Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

In ce situatii nu sunt impozabile cadourile pentru angajati?

impozitului pe venitNormele metodologicecadourile oferite salariatilor


Din punct de vedere al impozitului pe venit, conform pct. 70 lit. e)  din Normele metodologice date in aplicarea art. 55 din Codul fiscal , la stabilirea venitului impozabil se au in vedere si cadourile primite cu diverse ocazii, cu exceptia celor mentionate la art. 55 alin. (4) lit. a) din Codul fiscal .

Astfel, cadourile oferite salariatilor intra in baza de calcul al impozitului pe venit daca  nu sunt oferite in conditiile si cu ocaziile prevazute la art. 55 alin. (4) lit. a) din Codul fiscal .

Conform art. 55 alin. 4 lit. (a) nu sunt incluse in veniturile salariale si nu sunt impozabile, in intelesul impozitului pe venit ajutoarele de inmormantare, ajutoarele pentru pierderi produse in gospodariile proprii ca urmare a calamitatilor naturale, ajutoarele pentru bolile grave si incurabile, ajutoarele pentru nastere, veniturile reprezentand cadouri pentru copiii minori ai salariatilor, cadourile oferite salariatelor, contravaloarea transportului la si de la locul de munca al salariatului, costul prestatiilor pentru tratament si odihna, inclusiv transportul pentru salariatii proprii si membrii de familie ai acestora, acordate de angajator pentru salariatii proprii sau alte persoane, astfel cum este prevazut in contractul de munca.

Cadourile oferite de angajatori in beneficiul copiilor minori ai angajatilor, cu ocazia Pastelui, zilei de 1 iunie, Craciunului si a sarbatorilor similare ale altor culte religioase, precum si cadourile oferite angajatelor cu ocazia zilei de 8 martie sunt neimpozabile, in masura in care valoarea cadoului oferit fiecarei persoane, cu orice ocazie din cele de mai sus, nu depaseste 150 lei.

Nu sunt incluse in veniturile salariale si nu sunt impozabile nici veniturile de natura celor prevazute mai sus, realizate de persoane fizice, daca aceste venituri sunt primite in baza unor legi speciale si finantate din buget;
Dispozitiile stabilite la art. 55 alin. (4) lit. a) sunt cuprinse si in art. 296 indice 15 lit. b) din Codul fiscal cu referire la contributiile sociale.

Astfel, conform art. 296 indice 15 lit. b) din Codul fiscal nu se cuprind in baza lunara a contributiilor sociale obligatorii, prevazuta la art. 296 indice 4, urmatoarele:
(.....)
b) ajutoarele de inmormantare, ajutoarele pentru pierderi produse in gospodariile proprii ca urmare a calamitatilor naturale, ajutoarele pentru bolile grave si incurabile, ajutoarele pentru nastere, veniturile reprezentand cadouri pentru copiii minori ai salariatilor, cadourile oferite salariatelor, contravaloarea transportului la si de la locul de munca al salariatului, costul prestatiilor pentru tratament si odihna, inclusiv transportul pentru salariatii proprii si membrii de familie ai acestora, acordate de angajator pentru salariatii proprii sau alte persoane, astfel cum este prevazut in contractul de munca. Cadourile oferite de angajatori in beneficiul copiilor minori ai angajatilor, cu ocazia Pastelui, zilei de 1 iunie, Craciunului si a sarbatorilor similare ale altor culte religioase, precum si cadourile oferite salariatelor cu ocazia zilei de 8 martie nu intra in baza de calcul, in masura in care valoarea cadoului oferit fiecarei persoane, cu orice ocazie dintre cele de mai sus, nu depaseste 150 lei.

In baza acestor prevederi legale, nu sunt venituri salariale si nu se impoziteaza, nefiind supuse nici contributiilor sociale obligatorii:

1. Cadourile oferite angajatilor care au copii minori. De asemenea, pentru a fi neimpozabil cadoul trebuie sa fie acordat cu una dintre ocaziile mentionate de textul de lege, respectiv cu ocazia Pastelui, zilei de 1 iunie  Craciunului sau a sarbatorilor similare ale altor culte religioase si sa nu depaseasca suma de 150 de lei. Intrucat cadoul este oferit in beneficiul copiilor minori si nu in beneficiul salariatului, cadoul oferit in beneficiul fiecarui minor nu trebuie sa depaseasca suma de 150 de lei. Astfel, unui de exemplu, unui angajat cu doi copii minori i se poate acorda cate un cadou in suma de 150 de lei neimpozabili pentru fiecare copil minor.

In consecinta, trebuiesc indeplinite in mod cumulativ urmatoarele conditii:

- cadoul sa fie acordat in beneficiul copilului minor;
- cadoul sa fie acordat cu ocazia Pastelui, zilei de 1 iunie, Craciunului sau a sarbatorilor similare ale altor culte religioase;
- cadoul acordat in beneficiul fiecarui copil minor sa nu depaseasca suma de 150 de lei.

2. Cadourile oferite salariatelor cu ocazia zilei de 8 martie daca nu depasesc suma de 150 de lei.
Cadourile in bani sau in natura oferite in alte situatii decat cele mai sus redate constituie avantaje in natura supuse impozitului pe venit si contributiilor sociale obligatorii.

de LegislatiaMuncii.ro


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
impozitului pe venitNormele metodologicecadourile oferite salariatilor

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 31 August 2012
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


In ce situatii nu sunt impozabile cadourile pentru angajati? Nota: 2.75 din 5 - 2 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Ore Suplimentare In Timpul LiberIntrebare: buna ziua ! am semnat un contract de munca de 40 ore/saptaman dar seful ne cheama in fiecare sambata. sambata lucrez numai cate 6 ore si sunt platit cu un spor de 5%. As avea 2 intrebari: 1- pot sa refuz sa merg sambata la serviciu?; 2- sporul de 5%este corect? Va multumesc!
 

Raspuns: Buna ziua, depinde cum este repartizat programul in CIM.<br />Sporul pentru lucrul in timpul r... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Aflati totul despre modificarile din contractele part-time
in 2020!

Descarcati gratuit Raportul Special
"CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"
CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 

 
 
 



 
Aflati totul despre modificarile din contractele part-time in 2020!
Descarcati gratuit Raportul Special

"CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]