legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Perioada de concediu crestere copil se considera vechime in munca la acordarea gradatiei?

concediu crestere copilvechime in muncaacordare gradatie
Perioada de concediu crestere copil se considera vechime in munca la acordarea gradatiei?
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X
“Pentru calculul si trecerea la o alta transa de vechime in munca se considera vechime in munca si perioada cand salariata a fost in concediul de crestere a copilului?”
 
Raspunsul specialistului:
 
Potrivit art. 22 alin. (2) din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, perioada concediului pentru cresterea copilului prevazut la art. 2 alin. (1) constituie vechime in munca si in serviciu, precum si in specialitate si se are in vedere la stabilirea drepturilor ce se acorda in raport cu acestea, cu respectarea prevederilor Legii nr. 200/2004 privind recunoasterea diplomelor si calificarilor profesionale pentru profesiile reglementate din Romania, cu modificarile si completarile ulterioare.
 
Avand in vedere aceste prevederi legale, consideram ca in prezent perioadele de concediu crestere copil constituie vechime in munca si in serviciu precum si in specialitate putand fi luate in considerare la calculul vechimii in munca.
 
Asadar, perioada in care persoana beneficiaza de concediu crestere copil constituie vechime in munca, in serviciu si in specialitate si se are in vedere la stabilirea drepturilor ce se acorda in raport cu acestea, inclusiv la acordarea gradatiei de vechime prevazuta la art. 10 din Legea nr.153/2017, cu modificarile si completarile ulterioare.

 
Raspuns oferit de Alexandra Nedelcu, Expert Legislatia muncii, pentru PortalCodulMuncii.ro

 
 

de LegislatiaMuncii.ro


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
concediu crestere copilvechime in muncaacordare gradatie

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 18 Februarie 2021
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Perioada de concediu crestere copil se considera vechime in munca la acordarea gradatiei? Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri

 
Perioada de probaIntrebare: Am urmatoarea situatie:angajez un salariat contract de munca perioada determinata de 3 luni, dupa aceste 3 luni ii prelungesc contractul pe perioada nedeterminata. Intrebarea este:dupa ce ii prelungesc contractul pe perioada nedeterminata mai este valabila perioada de proba de 90 zile?
vezi AICI raspunsul specialistilor <<
 
Locul muncii la domiciliu, clienti si sediul angajatorului. Prevederi CIMIntrebare: Va rog sa imi spuneti pentru angajati in functia de Administrator de retea de calculatoare respectiv Inginer de sistem in informatica care desfasoara activitate la sediul firmei, la domiciliul lor si la clienti, cum ar trebui intocmit contractul de munca, locul muncii si clauze ce ar trebui incluse in contract.
vezi AICI raspunsul specialistilor <<


Descarca GRATUIT
“Controale ITM 2021! DOCUMENTELE verificate si SOLUTIILE specialistilor”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.
Rentrop ∧ Straton

 

 

Atentie la documentele solicitate la controalele ITM!

Descarcati gratuit Raportul Special

"Controale ITM 2021! DOCUMENTELE verificate si SOLUTIILE specialistilor"
Controale ITM 2021! DOCUMENTELE verificate si SOLUTIILE specialistilor

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 


 
Atentie la documentele solicitate la controalele ITM!
Descarcati gratuit Raportul Special

"Controale ITM 2021! DOCUMENTELE verificate si SOLUTIILE specialistilor"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
//
[x]