Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Tichete cadou. Ce reglementare se face in contractul de munca?

tichete cadoucraciun tichete cadoucontractul de munca
Luna ianuarie inseamna si rezolvarea unor aspecte care tin de incheierea anului trecut. Astfel, in cazul salariatilor care au primit tichete cadou cu ocazia Craciunului, in valoare de 150 lei, neprevazute in CIM sau in Regulamentul Intern, vom vedea daca este suficient sa fie intocmita o decizie prin care sa fie prevazuta acordarea tichetelor. 
 
Raspunsul specialistului:
 
Conform art. 76 alin. (4) lit. a) din Codul fiscal urmatoarele venituri nu sunt impozabile, in intelesul impozitului pe venit:
 
a) ajutoarele de inmormantare, ajutoarele pentru bolile grave si incurabile, ajutoarele pentru dispozitive medicale, ajutoarele pentru nastere, ajutoarele pentru pierderi produse in gospodariile proprii ca urmare a calamitatilor naturale, veniturile reprezentand cadouri in bani si/sau in natura, inclusiv tichete cadou, oferite salariatilor, cat si cele oferite pentru copiii minori ai acestora, contravaloarea transportului la si de la locul de munca al salariatului, contravaloarea serviciilor turistice si/sau de tratament, inclusiv transportul, pe perioada concediului, pentru salariatii proprii si membrii de familie ai acestora, acordate de angajator pentru salariatii proprii sau alte persoane, astfel cum este prevazut in contractul de munca.
 
Cadourile, inclusiv tichetele cadou, oferite de angajatori salariatilor, cat si cele oferite in beneficiul copiilor minori ai acestora, cu ocazia Pastelui, zilei de 1 iunie, Craciunului si a sarbatorilor similare ale altor culte religioase, precum si cadourile, inclusiv tichetele cadou, oferite salariatelor cu ocazia zilei de 8 martie sunt neimpozabile, in masura in care valoarea acestora pentru fiecare persoana in parte, cu fiecare ocazie din cele de mai sus, nu depaseste 150 lei.
 
Astfel cum se poate observa, prevederea legala din Codul fiscal mai sus citata stabileste ca nu se impoziteaza cadourile inclusiv tichetele cadou asa cum este prevazut in contractul de munca acordate cu ocaziile mentionate, in suma de maximum 150 lei.
 
Aceeasi prevedere o regasim si in ceea ce priveste contributiile sociale la art. 142 lit. b) din Codul fiscal.
 
Prin urmare, daca tichetele cadou nu sunt acordate conform contractului de munca, vor fi reconsiderate in venituri salariale taxabile cu toate taxele aferente veniturilor salariale la care se calculeaza dobanzi si penalitati.  
 
Tichetele cadou pot fi reglementate si prin contractul individual de munca prin incheierea unui act aditional nu doar prin contractul colectiv de munca dar in nici un caz prin Regulamentul Intern sau Decizia angajatorului.
 
 
 
Raspuns oferit de Gabriela Dita, consilier juridic, pentru PortalCodulMuncii.ro!
 
 

de LegislatiaMuncii.ro


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
tichete cadoucraciun tichete cadoucontractul de munca

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 09 Ianuarie 2020
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Tichete cadou. Ce reglementare se face in contractul de munca? Nota: 3.17 din 5 - 3 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Ore Suplimentare In Timpul LiberIntrebare: buna ziua ! am semnat un contract de munca de 40 ore/saptaman dar seful ne cheama in fiecare sambata. sambata lucrez numai cate 6 ore si sunt platit cu un spor de 5%. As avea 2 intrebari: 1- pot sa refuz sa merg sambata la serviciu?; 2- sporul de 5%este corect? Va multumesc!
 

Raspuns: Buna ziua, depinde cum este repartizat programul in CIM.<br />Sporul pentru lucrul in timpul r... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Aflati totul despre modificarile din contractele part-time
in 2020!

Descarcati gratuit Raportul Special
"CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"
CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 

 
 
 



 
Aflati totul despre modificarile din contractele part-time in 2020!
Descarcati gratuit Raportul Special

"CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]