legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Salariatul este cercetat disciplinar. Poate intra in concediu medical in aceasta perioada?

concediu medicalcercetare disciplinaraconcediu medical in timpul cercetarii disciplinare
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X
Daca salariatul este cercetat disciplinar si are contractul suspendat pe toata aceasta perioada, putem sa ii platim concediu medical?

Raspunsul specialistilor PortalCodulMuncii.ro:

"Pe durata cercetarii disciplinare prealabile, contractul de munca poate fi suspendat in temeiul dispozitiilor art. 52 alin. (1) lit. a) din Codul muncii.

In situatia expusa este vorba de un concurs de cauze de suspendare. Aceasta situatie nu este reglementata legal.
Astfel, atunci cand sunt in curs efectele unei cauze de suspendare si intervine o alta cauza de suspendare cele doua cauze de suspendare sunt in concurs.

Profesorul Ion Traian Stefanescu in Tratat teoretic si practic de drept al muncii, Editura Universul Juridic, Bucuresti, 2012, p. 389 si-a exprimat opinia potrivit careia  "dintre regimurile juridice aflate in concurs, se aplica, in opinia noastra, cel mai favorabil salariatului. In ipoteza in care prima cauza exclude vinovatia salariatului, in timp ce a doua cauza o presupune, efectele suspendarii vor fi determinate de regimul juridic aplicabil celei din urma".

Intrucat, asa cum mentionam aceasta situatie nu este reglementata legal, poate fi interpretata in mod diferit atat de instantele de judecate cat si de organele indrituite legal sa sanctioneze contraventional angajatorul pentru refuzul nejustificat de a plati indemnizatia de incapacitate temporara de munca.

In ceea ce ne priveste, apreciem ca salariatul beneficiaza de concediu medical si indemnizatie de incapacitate temporara de munca daca sunt indeplinite cumulativ conditiile prevazute la art. 3 indice 1 din OUG 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate:

a) sa indeplineasca stagiul minim de cotizare prevazut de OUG 158/2005;

b) sa prezinte adeverinta de la platitorul de indemnizatii din care sa reiasa numarul de zile de concediu de incapacitate temporara de munca avute in ultimele 12 luni, cu exceptia urgentelor medico-chirurgicale sau a bolilor infectocontagioase din grupa A;

c) sa fie prezent la domiciliu sau la adresa indicata, dupa caz, in intervalul de timp si in conditiile stabilite prin normele de aplicare a OUG 158/2005, in vederea exercitarii verificarii de catre reprezentantii platitorilor de indemnizatii de asigurari sociale de sanatate."

Raspuns furnizat de specialistii PortalCodulMuncii.ro


de LegislatiaMuncii.ro


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
concediu medicalcercetare disciplinaraconcediu medical in timpul cercetarii disciplinare

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 17 Aprilie 2015
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Salariatul este cercetat disciplinar. Poate intra in concediu medical in aceasta perioada? Nota: 3.63 din 5 - 12 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri

 
Zile libere platite pentru efectuarea testului COVIDIntrebare: Un angajator decide ca salariatii sai sa efectueze, pe cheltuiala sa, testul medical de diagnosticare a infectiei COVID-19 in scopul depistarii si prevenirii raspandirii coronavirusului SARS-CoV-2. In aceasta situatie, cum vor fi pontati salariatii in zilele cuprinse intre ziua efectuarii testului si ziua primirii rezultatului, inlcusiv? Mentionez ca in aceste zile nu vor fi prezenti la serviciu, urmand sa revina in ziua urmatoare celei in care laboratorul de analize medicale le comunica un...
vezi AICI raspunsul specialistilor <<
 
Spatii de locuit oferite salariatilor. Tratament fiscalIntrebare: Angajatorul a amenajat in curtea societatii spatii de locuit pentru salariatii care sunt din provincie. Va rog sa-mi spuneti cum se procedeaza in acest caz. Este considerata avantaj in natura? Se incheie contract de inchiriere intre societate si angajat? Trebuie mentionat in contractul de munca al salariatului acest aspect?
vezi AICI raspunsul specialistilor <<


Descarca GRATUIT
“Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.
Rentrop ∧ Straton

 

 

Atentie la Fisele de Post ale angajatilor!

Descarcati gratuit Raportul Special

"Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi"
Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 


 
Atentie la Fisele de Post ale angajatilor!
Descarcati gratuit Raportul Special

"Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
//
[x]