Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Conflicte de munca: ce termen de prescriptie are plata drepturilor privind tichetele de masa?

conflict de muncatermen prescriptie drepturi banesticontractul colectiv de munca
Codul Muncii stabileste perioadele specifice in care pot fi formulate cererile pentru solutionarea unui conflict de munca.

Astfel, termenul de 30 de zile calendarististice corespunde situatiei in care angajatorul ia decizia unilaterala de a incheia, modifica, suspenda sau inceta contractul individual de munca, precum si in cazul deciziei de aplicare a unei sanctiuni disciplinare.

In ceea ce priveste drepturile salariale, termenul legal de prescriptie este de 3 ani. Art. 268 alin.(1) lit. d) prevede ca "in termen de 3 ani de la data nasterii dreptului la actiune, in situatia in care obiectul conflictului individual de munca consta in plata unor drepturi salariale neacordate sau a unor despagubiri catre salariat, precum si in cazul raspunderii patrimoniale a salariatilor fata de angajator".

Cel mai scurt termen prevazut de Codul muncii este de 6 luni si vizeaza neexcutarea contractului colectiv de munca sau a unor clauze din cuprinsul acestuia.

In practica, instantele s-au confruntat cu problema drepturilor banesti stabilite prin incheierea contractului colectiv de munca, cum ar fi tichetele de masa, tichetele cadou, ajutoarele materiale oferite cu ocazia Craciunului sau a Pastelui, precum si alte drepturi.

In cazul drepturilor banesti ce decurg din CCM, se aplica termenul de prescriptie de 3 ani (corespunzator drepturilor salariale) sau de 6 luni (corespunzator prevederilor contractului colectiv de munca)?

Pana la ora actuala, nu au fost stabilite criterii de diferentiere a drepturilor banesti ce pot fi solicitate in termen de 6 luni si a drepturilor banesti ce pot fi solicitate in termen de 3 ani.

Raluca Dimitriu, expert in litigii de munca apreciaza ca nu putem vorbi de o excludere explicita a posibilitatii prescrierii in termen de 6 luni a drepturilor banesti ce decurg din CCM. In conditiile in care Codul Muncii prevede prescrierea in termen de 6 luni a drepturilor incluse in clauzele CCM, aceste drepturi pot fi banesti sau de alta natura.



de LegislatiaMuncii.ro


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
conflict de muncatermen prescriptie drepturi banesticontractul colectiv de munca

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 22 Iulie 2016
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Conflicte de munca: ce termen de prescriptie are plata drepturilor privind tichetele de masa? Nota: 4.45 din 5 - 11 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri

 
Concediu pentru carantina. Pontaj si indemnizatieIntrebare: Va rog sa ma ajutati cu o informatie in cazul unui angajat aflat in carantina la domiciliu cine suporta plata pentru aceasta perioada si cum evidentiem pe pontaj absentarea acestuia?
vezi AICI raspunsul specialistilor <<
 
Programul de lucru al unui angajat cu CIM cu timp partial. Clauza de telemuncaIntrebare: Cum se va trece in contractul individual de munca, programul unui angajat care nu vine in fiecare zi la munca la aceeasi ora? Are un contract de munca de 4 ore/zi. Angajatul nu are posibilitatea sa vina in fiecare zi la aceesi ora la munca. Este in regula daca se trece o fractiune de norma de 4 ore/zi, 20 de ore/saptamana? a) Repartizarea programului de lucru se face dupa cum urmeaza inegal ore zi ore noapte b) Programul de lucru se poate modifica in conditiile regulamentului intern contractului...
vezi AICI raspunsul specialistilor <<


Descarca GRATUIT
“CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.
Rentrop ∧ Straton

 

Aflati totul despre modificarile din contractele part-time
in 2020!

Descarcati gratuit Raportul Special
"CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"
CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 

 
 
 



 
Aflati totul despre modificarile din contractele part-time in 2020!
Descarcati gratuit Raportul Special

"CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]