Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Perioada in care CCC constituie vechime in munca. Cand se modifica sporul de vechime?

cccconcediu crestere copilvechime in muncaspor de vechime
In cadrul firmei, o salariata a fost in perioada 11.05.2001 si 15.05.2003 in concediu crestere copil. Unitatea acorda spor de vechime, dar se doreste confirmarea faptului ca perioada de CCC de care s-a beneficiat intre anii 2002-31 dec. 2006 nu constituie vechime in munca pentru stabilirea unor drepturi ce se acorda in raport cu aceasta (spor de vechime). Cum se va proceda cu perioada cuprinsa intre 11.05.2001-31.12.2001? Se va lua in considerare perioada respectiva pentru modificarea sporului de vechime?
 
Raspunsul specialistului:
 
Reglementarea cu privire la faptul ca perioada de concediu pentru cresterea copilului constituie vechime in munca si in serviciu este in vigoare de la data aparitiei OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, fiind astfel aplicabila de la data de 01 ianuarie 2011.
 
Astfel, la art. 22 alin. (2) din forma initiala a OUG 111/2010 se prevede: Perioada concediului pentru cresterea copilului prevazut la art. 2 alin. (1), art. 6 si 10 constituie vechime in munca si in serviciu, care se are in vedere la stabilirea drepturilor ce se acorda in raport cu aceasta.
 
Aceasta reglementare exista si in prezent, forma actuala a art. 22 alin. (2) fiind urmatoarea: Perioada concediului pentru cresterea copilului prevazut la art. 2 alin. (1) constituie vechime in munca si in serviciu, precum si in specialitate si se are in vedere la stabilirea drepturilor ce se acorda in raport cu acestea, cu respectarea prevederilor Legii 200/2004 privind recunoasterea diplomelor si calificarilor profesionale pentru profesiile reglementate din Romania, cu modificarile si completarile ulterioare.
 
Precizam ca prevederi in acest sens existau si in OUG 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, fiind reglementate prin Legea 7/2007 care, la art.18 din OUG 148/2005 introduce un alineat (7): "Perioada concediului pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau de pana la 3 ani in cazul copilului cu handicap constituie vechime in munca si in serviciu, care se are in vedere la stabilirea drepturilor ce se acorda in raport cu aceasta."
 
Prin OUG 124/2011, a fost modificat si art.18 alin. (7) din OUG 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului acesta avand urmatorul cuprins: (7)
 
Perioada concediului pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau de pana la 3 ani in cazul copilului cu handicap constituie vechime in munca si in serviciu, precum si in specialitate si se are in vedere la stabilirea drepturilor ce se acorda in raport cu acestea.
 
Avand in vedere aceste prevederi legale, consideram ca in prezent perioadele de concediu crestere copil constituie vechime in munca si in serviciu precum si in specialitate incepand cu data aplicarii OUG 148/2005 (ianuarie 2006), continuand si pe perioada aplicarii OUG 111/2010.
 
Prin urmare, puteti lua in considerare la calculul vechimii in munca, in serviciu si in specialitate perioadele de concediu pentru ingrijirea copilului incepand cu data de 01.01.2006. Anterior acestei date concediul pentru cresterea copilului nu constituie vechime in munca.
 
 
 
Raspuns oferit de Adina Popescu, consilier juridic, pentru PortalCodulMuncii.ro
 
 
 

de LegislatiaMuncii.ro


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
cccconcediu crestere copilvechime in muncaspor de vechime

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 16 Ianuarie 2020
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Perioada in care CCC constituie vechime in munca. Cand se modifica sporul de vechime? Nota: 3.67 din 5 - 6 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri

 
Pensie limita de varsta. Cumulul pensiei cu salariulIntrebare: Avem o salariata care anul trecut in data de 15.01.2019 a solicitat continuarea activitatii dupa implinirea varstei de pensionare (03.03.2019) in conformitate cu prevederile art. 56 (1) lit. c) Legea 53/2003. Cererea i-a fost aprobata. In data de 11.02.2020 solicita incetarea raporturilor de munca cu acordul partilor, cerere care se aproba, urmand ca in data de 24.02.2020 activitatea acesteia sa inceteze. In acest timp, cu ocazia solicitarii primei de pensionare (la care salariatii au dreptul...
vezi AICI raspunsul specialistilor <<
 
Revenirea salariatei din CCC. Dreptul la stimulentul de insertieIntrebare: O salariata se afla in concediu crestere copil pana la doi ani. Poate sa se intoarca la munca dupa un an de zile?
vezi AICI raspunsul specialistilor <<


Descarca GRATUIT
“CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.
Rentrop ∧ Straton

 

Aflati totul despre modificarile din contractele part-time
in 2020!

Descarcati gratuit Raportul Special
"CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"
CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
Aflati totul despre modificarile din contractele part-time in 2020!
Descarcati gratuit Raportul Special

"CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]