Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Acordare tichete de masa - zile libere platite

tichete de masazile libere platite

Acordare tichete de masa - zile libere platite

Intrebare:

Se pot acorda tichete de masa pentru zilele de recuperare (zile libere ca urmare a orelor lucrate peste programul normal de lucru)? Care este temeiul legal?

Raspuns:

O interdictie implicita in acest sens este data de art. 5 din Legea nr. 142/1998 privind acordarea de tichete de masa, care stabileste ca salariatul poate utiliza lunar un numar de tichete de masa cel mult egal cu numarul de zile in care este prezent la lucru in unitate (prestarea activitatii profesionale la locul de munca fiind legata de posibilitatea utilizarii de tichete de masa, iar art. 9 din lege obligand salariatul la restituirea acelor tichete de masa ramase neutilizate la finele fiecarei luni).

Interdictia explicita ca salariatul sa poata beneficia de tichete de masa pe durata zilelor libere platite (indiferent daca este vorba de evenimente familiale deosebite, recuperari, sarbatori legale, alte zile libere platite acordate potrivit contractelor colective de munca, absenta de la locul de munca sau zile libere acordate de angajator) este cuprinsa in cadrul art. 11 lit. b) şi lit. d) din HG nr. 5/1999 privind Normele metodologice de aplicare a Legii nr. 142/1998.

Mai multe despre tichete de masa, deduceri si altele pe www.esalarizare.ro


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
tichete de masazile libere platite

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 18 Ianuarie 2010
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Acordare tichete de masa - zile libere platite Nota: 4.56 din 5 - 9 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Fisa De Post Lipsa De La DosarIntrebare: Buna ziua, Ma confrunt cu o problema pe care nu stiu exact cum sa o gestionez.Sunt cativa angajati care nu au fisa de post inca de la inceputul contractului lor, ce as putea sa fac in acest sens? Mentionez ca la momentul acela nu eram angajata in companie.Sa fac fisa de post cu data din prezent bineinteles cu acordul lor? Multumesc de ajutor,
 

Raspuns: Faceti fisele de post dvs sau seful direct al persoanelor respective, retineti un exemplar la dosar ... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Atentie la Fisele de Post modificate de GDPR!

Modele de Fise de Post actualizate in 2018
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR"
7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
Atentie la Fisele de Post modificate de GDPR!
Modele de Fise de Post actualizate in 2018

Descarcati gratuit Raportul Special

"7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]