legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Adeverinta pentru CCC. Veniturile din somaj tehnic se includ?

adeverinta venit somaj tehnicconcediu crestere copilcontributii sociale obligatorii
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X
In cadrul firmei, la solicitarea concediului pentru cresterea copilului angajatorul trebuie sa emita o adeverinta cu veniturile nete realizate in ultimele 24 luni. Pentru perioada in care salariata a fost in somaj tehnic: 1. Zilele de somaj tehnic se includ in adeverinta? Daca da, in ce coloana? 2. Indemnizatia incasata se include in venitul net?
 
Raspunsul specialistului:
 
Beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani, in cazul copilului cu handicap, precum si de o indemnizatie lunara, persoana care, in ultimii 2 ani anteriori datei nasterii copilului, au realizat timp de cel putin 12 luni venituri din salarii si asimilate salariilor, venituri din activitati independente, venituri din drepturi de proprietate intelectuala, venituri din activiati agricole, silvicultura si piscicultura, supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal (art. 2 alin. (1) din OUG 111/2010).
 
Ori veniturile din somaj ethnic sunt venituri asimilate salariilor si vor fi inregistrate in adeverinta cu veniturile din ultimele 12 luni din ultimii 2 ani anterior datei nasterii copilului.
 
Conform art. 3 alin. (2) din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, veniturile care se iau in considerare pentru stabilirea nivelului indemnizatiei pentru cresterea copilului reprezinta, veniturile din salarii si asimilate salariilor, din activitati independente, din drepturi de proprietate intelectuala si din activitati agricole, silvicultura si piscicultura prevazute la art. 2 alin. (1) definite la art. 67, art. 70, art. 76 alin. (1) si (2) si art. 103 din Legea nr. 227/2015, cu modificarile si completarile ulterioare.
Pentru persoanele indreptatite care realizeaza venituri din categoriile celor mentionate, veniturile luate in calcul pentru stabilirea cuantumului indemnizatiei lunare sunt:
 
a) veniturile rezultate dupa scaderea impozitului pe venit si, dupa caz, a contributiilor sociale obligatorii datorate, conform legii, corespunzator fiecarei categorii de venit;
 
b) veniturile rezultate dupa scaderea contributiilor sociale obligatorii datorate, dupa caz, conform legii, corespunzator fiecarei categorii de venit, in cazul veniturilor scutite de impozitul pe venit conform art. 60 din Legea nr. 227/2015, cu modificarile si completarile ulterioare.

Pentru luna nasterii copilului se iau in calcul veniturile cuvenite pentru acea luna, respectiv venitul pe care l-ar fi primit persoana daca ar fi lucrat in toata luna sau cumulul dintre venitul aferent zilelor lucrate cu indemnizatia de maternitate.

Astfel, in adeverinta se trec veniturile asupra carora se datoreaza impozit pe venit. Prin urmare, se vor mentiona in adeverinta toate veniturile nete impozabile.
 
Raspuns oferit de Alexandra Nedelcu, Expert Legislatia muncii, pentru PortalCodulMuncii.ro
 

de LegislatiaMuncii.ro


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
adeverinta venit somaj tehnicconcediu crestere copilcontributii sociale obligatorii

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 21 Aprilie 2020
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Adeverinta pentru CCC. Veniturile din somaj tehnic se includ? Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri

 
Spatii de locuit oferite salariatilor. Tratament fiscalIntrebare: Angajatorul a amenajat in curtea societatii spatii de locuit pentru salariatii care sunt din provincie. Va rog sa-mi spuneti cum se procedeaza in acest caz. Este considerata avantaj in natura? Se incheie contract de inchiriere intre societate si angajat? Trebuie mentionat in contractul de munca al salariatului acest aspect?
vezi AICI raspunsul specialistilor <<
 
Indemnizatie de maternitate. Deducere personalaIntrebare: Avem un angajat cu salar de incadrare 3932 cu functie de baza, are CM in continuare ,Cod boala 08, Cod diagnostic 995, Cod grupa G3,prescris de medicul de familie, perioada 01.10.2020-30.10.2020, CM din asigurari platite 4511 lei, suma neimpozabila 4511 ron. Pe stat avem urmatoalere sume:Salar de incadrare =3932 ,Venit brut = 4511 lei, CAS=3383, Deducere=510, Salar net =3383, Rest de plata =3383 Intrebare: In astfel de caz angajatul beneficiaza de deducere personala sau nu. Este corect daca...
vezi AICI raspunsul specialistilor <<


Descarca GRATUIT
“Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.
Rentrop ∧ Straton

 

 

Atentie la Fisele de Post ale angajatilor!

Descarcati gratuit Raportul Special

"Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi"
Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 


 
Atentie la Fisele de Post ale angajatilor!
Descarcati gratuit Raportul Special

"Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
//
[x]