Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Cum se calculeaza indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor: tichetele de masa se iau in calcul?

concediu crestere copilindemnizatia de crestere a copiluluitichete de masa
Legea nr. 66/2016 pentru modificarea si completarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, intrata in vigoare incepand cu 1 iulie 2016, reglementeaza concediul de crestere a copilului si indemnizatia aferenta.


Conform noilor reglementari, mamele sau tatii care stau acasa cu bebelusii primesc venituri mai mari, care reprezinta 85% din veniturile realizate, indiferent de nivelul salariului.

Pentru a intelege mai bine modul de calcul al indemnizatiei pentru cresterea copilului, vom raspunde unei intrebari din cadrul site-ului PortalCodulMuncii.ro:"va rugam sa ne comunicati daca tichetele de masa sunt incluse in baza de calcul pentru indemnizatia de crestere copil."

In conformitate cu prevederile art. 2 alin. (1) si alin. (3) din OUG 111/2010 privind concediul si indemnzatia pentru cresterea copiilor la stabilirea bazei de calcul al indemnizatiei pentru crestrerea copiilor se iau in considerare veniturile din salarii supuse impozitului pe venit.

Avand in vedere ca tichetele de masa sunt venituri salariale, se vor lua in calcul la stabilirea indemnizatiei pentru cresterea copilului tichetele de masa.

De asemenea, sunt asimilate salariilor si orice alte sume sau avantaje de natura salariala ori asimilate salariilor in vederea impunerii, in aceasta categorie intrand si tichetele de masa, tichetele de vacanta.

Este important de stiut ca indemnizatia de CCC nu mai este limitata la veniturile obtinute in cele 12 luni anterioare nasterii, ci se calculeaza in functie de veniturile realizate pe o perioada de 12 luni, in ultimii 2 ani inainte de nastere.

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
Telemunca Avantaje Dezavantaje Optimizare cost


Nou A aparut Legea 81 2018 privind TELEMUNCA  Sunteti pasibil de amenzi intre 2 000 si 10 000 de lei Prof univ dr Raluca Dimitriu v-a pregatit un material de exceptie care va explica in detaliu ce obligatii aveti ca angajator care sunt capcanele fiecarui articol din noua lege cum puteti evita din start amenzi dure In mod sigur si dvs...

Oferta Speciala
valabila 48h


Totodata, cele 12 luni nu se stabilesc in functie de perioadele mai favorabile, ci in ordinea succesiunii.

Este important de stiut ca plata indemnizatiei inceteaza imediat ce copilul implineste varsta de doi ani.

Pentru a citi mai multe despre indemnizatie pentru cresterea copiilor citeste pe PortalCodulMuncii


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
concediu crestere copilindemnizatia de crestere a copiluluitichete de masa

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 21 Octombrie 2016
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Cum se calculeaza indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor: tichetele de masa se iau in calcul? Nota: 5 din 5 - 3 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Plata Salariului In Cazul Demisiei.Intrebare: Buna ziua.De curand mi-am dat demisia cu un preaviz de 15 zile calendaristice care mi se incheie pe 07-05-2018 . Intrebarea mea este; la incetarea CIM ,cand se face lichidarea si se semneaza actele ,se va face si plata zilelor de preaviz sau trebuie sa astept ziua in care se efectueaza plata salariilor?
 

Raspuns: Buna ziua,<br />De regula plata drepturilor salariale se face la data prevazuta in contract, d... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Modificari majore in Codul Muncii 2018

- contributii sociale, noutati Revisal, concedii medicale -
 
Descarca GRATUIT raportul special
Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018
 
Toate modificarile sunt explicate detaliat in raportul

Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
xx
Atentie la modificarile din Codul Muncii in 2018!
- Revisal, contributii, concedii + alte noutati -

Descarcati gratuit Raportul Special

"Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016