legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Tichetele de masa si voucherele de vacanta se iau in considerare pentru indemnizatia de CCC?

tichete de masavouchere de vacantaindemnizatie ccc
Tichetele de masa si voucherele de vacanta se iau in considerare pentru indemnizatia de CCC?
Pentru adeverinta Anexa nr. 2 eliberata parintelui care va intra in CIC, la capitolul venituri realizate in ultimele 24 luni anterior nasterii copilului, coloana Venit net realizat (lei) ar trebui cuprinse si voucherele de vacanta si/sau tichetele cadou impozabile, acordate pt vacanta sau alte evenimente, conform prevederilor CCM?
 
Raspunsul specialistului:
 
Angajatorul are obligatia sa elibereze salariatului o adeverinta in care va completa numarul de zile lucrate, numarul de zile de concediu medical, numarul de zile de concediu de odihna, numarul de zile de concediu fara plata, absente nemotivatem venitul net realizat pentru fiecare luna anterioare nasterii copilului.
 
Adeverinta va fi redactata potrivit modelului stabilit in anexa nr. 2 la Normele metodologice de aplicare a OUG 111/2010.
 
Potrivit art. 21 din Normele metodologice de aplicare a OUG 111/2010, la stabilirea bazei de calcul al indemnizatiei pentru cresterea copilului se iau in considerare toate veniturile realizate de persoana indreptatita, obtinute in conditiile art. 3 din ordonanta de urgenta, precum si veniturile perioadelor asimilate prevazute la art. 2 alin. (5) si (6) din ordonanta de urgenta.
 
Cuantumul indemnizatiei pentru crestesterea copilului se calculeaza prin aplicarea cotei de 85% asupra bazei de calcul astfel stabilite.
Conform art. 2 alin. (1) din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, persoanele care, in ultimii 2 ani anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de cel putin 12 lunmi venituri din salarii si asimilate salariilor, venituri din activitati independente, venituri din drepturi de proprietate intelectuala, venituri din activitati agricole, silvicultura si piscicultura, supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Codului fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani, in cazul copilului cu handicap, precum si de o indemnizatie lunara.
 
In ceea ce priveste tichetele de masa, in Monitorul Oficial nr. 360/24.05.2011 a fost publicat Ordinul Ministerului Muncii, Familiei si Protectiei Sociale 1474/2011 pentru aprobarea Instructiunilor de aplicare a unor prevederi din Normele metodologice de aplicare a prevederilor OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, aprobate prin Hotararea Guvernului nr. 52/2011, Normele metodologice de aplicare a prevederilor Legii nr. 277/2010 privind alocatia pentru sustinerea familiei, aprobate prin Hotararea Guvernului nr. 38/2011, si din Normele metodologice de aplicare a prevederilor Legii nr. 416/2001 privind venitul minim garantat, aprobate prin Hotararea Guvernului nr. 50/2011.
 
In Anexa nr. 1 a ordinului la lit. C pct. 1 este prezentata urmatoarea situatie:
 
Sunt considerate tichetele de masa venituri din salariu si se iau in considerare la stabilirea cuantumului indemnizatiei pentru cresterea copilului?
 
La aceasta situatie este prezentata urmatoarea solutie:
 
Potrivit definitiei data de Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, sunt considerate venituri din salarii toate veniturile in bani si/sau in natura obtinute de o persoana fizica ce desfasoara o activitate in baza unui contract individual de munca sau a unui statut special prevazut de lege, indiferent de perioada la care se refera, de denumirea veniturilor ori de forma sub care ele se acorda, inclusiv indemnizatiile pentru incapacitate temporara de munca.
 
De asemenea, sunt asimilate salariilor si orice alte sume sau avantaje de natura salariala ori asimilate salariilor in vederea impunerii, in aceasta categorie intrand si tichetele de masa, voucherele de vacanta etc.
 
Avand in vedere faptul ca, potrivit prevederilor art. IV din OUG 58/2010 pentru modificarea si completarea Legii 571/2003 privind Codul fiscal si alte masuri financiar-fiscale, aprobata prin Legea nr. 279/2010, cu modificarile ulterioare, au fost abrogate prevederile privind scutirea de la plata impozitului pe veniturile din salarii stabilite potrivit art. 8 din Legea 142/1998 privind acordarea tichetelor de masa, cu modificarile si completarile ulterioare, incepand cu data de 1 iulie 2010 tichetele de masa sunt supuse impozitului pe venit.
 
Astfel tichetele de masa si voucherele de vacanta sunt asimilate salariilor, iar valoarea acestora este impozabila, ceea ce face sa fie luate in considerare la stabilirea cuantumului indemnizatiei incepand cu data de 1 iulie 2010.
 
 
Raspuns oferit de Gabriela Dita, consilier juridic, pentru PortalCodulMuncii.ro 
 
 
 

de LegislatiaMuncii.ro


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
tichete de masavouchere de vacantaindemnizatie ccc

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 06 August 2020
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Tichetele de masa si voucherele de vacanta se iau in considerare pentru indemnizatia de CCC? Nota: 5 din 5 - 2 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

Comentarii (1)


Aurelia
24-Aug-2020

Buna ziua, daca voucherele de vacanta se iau in considerare pentru calculul indemnizatiei, imi puteti spune va rog unde anume, in ce rubrica trebuie sa le treacă angajatorul? Multumesc

 

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri

 
Acordarea alimentatiei de protectie salariatilor care presteaza activitatea in regim de telemuncaIntrebare: Pentru cresterea rezistentei organismului, angajatorul poate acorda alimentatie de protectie salariatilor care desfasoara activitate in regim de telemunca?
vezi AICI raspunsul specialistilor <<
 
Incetare detasare anterior termenului stabilit initial. ConditiiIntrebare: In ce conditii angajatorul cedent ii poate inceta detasarea unui salariat care a fost detasat pe o perioada de 1 an, inainte de expirarea acesteia?
vezi AICI raspunsul specialistilor <<


Descarca GRATUIT
“Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.
Rentrop ∧ Straton

 

 

Atentie la Fisele de Post ale angajatilor!

Descarcati gratuit Raportul Special

"Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi"
Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 
 
 



 
Atentie la Fisele de Post ale angajatilor!
Descarcati gratuit Raportul Special

"Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]