Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie

 

Desfiintarea postului unei salariate aflate in CCC. Este posibila aceasta actiune? Ce se intampla cu stimulentul de insertie?

desfiintare post salariata cccstimulent de insertie 2018desfiintare postOUG 111/2010
Este demn de mentionat inca de la inceput ca acest concediu pentru cresterea copilului se acorda optional, la cererea oricaruia dintre parintii copilului, fiind conditionat de realizarea de venituri impozabile o perioada de 12 luni in ultimul an anterior nasterii copilului.



Se acorda pe o perioada lunga de timp, respectiv pana cand copilul implineste 2 ani, iar in cazul copilului cu handicap, pana la implinirea varstei de 3 ani si poate fi efectuat numai dupa concediul de maternitate obligatoriu.

Mai multe despre concediul CCC poti citi aici >>>


"Salariata aflata in concediu de crestere copil pana in mai 2018, solicita reluarea activitatii cu martie 2018 pentru a beneficia de stimulent de insertie. Pot sa refuz reluarea activitatii mai devreme de mai 2018? Daca desfiintez postul va mai beneficia de stimulent de insertie?", se intreba cineva in cadrul PortalCodulMuncii.ro.


Raspunsul specialistilor Rentrop & Straton:


Incepem prin a preciza ca salariata poate reveni la locul de munca ORICAND printr-o cerere de incetare a suspendarii CIM.

Angajatorul are OBLIGATIA sa o primeasca la locul de munca oricand doreste pe durata concediului de crestere copil. Mai mult, salariata poate reintra in concediu crestere copil.


Stimulent de insertie 2018, cand poate beneficia de acest venit?

Daca salariata mama revine la serviciu cu cel putin 60 de zile inainte de implinirea copilului a varstei de 2 ani, respectiv 3 ani, in cazul copilului cu handicap, beneficiaza de stimulent de insertie, in cuantum de 650 lei – OUG 6/2017, pana la implinirea de catre copil a varstei de 3 ani, respectiv 4 ani, in cazul copilului cu handicap.


IMPORTANT!

Asadar, angajatorul are obligatia sa o primeasca la locul de munca oricand si, nu o poate lipsi de dreptul de a obtine venituri impozabile mai devreme de implinirea copilului a varstei de 2 ani, cu cel putin 60 de zile, pentru a beneficia de stimulent de insertie, in cuantum de 650 lei pana la implinirea de catre copil a varstei de 3 ani, respectiv 4 ani, in cazul copilului cu handicap.

Este INTERZIS angajatorului sa dispuna incetarea raporturilor de munca sau de serviciu, potrivit art. 25 alin. (2) din OUG 111/2010, in cazul:

a) salariatei/salariatului care se afla, dupa caz, in concediu pentru creşterea copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani, in cazul copilului cu handicap;
b) salariatei/salariatului care se afla in plata stimulentului de insertie prevazut la art. 7.


ATENTIE:
Aceste prevederi nu se aplica in cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizarii judiciare sau a falimentului angajatorului, in conditiile legii.

Nerespectarea prevederilor art. 25 constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 1.000 lei la 2.500 lei.


Sursa: PortalCodulMuncii




Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
desfiintare post salariata cccstimulent de insertie 2018desfiintare postOUG 111/2010

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 05 Martie 2018
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Desfiintarea postului unei salariate aflate in CCC. Este posibila aceasta actiune? Ce se intampla cu stimulentul de insertie? Nota: 4 din 5 - 11 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

Comentarii (1)


anca elena alina
19-Mar-2018

Imi inceteaza contractul de munca pe data de 21 martie,avand 18 luni lucrate.Trebuie sa nasc la data de 29 iulie,beneficiez de indemnizatia pt crestere copil daca nu mai cotizez in aceasta perioada 21martie-29 iulie ?

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Varsta De Pensionare Pentru Pensie Anticipata PartialIntrebare: Varsta de pensionare la limita de varsta de 65 ani e diminuata cu 3 ani datorita muncii prestate in grupa II timp de 15 ani si 7 luni,deci ar fi 62 ani. 1.Pot cere pensie anticipata partial la implinirea varstei de 57 ani(cu 5 ani mai devreme)in conditia in care stagiul de cotizare depaseste 35 ani?,Sunt nascut in septembrie 1960.
 

Raspuns: Reducerea varstei pentru pensie anticipata partiala se face fata de varsta standard de 65 de ani nu ... citeste tot raspunsul aici


ARTICOLE SIMILARE

Desfiintarea postului unei salariate aflate in CCC. Este posibila aceasta actiune? Ce se intampla cu stimulentul de insertie?Desfiintarea unui post in cazul unei salariate care se afla in plata stimulentului de insertie. Exista vreo modalitate LEGALA?

Mai multe articole despre desfiintare post salariata ccc

ARTICOLE SIMILARE

Angajata se intoarce din concediul de ingrijirea copilului dar postul ei a disparut. A fost scos din organigrama...Daca desfiintez un post trebuie sa anunt la ANOFM?Angajatorul doreste desfiintarea unui post, dar si pastrarea atributiilor respective. Cand pot fi preluate sarcinile de catre alt angajat?DESFIINTARE POST - Concediere individuala pentru motive ce nu tin de persoana salariatuluiReprezentantul salariatilor poate fi concediat prin desfiintarea postului?

ULTIMELE ARTICOLE

Desfiintarea unui post in cazul unei salariate care se afla in plata stimulentului de insertie. Exista vreo modalitate LEGALA?Desfiintarea postului unei salariate aflate in CCC. Este posibila aceasta actiune? Ce se intampla cu stimulentul de insertie?Desfiintarea unui post. Cum trebuie sa procedeze angajatoriiAngajatorul desfiinteaza locul de munca prin concediere individuala. Cand mai poate angaja pe acelasi post?Ajutor: Sunt in preaviz si am programul redus de la 8 la 4 ore. Mai primesc tichete de masa?
Mai multe articole despre desfiintare post
Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]