Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

PFA - Deductibilitatea cheltuielilor pentru diurna

pfadiurna
Intrebare:
Poate beneficia persoana fizica autorizata (PFA) titular intreprindere individuala de decontarea si deductibilitatea cheltuielilor de delegare si cazare pe timpul deplasarilor in interesul afacerii?

Pentru PFA   cum se stabileste cuantumul sumelor de diurna si cazare fara documente daca nu exista contract colectiv de munca si nici regulament intern? (vezi pentru salariati Contract colectiv unic national art. 45)

Art. 45. - Salariatii unitatilor trimisi in delegatie in tara sau strainatate vor beneficia de urmatoarele drepturi:
a) decontarea cheltuielilor de transport, de asigurare si a costului cazarii, potrivit conditiilor stabilite prin contractele colective de munca la celelalte niveluri;
b) diurna de deplasare, al carei cuantum se stabileste prin negociere la nivel de ramura, grupuri de unitati sau unitate; nivelul minim al diurnei este cel stabilit prin actele normative ce se aplica la institutiile publice.



Totul despre PFA  - te sfatuieste de la A la Z in toate actiunile legate de PFA  ! Detalii aici >>>


Raspuns:
Indemnizatia de delegare sau diurna pentru delegarea in strainatate este un drept cuvenit persoanelor fizice (cu exceptia PFA) care au calitatea de salariat, pe perioada exercitarii temporare din dispozitia angajatorului a unor lucrari sau sarcini corespunzatoare atributiilor de serviciu in afara locului de munca al salariatului. Acest drept se acorda, in temeiul art. 41 48 din Codul muncii, salariatul avand dreptul la plata cheltuielilor de transport si cazare, precum si la o indemnizatie de delegare, in conditiile prevazute de lege sau de contractul colectiv de munca aplicabil.

PFA nu poate primi diurna in desfasurarea activitatii sale independente, pentru deplasarile in strainatate, dar are dreptul la deducerea cheltuielilor de deplasare efectuate, precum cazarea si transportul, pe baza de documente justificative, astfel cum se prevede la potrivit pct. 38 liniuta a 19-a din Normele metodologice pentru aplicarea art. 48 din Codul fiscal.

In cazul prezentat, suma platita drept diurna de catre societatea cu care aveti incheiat contract de servicii va fi considerata pentru PFA drept un venit incasat alaturi de onorariu pentru prestatia efectuate.

Deductibilitatea cheltuielilor cu indemnizatia platita pe perioada delegarii si detasarii in alta localitate, in tara si in strainatate, in interesul serviciului, in limita a de 2,5 ori nivelul legal stabilit pentru institutiile publice prevazuta de art. 48 alin. (5) lit. c) din Codul fiscal, vizeaza asadar salariatii contribuabililor care realizeaza venituri din activitati independente (nu si PFA) si determina venitul net supus impozitarii pe baza contabilitatii in partida simpla.

Va multumim ca ne urmariti cu interes articolele! Pentru alte articole referitoare la PFA intrati pe www.legislatiamuncii.ro .



Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
pfadiurna

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 21 Iulie 2010
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


PFA - Deductibilitatea cheltuielilor pentru diurna Nota: 4.5 din 5 - 2 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

Comentarii (1)


10-Ian-2012

Va intreb de ce PFA vine exclusa? Pe ce baza?

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Salariul Minim Cand Salariatul Este In Concediul Medical Si Concediul De OdihnaIntrebare: Buna ziua, Daca am un salariat care este in concediul medical din 26.12.2018 pana pe data de 25.03.2019 si din 26.03.2019 pana pe data de 30.03.2019 doreste concediul de odihna, salariul minim pentru el nu s-a modificat fiind CIM suspendat datorita Concediului medical.Care este data la care se face actul aditional de modificare cu salariul minim avand in vedere ca doreste concedilu de odihna pana pe data de 30.03.2019.Pot sa fac actul aditional cu data de 01.04.2019 si sa-l trimit la ITM tot in
 

Raspuns: Multumesc,<br />... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 

 
 
 



 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]