Tichete cadou acordate de 1 iunie salariatilor cu si fara copii minori. Opinia specialistului

tichete cadou 1 iuniedeclaratia 112 tichete cadoutichete cadou 150 roncopii angajati tichete cadou
Tichete cadou acordate de 1 iunie salariatilor cu si fara copii minori. Opinia specialistului
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X
"O societate doreste ca in data de 31 mai sa incarce pe cardurile de tichete cadou ale angajatilor 150 RON acordati cu ocazia zilei de 1 iunie pentru copiii minori ai acestora. Aceste sume trebuie evidentiate pe statul de salarii si in declaratia 112 sau pot sa nu treaca prin salariu si sa fie tratate ca ajutoarele sociale? In caz ca trebuie evidentiate in stat/112 e vreo problema ca plata se face in luna mai si nu in iunie cand e evenimentul pentru care se acorda suma? Tot in 31 mai firma va acorda 150 RON si angajatilor care nu au copii minori, dar va retine contributii si impozit. Aceste sume pot fi evidentiate in stat ca bonus pentru luna mai sau pentru iunie?”

 
Raspunsul specialistului:
 
 
Conform art. 76 alin. (4) din Codul fiscal, urmatoarele venituri nu sunt impozabile, in intelesul impozitului pe venit:
 
a)ajutoarele de inmormantare, ajutoarele pentru bolile grave si incurabile, ajutoarele pentru dispozitive medicale, ajutoarele pentru nastere/adoptie, ajutoarele pentru pierderi produse in gospodariile proprii ca urmare a calamitatilor naturale, veniturile reprezentand cadouri in bani si/sau in natura, inclusiv tichete cadou, oferite salariatilor, precum si cele oferite pentru copiii minori ai acestora, contravaloarea transportului la si de la locul de munca al salariatului, contravaloarea serviciilor turistice si/sau de tratament, inclusiv transportul, pe perioada concediului, pentru salariatii proprii si membrii de familie ai acestora, acordate de angajator pentru salariatii proprii sau alte persoane, astfel cum este prevazut in contractul de munca sau in regulamentul intern.
 
    Nu sunt impozabile nici veniturile de natura celor prevazute mai sus, realizate de persoane fizice, daca aceste venituri sunt primite in baza unor legi speciale si/sau finantate din buget, cu exceptia indemnizatiilor de vacanta acordate potrivit legii.
 
In cazul cadourilor in bani si/sau in natura, inclusiv tichetele cadou, oferite de angajatori, veniturile sunt neimpozabile, in masura in care valoarea acestora pentru fiecare persoana in parte, cu fiecare ocazie din cele de mai jos, nu depaseste 150 lei: 
 
(i) adouri oferite angajatilor, precum si cele oferite pentru copiii minori ai acestora, cu ocazia Pastelui, Craciunului si a sarbatorilor similare ale altor culte religioase;
(ii) cadouri oferite angajatelor cu ocazia zilei de 8 martie;
(iii) cadouri oferite angajatilor in beneficiul copiilor minori ai acestora cu ocazia zilei de 1 iunie.
 
Aceeasi prevedere se regaseste si in ceea ce priveste contributiile sociale la art. 142 lit. b) din Codul fiscal.
 
Astfel, cadourile oferite salariatilor in beneficiul copiilor minori cu ocazia zilei de 1 iunie nu sunt impozabile si nici taxabile cu contributii sociale. De aceea, nu se inregistreaza in statul de salarii sau in declaratia 112. Acestea se acorda pe baza de tabel cu semnatura.
Avand in vedere destinatia acestora de cadou cu ocazia zilei de 1 iunie, consider ca pot fi acordate anterior in luna mai tocmai pentru a se putea achizitiona cu ele cadoul copilului. Acordarea ulterioara ar fi contrara destinatiei, nu cea anterioara.
 
Conform Normelor metodologice de aplicare a Codului fiscal, valoarea tichetelor de masa, tichetelor de cresa, tichetelor cadou, voucherelor de vacanta, acordate potrivit legii, luata in calcul la determinarea impozitului pe veniturile din salarii, este valoarea nominala. Veniturile respective se impoziteaza ca venituri din salarii in luna in care acestea sunt primite.
 
Astfel, tichetele cadou acordate salariatilor  fara copii minori in luna mai se impoziteaza in luna mai.

 
Raspuns oferit de Irina Dumitrescu pentru PortalCodulMuncii.ro >>>
 
 

de LegislatiaMuncii.ro


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
tichete cadou 1 iuniedeclaratia 112 tichete cadoutichete cadou 150 roncopii angajati tichete cadou

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 24 Mai 2021
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Tichete cadou acordate de 1 iunie salariatilor cu si fara copii minori. Opinia specialistului Nota: 4.88 din 5 - 4 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri

 
Vanzare autorizatie farmacie. Concedierea salariatilorIntrebare: In cazul unei societati comerciale care desfasoara activitate in domeniul comertului cu amanuntul in farmacii, care detine mai multe puncte de lucru in Bucuresti si Ilfov si care decide vanzarea caenului (autorizatiei de farmacie) unui punct de lucru. Ce obligatii are fata de salariati? Poate sa pastreze o parte dintre ei , pe care o poate reloca in celelalte puncte de lucru? E obligata sa-i relocheze pe toti? Daca ptr farmacistul sef nu mai are post disponibil in celelalte puncte de lucru si...
vezi AICI raspunsul specialistilor <<
 
Kurzarbeit. Declaratia 112 in luna septembrie 2020Intrebare: In luna Septembrie 2020 am avut 35 de salariati care au lucrat 4h/zi intreaga luna sau mai putin, s-a aplicat OUG132/2020 (publicat in 10 august in MO, in vigoare de la 10 august). Atat programul SAGA cat si D112 nu ofereau posibilitatea de a inregistra in statul de plata Reducere timp de lucru 50%, astfel incat am calculat manual taxele pentru bugetul de stat datorate pentru sumele din indemnizatiile cuvenite, si le-am platit impreuna cu sumele de taxe datorate pentru celelalte zile si ceilalti...
vezi AICI raspunsul specialistilor <<


Descarca GRATUIT
“Controale ITM 2021! DOCUMENTELE verificate si SOLUTIILE specialistilor”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.
Rentrop ∧ Straton

 

 

Atentie la documentele solicitate la controalele ITM!

Descarcati gratuit Raportul Special

"Controale ITM 2021! DOCUMENTELE verificate si SOLUTIILE specialistilor"
Controale ITM 2021! DOCUMENTELE verificate si SOLUTIILE specialistilor

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 
 
 



 
Atentie la documentele solicitate la controalele ITM!
Descarcati gratuit Raportul Special

"Controale ITM 2021! DOCUMENTELE verificate si SOLUTIILE specialistilor"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]