Calculul concediului medical in cazul unui cumul de functii

concediu medicalcalcul concediu medicalcalcul concediu medical cumul de functii
Calculul concediului medical in cazul unui cumul de functii
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

"Cum trebuie sa procedez la calculul concediului medical pentru contractul cu timp partial in cazul unei salariate care are un contract cu norma intreaga pe o societate si indeplineste stagiul de cotizare, si pe o alta societate este salariata cu timp partial de la data de 30.07.2021 neindeplinind stagiul de cotizare. Mentionez ca primul CM este din data de 04.11 - 15.11.2021 cod indemnizatie 08 initial, este mutata la un alt spital si primeste CM cu data de 15.11 - 18.11.2021 cod indemnizatie 51 initial, si cu data de 19.11 - 30.11.2021 cod indemnizatie 01 in continuare. Baza CAS care trebuie completata pe contractul cu timp partial este baza CAS de pe contractul cu norma intreaga?"
 
 
Raspunsul specialistilor:
 
Art. 58 alin. (1) din Normele metodologice de aplicare a OUG 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate stabileste astfel:
 
(1) Pentru persoana care se afla in doua sau mai multe situatii dintre cele prevazute la art. 1 alin. (1) lit. A din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 158/2005, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 399/2006, cu modificarile si completarile ulterioare, si care desfasoara activitatea la mai multi angajatori, indemnizatiile se calculeaza si se platesc, dupa caz, de fiecare angajator, daca la fiecare dintre angajatori indeplineste conditia privind stagiul de asigurare, precum si pentru situatiileprevazute la art. 9 si 31 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 158/2005, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 399/2006, cu modificarile si completarile ulterioare. In aceste cazuri, primele doua exemplare originale ale certificatului de concediu medical se prezinta spre calcul angajatorului la care asiguratul are venitul cel mai mare, iar la celalalt/ceilalti angajator/angajatori se prezinta cele doua exemplare in copii certificate de catre medicul care a eliberat certificatul.
 
Astfel, intrucat textul citat prevede ca este necesar ca salariatul sa indeplineasca conditia stagiului de cotizare la ambii angajatori rezulta ca la angajatorul la care salariata nu indeplineste stagiul de cotizare, concediile medicale cod 08 si cod 01 nu se platesc. In perioada in care salariata are certificat medical cod 08 si cod 01, la angajatorul unde nu indeplineste conditia stagiului de cotizare va fi pontata absent motivat, in declaratia 112 cu zile suspendate iar in stat cu 0 lei.  stagiul realizat la angajatorul anterior nu poate fi folosit la doi angajatori.
 
Concediul medical cod 51 se acorda fara stagiu de cotizare asa incat acest concediu medical se va plati de ambii angajatori. Primele doua exemplare originale ale certificatului de concediu medical cod 51 se prezinta spre calcul angajatorului la care salariata are venitul cel mai mare, iar la celalalt angajator se prezinta cele doua exemplare in copii certificate de catre medicul care a eliberat certificatul. Fiecare angajator va calcula indemnizatia medicala folosind veniturile pe care salariata le-a realizat la el. Nu se folosesc veniturile realizate de la un angajator la altul in situatia in care ambele contracte sun in vigoare si ambii angajatori calculeaza indemnizatia medicala.
 
Angajatorul la care salariata este angajata din data de 30 iulie va calcul indemnizatia luand in calcul veniturile realizate in perioada 30 iulie – 31 octombrie.
 
Un raspuns valabil la data de 20.12.2021, oferit de expertii de la PortalCodulMuncii >>>
 
 
 

de Isabela Alexe


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
concediu medicalcalcul concediu medicalcalcul concediu medical cumul de functii

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 20 Decembrie 2021
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Calculul concediului medical in cazul unui cumul de functii Nota: 4.75 din 5 - 2 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri

 
Primirea la munca a strainilor. Obligativitatea avizului de angajareIntrebare: In ultima vreme au inceput sa ne plece din cadrul companiei multi angajati din tari non UE, care fie fug si nu mai reusim sa dam de ei, fie pleaca la alt angajator. Ce alta solutie ar exista sa fie angajatii nostri, insa nu cu contract individual de munca, sa nu facem toate demersurile in obtinerea avizului de angajare etc. si ce implicatii ar fi pentru ei, cat si pentru noi ca angajator (relatia cu ITM, IGI, taxe etc).
vezi AICI raspunsul specialistilor <<
 
Diurna. Activitate prestata pentru diverse lucrari in alta localitateIntrebare: Pot acorda diurna angajatilor care se deplaseaza zilnic in Judetul Ilfov pentru diverse lucrari (proiect de 50 zile) la o distanta de 7 km fata de Bucuresti (sediul social) si ce acte ar trebui sa avem?
vezi AICI raspunsul specialistilor <<


Descarca GRATUIT
“DIURNA. Noile modificari legislative transpuse in 13 STUDII de CAZ”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.
Rentrop ∧ Straton

 

 

Atentie la Controalele ITM!

Descarcati gratuit Raportul Special

"DIURNA. Noile modificari legislative transpuse in 13 STUDII de CAZ"
DIURNA. Noile modificari legislative transpuse in 13 STUDII de CAZ

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 


 
Atentie la documentele solicitate la controalele ITM!
Descarcati gratuit Raportul Special

"DIURNA. Noile modificari legislative transpuse in 13 STUDII de CAZ"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]