Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
legislatiamuncii.ro cauta meniu
KIT-ul de documente instant obligatorii din  Legislatia Muncii si Salarizare

 

Delegare. Diurna. Cheltuieli

Intrebare:


Doresc sa stiu daca prevederea din CCM la nivel national, conform careia angajatul este obligat sa asigure in caz de deplasare a angajatilor in interes de serviciu si rambursarea cheltuielilor si diurna este interpretabila ca: fie rambursarea, fie diurna.
In acest moment, in EADS, angajatul beneficiaza de dreptul la rambursarea cheltuielilor legate de misiunile aprobate, legate de postul sau, din afara orasului Angajatorului, pe baza chitantelor prezentate de catre Salariat, dupa cum urmeaza:

(I) cheltuieli de transport, conform chitantelor (combustibil pentru masina companiei, avion si masini de inchiriat la clasa economica, tren la clasa a doua);
(II) cheltuieli de cazare la un hotel de maximum 3 stele, conform chitantelor;
(III) cheltuieli suplimentare legate de mancare, echivalente a 10?/zi, conform chitantelor; in cazul in care calatoria de afaceri depaseste 8 ore/zi, suma alocata pentru cheltuielile de mancare acordata salariatului (pentru mic-dejun inclus pe factura hotelului nu se va acorda nicio deducere din alocatia zilnica) poate depasi 10?/zi, dar se limiteaza la echivalentul a 30?/zi, conform chitantelor;
(IV) asigurare de transport;

Este necesar sa se mai acorde si diurna, suplimentar rambursarii cheltuielilor?

Raspuns:

La art. 45 din Contractul colectiv de munca unic la nivel national pe anii 2007-2010 nr. 2895/2006 se prevede astfel:

Cartea Verde a Legislatiei Muncii
Cartea Verde a Legislatiei Muncii

Vezi detalii aici

125 Modele si formulare vitale in SSM
125 Modele si formulare vitale in SSM

Vezi detalii aici

Raporturile de munca ale PFA
Raporturile de munca ale PFA

Vezi detalii aici




Salariatii unitatilor trimisi in delegatie in tara sau strainatate vor beneficia de urmatoarele drepturi:

a) decontarea cheltuielilor de transport, de asigurare si a costului cazarii, potrivit conditiilor stabilite prin contractele colective de munca la celelalte niveluri;

b) diurna de deplasare, al carei cuantum se stabileste prin negociere la nivel de ramura, grupuri de unitati sau unitate; nivelul minim al diurnei este cel stabilit prin actele normative ce se aplica la institutiile publice.

Textul din contractul colectiv de munca nu cuprinde o alternanta ci o enumerare a drepturilor de care beneficiaza salariatii trimisi in delegatie. Prin urmare, in conformitate cu dispozitiile contractului colectiv de munca la nivel national, salariatii au dreptul atat la decontarea cheltuielilor de transport, de asigurare si a costului cazarii cat si la diurna de deplasare.

De asemenea, prevederile articolul 44 alin.(2) din Codul muncii stabilesc ca ?Salariatul delegat are dreptul la plata cheltuielilor de transport si cazare, precum si la o indemnizatie de delegare, in conditiile prevazute de lege sau de contractul colectiv de munca aplicabil.?

Nici unul dintre textele sus enuntate nu va obliga sa acordati cheltuielile legate de mancare. Pe viitor puteti sa acordati suma de 10 EUR cu titlu de diurna. Evident, in acest caz salariatul nu mai are obligatia sa prezinte chitante prin care sa justifice cheltuirea sumei.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 28 Aprilie 2011
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Delegare. Diurna. Cheltuieli Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

Comentarii (1)


23-Iun-2012

Se poate delega un asistent medical in functia de asistent medical sef?Delegarea se va face pe un post vacant,adica ca sa pot delega asistentul in functia de asistent medical sef,trebuie sa am post vacant in statul de functii?

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Decontare Curs De Formare ProfesionalaIntrebare: Buna ziua, avem urmatoarea situatie: Un salariat a fost inscris la un curs de specializare ,din initiativa societatii .La inscriere salariatul nu a specificat celor de la curs ca vrea factura pe societate ,astfel factura a fost emisa pe numele salariatului. Intrebarea este ,in aceast situatie se mai poate deconta pe societate contravaloarea cursului respectiv? Si care ar fi baza legala,art 197 (1) din Codul Muncii ? Multumesc mult, Mara Draghiciu
 

Raspuns: Potrivit art 197 alin 1 din Codul muncii toate cheltuielile ocazionate de formarea profesionala init... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Impozitul pe salarii. Modificarile aduse de Noul Cod Fiscal”
exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Noul Cod Fiscal modifica impozitarea salariilor si a contributiilor

 
Descarca GRATUIT raportul special
Impozitul pe salarii. Modificarile aduse de Noul Cod Fiscal
 
Toate modificarile sunt explicate detaliat in raportul
 
"Impozitul pe salarii. Modificarile aduse de Noul Cod Fiscal"

 

 

 

 

 
 
 



 
IMPOZITUL PE SALARII S-A SCHIMBAT!
Atentie la modificarile din Noul Cod Fiscal aduse impozitarii si contributiilor aferente salariilor!

Descarcati gratuit Raportul Special

"Impozitul pe salarii. Modificarile aduse de Noul Cod Fiscal"

Da, vreau sa primesc newsletterul Legislatia Muncii
[x]