Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Putem recupera paguba produsa de angajat prin poprire, fara a ne adresa instantei de judecata?

poprirepoprire salariupaguba produsa angajatorului


In situatia in care angajatul produce o paguba angajatorului, avem voie sa recuperam paguba prin poprire pe salariu conform Codului muncii, fara a ne adresa instantei de judecata?

Cu ajutorul specialistilor vom stabili cum putem proceda in mod corect in astfel de situatii:


In situatia in care angajatorului i s-a produs o paguba de catre angajat din vina sa si in legatura cu munca sa, poate cere salariatului, prin intermediul unei note de constatare si evaluare a pagubei, recuperarea contravalorii acesteia.

Acest lucru se realizeaza prin acordul partilor, intr-un termen care nu va putea fi mai mic de 30 de zile de la data comunicarii iar potrivit alin.(4), contravaloarea pagubei recuperate prin acordul partilor, conform alin. (3), nu poate fi mai mare decat echivalentul a 5 salarii minime brute pe economie.

In concluzie, daca angajatorul care constata ca salariatul sau a provocat o paguba din vina si in legatura cu munca sa, va efectua urmatorii pasi:
- constatarea producerii pagubei si evaluarea intinderii ei,
- elaborarea notei de constatare;
-comunicarea notei salariatului, cu solicitarea acordului sau la recuperarea prejudiciului.

Atentie! Contravaloarea pagubei recuperate prin acordul partilor nu poate fi mai mare decat echivalentul a 5 salarii minime brute pe economie.

Mentionam faptul ca nota de constatare si evaluare reprezinta o oferta de a contracta iar odata realizat acordul salariatului, ea devine un contract, avand obligativitatea unui astfel de act juridic incheiat de parti.

Atentie! In situatia in care salariatul si-a dat acordul cu privire la plata, dar nu o efectueaza, angajatorul il va putea actiona in instanta in temeiul notei de constatare semnate de catre salariat.

Actiunea in instanta in acest caz este obligatorie, nota de constatare, chiar semnata de catre salariat, neconstituind titlu executoriu.

Aceasta, intrucat art. 169 din Codul muncii stabileste ca nicio retinere din salariu nu poate fi operata, in afara cazurilor si conditiilor prevazute de lege.


Ca atare, prejudiciul poate fi acoperit de buna voie de catre salariat, prin plata unei sume lunare la casieria unitatii, dar nu poate fi recuperat prin retineri din salariu in absenta unei hotarari judecatoresti.

In schimb, daca salariatul nu este de acord cu aceasta modalitate de recuperare pe cale amiabila sau suma de recuperat depaseste pragul a 5 salarii minime brute pe economie, atunci angajatorul isi va putea recupera prejudiciul produs de salariat pe calea actiunii in justitie in raspundere patrimoniala impotriva salariatului.



Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
poprirepoprire salariupaguba produsa angajatorului

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 11 Iunie 2014
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Putem recupera paguba produsa de angajat prin poprire, fara a ne adresa instantei de judecata? Nota: 5 din 5 - 3 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Angajare Dupa Varsta De 60 De Ani ,cu Subventie De StatIntrebare: Ce adeverinta imi trebuie de la casa de pensii ,ptr. a ma putea angaja cu subventie de la stat ,daca am 60 de ani inpliniti ,26 de ani vechime ,iar acum sunt in somaj platit pana in noiembrie 2019 /?
 

Raspuns: Angajatorul este in masura sa va spuna care sunt actele care fac obiectul angajarii si in plus tot a... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 

 
 
 



 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]