Salariatii pot efectua CO in perioada de preaviz? CO diminueaza durata preavizului?

preavizconcediu de odihna in timpul preavizuluiconcediu de odihna in preavizdurata preavizului
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X
Asa cum bine stim,  termenul de preaviz este cel convenit de parti in contractul individual de munca sau, dupa caz, cel prevazut in contractele colective de munca aplicabile si nu poate fi mai mare de 20 de zile lucratoare pentru salariatii cu functii de executie, respectiv mai mare de 45 de zile lucratoare pentru salariatii care ocupa functii de conducere.

Preavizul la concediere este protectie pentru salariat. Nici salariatul si nici angajatorul nu pot renunta la perioada de preaviz daca discutam despre concediere.

Preavizul la demisie este protectie pentru angajator. Se poate renunta la perioada de preaviz daca angajatorul doreste acest lucru, daca discutam despre demisie.

Se poate renunta la perioada de preaviz daca discutam despre incetarea contractului prin acordul partilor, daca partile convin asupra acestei situatii.

Atentie la faptul ca art. 81 alin. (5) din Codul muncii prevede ca pe durata preavizului contractul individual de munca continua sa isi produca toate efectele.

In perioada de preaviz salariatii pot efectua concediu de odihna si avand in vedere faptul ca, concediul de odihna nu este o cauza de suspendare a contractului individual de munca, termenul de preaviz nu se suspenda pe durata concediului de odihna.

Specialistii PortalCodulMuncii.ro atentioneaza asupra faptului ca salariatii pot beneficia de concediu de odihna in perioada de preaviz daca salariatul si-a manifestat dorinta in acest sens prin inregistrarea unei cereri pentru efectuarea concediului de odihna.

In caz contrar zilele de concediu de odihna neefectuate vor fi compensate la incetarea contractului de munca.

Pe durata preavizului, contractul individual de munca continua sa isi produca toate efectele.

Nu uitati!

PREAVIZ LA CONCEDIERE - forma de protectie pentru angajatul concediat, care ramane fara loc de munca


Persoanele concediate in temeiul art. 61 lit. c) si d), al art. 65 si 66 beneficiaza de dreptul la un preaviz ce nu poate fi mai mic de 20 de zile lucratoare. De la aceasta regula fac exceptie persoanele concediate in temeiul art. 61 lit. d), care se afla in perioada de proba.


PREAVIZ LA DEMISIE - forma de protectie pentru angajatorul care ramane fara lucrator


Art. 81, alin (1) din Codul Muncii prevede urmatoarele: "Prin demisie se intelege actul unilateral de vointa a salariatului care, printr-o notificare scrisa, comunica angajatorului incetarea contractului individual de munca, dupa implinirea unui termen de preaviz. "


PREAVIZ LA INCETAREA PRIN ACORDUL PARTILOR

Atunci cand contractul individual de munca inceteaza art. 55 lit. b) din Codul muncii, cu acordul partilor, contractul de munca va inceta la data convenita de parti, asadar se poate renunta la termenul de preaviz.

Salariatul solicita incetarea contractului de munca printr-o cerere in temeiul art. 55 lit. b). data incetarii este data inregistrata in cerere, astfel cum partile au convenit.


Tot ce trebuie sa stiti despre preaviz...



de Maria Nicutar


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
preavizconcediu de odihna in timpul preavizuluiconcediu de odihna in preavizdurata preavizului

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 17 Decembrie 2015
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Salariatii pot efectua CO in perioada de preaviz? CO diminueaza durata preavizului? Nota: 4.36 din 5 - 14 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri

 
Tichete de masa. Regim acordareIntrebare: O intrebare daca luna are 21 de zile lucratoare si un angajat lucreaza 20 de zile lucratoare are o zi de concediu de odihna si mai lucreaza si o sambata si o duminica pentru aceste zile nu se ia recuperare cum se pot acorda tichete pt zilele de weekend sub ce forma si ce contributii trebuiesc platite pt ele?
vezi AICI raspunsul specialistilor <<
 
Venituri primite de la un angajator din Olanda. Impozit pe venit. Contributii sociale. Modalitate de declarare.Intrebare: O companie din Olanda care nu are sediu social/permanent/reprezentanta in Romania si nu este inregistrata fiscal in Romania, angajeaza cu contract de munca cetateni romani care isi vor desfasura activitatea pe teritoriul Romaniei si vor obtine venituri sub forma de salariu. Optiunea angajatorului este ca salariatii sa fie inregistrati fiscal in Romania pentru declararea si plata contributiilor sociale, in baza unui acord in acest sens. Va rugam sa ne comunicati ce documente trebuie sa depunem la...
vezi AICI raspunsul specialistilor <<


Descarca GRATUIT
“Controale ITM 2021! DOCUMENTELE verificate si SOLUTIILE specialistilor”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.
Rentrop ∧ Straton

 

 

Atentie la documentele solicitate la controalele ITM!

Descarcati gratuit Raportul Special

"Controale ITM 2021! DOCUMENTELE verificate si SOLUTIILE specialistilor"
Controale ITM 2021! DOCUMENTELE verificate si SOLUTIILE specialistilor

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 


 
Atentie la documentele solicitate la controalele ITM!
Descarcati gratuit Raportul Special

"Controale ITM 2021! DOCUMENTELE verificate si SOLUTIILE specialistilor"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]