Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

In ce situatii nu sunt impozabile cadouri oferite angajatilor

cadouri150 lei
Intrebare: Ce contributii se opresc pentru cadourile in bani si in natura care depasescnu depasesc 150 lei, precum si pentru cadourile oferite cu alte ocazii decat cele speciale din Codul fiscal? Sunt impozabile din punct de vedere al impozitului pe venit si a contributiilor sociale obligatorii?

Raspuns:

Din punct de vedere al impozitului pe venit, conform pct. 70 lit. e)  din Normele metodologice date in aplicarea art. 55 din Codul fiscal , la stabilirea venitului impozabil se au in vedere si cadourile primite cu diverse ocazii, cu exceptia celor mentionate la art. 55 alin. (4) lit. a) din Codul fiscal .

Astfel, cadourile oferite salariatilor intra in baza de calcul al impozitului pe venit daca  nu sunt oferite in conditiile si cu ocaziile prevazute la art. 55 alin. (4) lit. a) din Codul fiscal .

Conform art. 55 alin. 4 lit. (a) nu sunt incluse in veniturile salariale si nu sunt impozabile, in intelesul impozitului pe venit ajutoarele de inmormantare, ajutoarele pentru pierderi produse in gospodariile proprii ca urmare a calamitatilor naturale, ajutoarele pentru bolile grave si incurabile, ajutoarele pentru nastere, veniturile reprezentand cadouri pentru copiii minori ai salariatilor, cadourile oferite salariatelor, contravaloarea transportului la si de la locul de munca al salariatului, costul prestatiilor pentru tratament si odihna, inclusiv transportul pentru salariatii proprii si membrii de familie ai acestora, acordate de angajator pentru salariatii proprii sau alte persoane, astfel cum este prevazut in contractul de munca.

Cadourile oferite de angajatori in beneficiul copiilor minori ai angajatilor, cu ocazia Pastelui, zilei de 1 iunie, Craciunului si a sarbatorilor similare ale altor culte religioase, precum si cadourile oferite angajatelor cu ocazia zilei de 8 martie sunt neimpozabile, in masura in care valoarea cadoului oferit fiecarei persoane, cu orice ocazie din cele de mai sus, nu depaseste 150 lei.

Nu sunt incluse in veniturile salariale si nu sunt impozabile nici veniturile de natura celor prevazute mai sus, realizate de persoane fizice, daca aceste venituri sunt primite in baza unor legi speciale si finantate din buget;

Dispozitiile stabilite la art. 55 alin. (4) lit. a) sunt cuprinse si in art. 296 indice 15 lit. b) din Codul fiscal cu referire la contributiile sociale.

Astfel, conform art. 296 indice 15 lit. b) din Codul fiscal nu se cuprind in baza lunara a contributiilor sociale obligatorii, prevazuta la art. 296 indice 4, urmatoarele:
(.....)

b) ajutoarele de inmormantare, ajutoarele pentru pierderi produse in gospodariile proprii ca urmare a calamitatilor naturale, ajutoarele pentru bolile grave si incurabile, ajutoarele pentru nastere, veniturile reprezentand cadouri pentru copiii minori ai salariatilor, cadourile oferite salariatelor, contravaloarea transportului la si de la locul de munca al salariatului, costul prestatiilor pentru tratament si odihna, inclusiv transportul pentru salariatii proprii si membrii de familie ai acestora, acordate de angajator pentru salariatii proprii sau alte persoane, astfel cum este prevazut in contractul de munca. Cadourile oferite de angajatori in beneficiul copiilor minori ai angajatilor, cu ocazia Pastelui, zilei de 1 iunie, Craciunului si a sarbatorilor similare ale altor culte religioase, precum si cadourile oferite salariatelor cu ocazia zilei de 8 martie nu intra in baza de calcul, in masura in care valoarea cadoului oferit fiecarei persoane, cu orice ocazie dintre cele de mai sus, nu depaseste 150 lei.

In baza acestor prevederi legale, nu sunt venituri salariale si nu se impoziteaza, nefiind supuse nici contributiilor sociale obligatorii:

1. Cadourile oferite angajatilor care au copii minori. De asemenea, pentru a fi neimpozabil cadoul trebuie sa fie acordat cu una dintre ocaziile mentionate de textul de lege, respectiv cu ocazia Pastelui, zilei de 1 iunie  Craciunului sau a sarbatorilor similare ale altor culte religioase si sa nu depaseasca suma de 150 de lei. Intrucat cadoul este oferit in beneficiul copiilor minori si nu in beneficiul salariatului, cadoul oferit in beneficiul fiecarui minor nu trebuie sa depaseasca suma de 150 de lei. Astfel, unui de exemplu, unui angajat cu doi copii minori i se poate acorda cate un cadou in suma de 150 de lei neimpozabili pentru fiecare copil minor.

In consecinta, trebuiesc indeplinite in mod cumulativ urmatoarele conditii:

- cadoul sa fie acordat in beneficiul copilului minor;
- cadoul sa fie acordat cu ocazia Pastelui, zilei de 1 iunie, Craciunului sau a sarbatorilor similare ale altor culte religioase;
- cadoul acordat in beneficiul fiecarui copil minor sa nu depaseasca suma de 150 de lei.

2. Cadourile oferite salariatelor cu ocazia zilei de 8 martie daca nu depasesc suma de 150 de lei.
Cadourile in bani sau in natura oferite in alte situatii decat cele mai sus redate constituie avantaje in natura supuse impozitului pe venit si contributiilor sociale obligatorii.


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
cadouri150 lei

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 09 Noiembrie 2012
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


In ce situatii nu sunt impozabile cadouri oferite angajatilor Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Care Va Fi Penalizarea Ptr Pensie Anticipata PartialIntrebare: care va fi penalizarea ptr pensie anticipata partial? 1. an nastere 1962; 2.luna MAI;ziua 7; 3.sex F; 4.studii superioare =4 ani curs de zi; 5.somaj =9 luni(in anul 1997 cu13 iunie); 6.plati compensatorii din 1998=9 luni(9 salarii primite esalonat lunar prin cec); 7.vechime in munca pana la 01 decembrie 2020(cand vreau sa incetez activitatea)=33ani si 7 luni efectiv lucrata(fara perioada din somaj si plati compensatorii ma pot pensiona incepind cu 01.12.2020 si care va fi penaliz
 

Raspuns: <br />La dat de 01.12.2020, ar fi 44 de luni de anticipare si punctajul pensiei va fi diminuat... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 

 
 
 



 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]