Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Angajatorul e obligat sa majoreze tichetele la noua valoare de 9.35 lei?

Contributiimajorare valoare ticheteangajatortichete de masatichetul de masa


Conform art.2 din Norma de aplicare a Legii 142/1998 privind acordarea tichetelor de masa, angajatorii, impreuna cu organizatiile sindicale legal constituite sau cu reprezentantii salariatilor, dupa caz, vor stabili prin contractele colective de munca clauze privind acordarea alocatiei individuale de hrana sub forma tichetelor de masa, care sa prevada:

a) numarul salariatilor din unitate care pot primi lunar tichete de masa, precum si valoarea nominala a tichetului de masa, in limita celei prevazute de lege, tinand seama de posibilitatile financiare proprii ale angajatorilor;

b) numarul de zile lucratoare din luna pentru care se distribuie tichete de masa salariatilor;

c) criteriile de selectie privind stabilirea salariatilor care primesc tichete de masa, tinand seama de conditiile concrete de lucru in care isi desfasoara activitatea unele categorii de salariati, de prioritatile socioprofesionale si de alte elemente specifice activitatii.

Asadar, valoarea nominala a tichetului de masa se stabileste de catre angajatori, impreuna cu organizatiile sindicale legal constituite sau cu reprezentantii salariatilor, dupa caz, in limita celei prevazute de lege, tinand seama de posibilitatile financiare proprii ale angajatorilor.

Potrivit art. 8 din acelasi act normativ, valoarea nominala inscrisa pe tichetul de masa nu poate depasi valaorea stabilita potrivit art. 3 din Legea nr. 142/1998.

Astfel, legea stabileste o limita maxima a valorii nominale a tichetului de masa nu si una minima. Prin urmare, angajatori impreuna cu organizatiile sindicale legal constituite sau cu reprezentantii salariatilor vor stabili valoarea nominala a tichetului de masa fara a depasi limita maxima prevazuta de lege.

Imprimatul reprezentand tichetul de masa emis de unitatea emitenta trebuie sa contina,  conform art. 24 din norma mentionata, urmatoarele elemente obligatorii:
a) seria numerica intr-o ordine crescatoare, corespunzatoare numarului de tichete de masa comandat de catre angajator in baza contractului de achizitionare a tichetelor de masa;

b) date care definesc angajatorul:
- denumirea si sediul;
- numarul de inmatriculare la oficiul registrului comertului;
- codul fiscal;

c) valoarea nominala a tichetului de masa, in cifre si in litere, care este inscrisa de angajator in comanda ferma transmisa unitatii emitente;
d) perioada de valabilitate a tichetului de masa;
e) spatiul pentru inscrierea numelui si prenumelui salariatului indreptatit sa utilizeze tichetul de masa;
f) interdictia de a fi utilizat pentru achizitionarea de tigari si produse alcoolice, precum si alte interdictii stabilite prin contractul incheiat intre angajator si unitatea emitenta;
g) denumirea si sediul unitatii emitente;
h) spatiul destinat inscrierii datei si aplicarii stampilei unitatii de alimentatie publica la care salariatul a utilizat tichetul de masa.

In consecinta, valoarea nominala inscrisa pe tichetului de masa este valoarea inscrisa de angajator in comanda ferma transmisa unitatii emitente dupa ce a fost stabilita conform celor mai sus expuse.



Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
Contributiimajorare valoare ticheteangajatortichete de masatichetul de masa

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 24 Mai 2013
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Angajatorul e obligat sa majoreze tichetele la noua valoare de 9.35 lei? Nota: 2.5 din 5 - 2 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Daca Un CIM Este Pe Durata Nedeterminata, Ce Obligatii Are Salariatul?Intrebare: Un angajator care intocmeste un Contract Individual de Munca pentru un angajat intocmeste documente de angajare si plateste analize pentru medicina muncii ,iar salariatii stau la serviciu cateva zile sau cateva ore si apoi pleaca fara sa mai anunte angajatorul . Pur si simplu devin de negasit! Nu exista nicio lege care sa precizeze un timp in care sunt obligati sa lucreze pentru acea firma dupa ce au utilizat timpul si banii angajatorului?
 

Raspuns: Nu, nu exista.<br />Art. 3 (3) din Codul Muncii " Nimeni nu poate fi obligat sa munceasca... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 

 
 
 



 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]