Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Caz practic: Poate intra la calcul pentru deducerea de baza copilul minor pentru care primim pensie alimentara?

deducerideducere personaladeducere minorpensie alimentara

Analizam situatia referitoare la posibilitatea de a intra la calculul pentru deducerea de baza a copilului minor al unui angajat pentru care se primeste pensie alimentara mai mare de 250 de lei pe luna.

Cu ajutorul specialistilor, vom stabili daca se poate si in ce conditii:

In primul rand, vom tine cont de prevederile pct. 89 din Normele metodologice date in aplicarea art. 56 din Codul fiscal. Astfel, intelegem faptul ca obligatia stabilirii persoanelor aflate in intretinerea contribuabilului in functie de care se atribuie deducerea personala este in sarcina platitorului de venit din salarii, la functia de baza.

In concluzie, angajatorul de a functia de baza este obligat sa stabileasca persoanele care se afla in intretinerea salariatului. Deducerea persoanala este stabilita in functie de venitul brut lunar din salarii realizat la functia de baza de catre contribuabil si numarul de persoane alfate in intretinerea sa.

Luam in considerare si prevederile art. 40 alin. (2) lit. c) din Codul muncii republicat. Astfel, intelegem ca angajatorul are obligatia sa acorde salariatilor toate drepturile ce decurg din lege, din contractul colectiv de munca aplicabil si din contractele individuale de munca.

In privinta drepturilor ce decurg din lege, potrivit art. 56 alin. (3) din Codul fiscal, persoana in intretinere poate fi sotia/sotul, copiii sau alti membri de familie, rudele contribuabilului sau ale sotului/sotiei acestuia pana la gradul al doilea inclusiv, ale carei venituri, impozabile si neimpozabile, nu depasesc 250 lei lunar.

Conform art. 56 alin. (3) din Codul fiscal, persoana in intretinere poate fi sotia/sotul, copiii sau alti membri de familie, rudele contribuabilului sau ale sotului/sotiei acestuia pana la gradul al doilea inclusiv, ale carei venituri, impozabile si neimpozabile, nu depasesc 250 lei lunar.

Punctul 96 din Normele metodologice date in aplicarea acestui articol, prevede faptul ca copilul minor este considerat intotdeauna intretinut, cu exceptia celor incadrati in munca, indiferent daca se afla in unitati speciale sanitare sau de protectie speciala si altele asemenea, precum si in unitati de invatamant, inclusiv in situatia in care costul de intretinere este suportat de aceste unitati. In acest caz eventualele venituri obtinute de copilul minor nu se au in vedere la incadrarea in venitul de 250 lei lunar.


In concluzie, salariata/salariatul care are in intretinere copil minor pentru care primeste pensie alimentara beneficiaza de deducerea personala.

Raspuns oferit de specialistii PortalCodulMuncii.ro



Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
deducerideducere personaladeducere minorpensie alimentara

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 26 Mai 2014
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Caz practic: Poate intra la calcul pentru deducerea de baza copilul minor pentru care primim pensie alimentara? Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Pot Iesii La Pensie Anticipata,, Sau La Pensie De Drept?Intrebare: Buna ziua, am stagiul comple de cotizare realizat de 30 ani 10 luni si 13 zileâ?? stagiul potential acordat 4 ani 11 luni 17 zile,,,,puncta realizate 2.78716, punctaj mediu annual 0.66761.si din si din 2000 sunt la pensie de boala.gradul 2, si din 2012 pensie de handicap gradul 1 cu insotitor,Intrebare mea este , de ce am pensia de boala de 735 ron.. si daca pot cumula dupa ultima lege a pensiilor pensia de bioala cu cea de handicap, sa pot iesii la pensie de drept ,,,Va multumesc!
 

Raspuns: Pentru a va da un raspuns va rog sa-mi spuneti luna si anul nasterii.... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 

 
 
 



 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]