minute pauza ar trebui sa se incadreze la 12 cu 24 . Se pot face trei nopti la rand pe acest program? Multumesc.
 

Raspuns: Programul de 11.5 ore cu 30 minute pauza ar trebui sa se incadreze la 12 cu 24?<br /><br /&... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]