Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Specialistii raspund: In ce conditii putem tine registrul general de evidenta a salariatilor?

registrul de evidenta a salariatilorregistrul de evidentaregistru salariatiinregistrare contract in registrul salariatilor


In situatia in care o societate are sediul social in provincie si un punct de lucru in Bucuresti, fara Cod de Identificare Fiscala, poate dispune delegarea unei persoane pentru transmiterea Revisal-ului? Este posibila trimiterea Revisal-ului in acel punct de lucru?

In situatia in care se poate, Revisal se va transmite pentru toti salariatii sau doar pentru cei angajati la punctul de lucru pentru care se solicita transmiterea Revisal-ului?

Raspunsul specialistilor PortalCodulMuncii.ro:

Potrivit art. 2 alin. (2) din HG 500/2011 provind registrul general de evidenta a salariatilor (Revisal), cu modificarile si completarile ulterioare, fiecare angajator este obligat sa infiinteze si sa transmita la inspectoratul teritorial de munca un registru general de evidenta a salariatilor si sa il prezinte inspectorilor de munca, la solicitarea acestora.

Alin. (3) din acelasi articol marcheaza ca exceptie situatia in care angajatorii care au infiintat sucursale, agentii, reprezentante sau alte asemenea unitati fara personalitate juridica, carora le-au delegat competenta incadrarii personalului prin incheierea de contracte individuale de munca, pot delega acestora si competenta infiintarii registrului.

Asadar, in situatia in care delegati punctului de lucru competenta incadrarii personalului prin incheierea de contracte individuale de munca, veti putea delega acesteia si competenta infiintarii registrului. In acest caz, registrul general de evidenta a salariatilor (ReviSal) va fi transmis la inspectoratul teritorial de munca in a carei raza teritoriala isi are sediul punctul de lucru.


In caz contrar, salariatii punctului de lucru vor fi inregistrati in registrul general de evidenta a salariatilor infiintat de societatea in aceeasi modalitate in care se inregistreaza si salariatii care isi desfasoara activitatea la sediul social.


In concluzie, registrul general de evidenta a salariatilor va putea fi tinut de punctul de lucru numai pentru salariatii care isi desfasoara activitatea la punctul de lucru (nu si pentru salariatii care isi desfasoara activitatea la sediul social sau la alt punct de lucru) si numai daca respectivului punct de lucru i s-a delegat si competenta  incadrarii personalului prin incheierea de contracte individuale de munca.



Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
registrul de evidenta a salariatilorregistrul de evidentaregistru salariatiinregistrare contract in registrul salariatilor

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 08 Iulie 2014
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Specialistii raspund: In ce conditii putem tine registrul general de evidenta a salariatilor? Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Salariat Cu Studii SuperioareIntrebare: Buna ziua ! Un salariat a prezentat la angajare o diploma cu studii superioare ( inginer diplomat - geodezie ) . Postul pentru angajare a fost pentru muncitor necalificat in productie echipamente electrice si bobinaj . Este obligatorie utilizarea acestei diplome si incadrarea angajatului cu studii superioare ? ( cu respectarea legislatiei in vigoare aferenta salariului de incadrare ? ) Va multumesc anticipat !
 

Raspuns: Buna ziua,<br />Nu este nevoie. <br />Insa in functie de atributiile pe care le are la s... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 

 
 
 



 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]