Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Concediu crestere copil solicitat de ambii parinti

OUG 111/2010concediu crestere copil

Intrebare: Una din angajatele noastre ar dori sa beneficieze de concediu de crestere al copilului astfel: sa aplice pentru 6 luni de concediu (incluzand cele 126 zile); pentru urmatoarele 6 luni de concediu de crestere al copilului - sa aplice sotul ei (acesta lucrand la o alta firma).
Este posibil? Daca da, cum ar trebui procedat?

Raspuns: De indemnizatia lunara si stimulentul de insertie prevazute de OUG 111/2010 beneficiaza oricare dintre parintii firesti ai copilului, in raport cu optiunea exprimata, daca indeplineste conditiile de acordare.
Concediul si indemnizatia lunara precum si stimulentul de insertie se cuvin pentru fiecare dintre primele 3 nasteri.

Concediu crestere copil este un drept al salariatului, nu o obligatie. In cadrul perioadei aferente concediului pentru cresterea copilului salariata este singura persoana care poate renunta la beneficiul legii, respectiv la incetarea suspendarii CIM pentru cresterea copilului inainte de expirarea duratei concediului.

Angajatorul nu se poate opune solicitarii salariatei de a reveni din concediul pentru cresterea copilului in varsta de pana la un an inainte de expirarea duratei acestuia.

Acordarea indemnizatiei pentru cresterea copilului sau, dupa caz, a stimulentului de insertie se face la cererea scrisa a persoanei indreptatite, ori de cate ori aceasta solicita, cu respectarea conditiilor prevazute de OUG 111/2010.

Potrivit art. 2 alin. (1) din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, cu modificarile si completarile ulterioare, incepand cu data de 1 ianuarie 2011, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri din salarii, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal , cu modificarile si completarile ulterioare, denumite in continuare venituri supuse impozitului, pot beneficia optional de urmatoarele drepturi:
a) concediu crestere copil in varsta de pana la un an, precum si de o indemnizatie lunara;
b) concediu crestere copil in varsta de pana la 2 ani, precum si de o indemnizatie lunara.

Conform art. 1 alin. (1) din Normele metodologice de aplicare a prevederilor OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, aprobate prin HG 52/2011 , beneficiaza de drepturile prevazute de OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, denumita in continuare ordonanta de urgenta, urmatoarele persoane, denumite in continuare persoane indreptatite:
a) oricare dintre parintii firesti ai copilului/copiilor, respectiv fiecare, in cazul prevazut la art. 10 din ordonanta de urgenta;
b) oricare dintre sotii carora li s-a/s-au incredintat copilul/copii in vederea adoptiei sau au adoptat copilul/copiii, respectiv fiecare, in cazul prevazut la art. 10 din ordonanta de urgenta;
c) persoana care are copilul in plasament ori in plasament in regim de urgenta;
d) asistentul maternal profesionist, numai pentru copiii sai naturali ori adoptati;
e) persoana care a fost numita tutore.

Alin. (2) din acelasi articol prevede ca persoanele indreptatite prevazute la alin. (1) beneficiaza de drepturile prevazute de ordonanta de urgenta daca indeplinesc cumulativ urmatoarele conditii:
a) se incadreaza in prevederile art. 2 alin. (1) sau, dupa caz, in prevederile art. 2 alin. (5) si (6) din ordonanta de urgenta;
b) sunt cetateni romani sau, dupa caz, straini ori apatrizi;
c) au domiciliul sau resedinta in Romania, conform legii;
d) locuiesc in Romania impreuna cu copilul/copiii pentru care solicita drepturile si se ocupa de cresterea si ingrijirea acestuia/acestora.

Asadar, tatal care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, a realizat timp de 12 luni venituri din salarii, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal , cu modificarile si completarile ulterioare, denumite in continuare venituri supuse impozitului, va putea beneficia de concediu crestere copil in aceleasi conditii ca si mama copilului. Pentru obtinerea indemnizatiei trebuie intocmit un alt dosar in aceleasi conditii in care a fost intocmit si de catre mama.


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
OUG 111/2010concediu crestere copil

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 02 Iulie 2012
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Concediu crestere copil solicitat de ambii parinti Nota: 4.5 din 5 - 8 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

Comentarii (4)


Adriana
29-Mar-2017

Buna, am si eu o ntrebare.. sunt nsărcinată dar nu am un job.. tocmai ce am terminat studiile .. soțul meu lucrează cu carte de munca 4ore si are vechime ..as vrea sa stiu dacă ar putea sa beneficieze el de concediu de creștere al copilului si care ar fi venitul pe parcursul celor 2 ani?

03-Iul-2012

buna, mai am o intrebare:sutul meu lucreaza la politia de frontiera si a aflat ca colegii lui care au sotiile insarcinate si nu sunt incadrate in campul muncii vor primi pe langa salar si o suma de 500 ron. poate suna egoist, dar nu e corect m-i se pare a fi discriminare fata de cei cu sotii angajate.Pot avea benefici cei care au sotii angajate?eu s-ar putea sa iau 600 ron iar cine nu s-a obosit sa se duca la munca 500.va rog ajutati-ma?

03-Iul-2012

buna, sunt insarcinata in cinci luni si trebuie sa nasc in noiembrie.Lucrez la o banca unde am beneficiat de tichete si prime pe langa salar. angajatorul m-a informat ca in mai s-a emis o norma interna si ca angajatii care inca nu au 3 ani vechime la banca nu mai pot beneficia de prime.in consecinta trebuie sa inapoiez ce al luat din mai pana acum.Ce pot sa fac?implinesc tri ani in octombrie

03-Iul-2012

As vrea sa stiu dacÄ Ã®ntr-o institutie bugetarÄ se lucreazÄ sâmbÄta Åi duminica o saptÄmînÄ da Åi una nu, avem dreptul la zile libere dublu sau numai zi pe zi lucratÄ.

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Tichete De Masa Neluate La TimpIntrebare: buna ziua, ma numesc dana si am lucrat la firma x aproape 2 ani de zile .in data de 19 feb 2019 am plecat de la angajator cu demisia la zi cu acordul ambelor parti ,iar angajatorul mi-a zis ca nu mai primesc tichetele de masa pt ca nu am respectat preavizul si legea prevede ca acordarea tichetelor de masa ramane la latitudinea angajatorului daca vrea sa mi le dea sau nu .in ceea ce priveste salariul mi-a zis ca in termen de 90 de zile legea prevede sa mi-l dea .vreau sa stiu daca este legal si c
 

Raspuns: Doar ca sa nu va plateasca la timp. Daca in contractul colectiv de munca aplicabil, in regulamentul... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]