Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
legislatiamuncii.ro cauta meniu
Raporturile de munca ale PFA

 

Studiu de caz: Cum procedam la retinerea sumelor pentru zilele de concediu de odihna necuvenit

concediu medicalconcedii legale 2015concediu de odihna
Un salariat a beneficiat de concediul de odihna integral, la inceputul anului, ulterior a beneficiat de concediu fara plata (60 zile) pentru rezolvarea unor probleme personale.


Angajatorul are obligatia din punct de vedere legal, sa retina sumele acordate pentru zilele de CO necuvenit? Daca da, in ce mod se face reglarea acestora?

Raspuns:
Art. 256 alin. (1) din Codul muncii prevede ca salariatul care a incasat de la angajator o suma nedatorata este obligat sa o restituie.

In conditiile in care intre parti contractul de munca a incetat, iar salariatul a efectuat zile de concediu peste numarul de zile la care ar fi avut dreptul in raport cu perioada lucrata devine incident art. 256 alin. (1) din Codul muncii, republicat, salariatul avand obligatia restituirii indemnizatiei de concediu de odihna incasata necuvenit pentru zilele ce exced dreptului sau.

(Ghid practic despre acordarea zilelor de concediu de odihna in 2015)

Caracterul necuvenit al sumelor rezulta din neefectuarea zilelor de munca corespunzatoare concediului de odihna.

Potrivit dispozitiilor art. 169 alin. (1) din Codul muncii, republicat, nicio retinere din salariu nu poate fi operata, in afara cazurilor si conditiilor prevazute de lege.

Alin. (2) din acelasi articol stabileste ca retinerile cu titlu de daune cauzate angajatorului nu pot fi efectuate decat daca datoria salariatului este scadenta, lichida si exigibila si a fost constatata ca atare printr-o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila.

Motivarea angajatilor
Motivarea angajatilor

Vezi detalii aici

Ghid complet SSM si PSI pentru angajator
Ghid complet SSM si PSI pentru angajator

Vezi detalii aici

Totul despre Pontaj si Programul de lucru
Totul despre Pontaj si Programul de lucru

Vezi detalii aici





Asadar, suma de bani datorata de fostul angajat poate fi acoperita de buna voie de catre acesta prin achitarea sumei, dar nu poate fi recuperata prin retineri din salariu in absenta unei hotarari judecatoresti.

In situatia in care nu au incetat raporturile de munca, angajatorul are posibilitatea sa compenseze zilele de concediu de odihna efectuate in avans.
Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 12 Februarie 2015
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Studiu de caz: Cum procedam la retinerea sumelor pentru zilele de concediu de odihna necuvenit Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Sarbatorile Legale Pot Fi Considerate Intrerupere A Vechimii In Munca?Intrebare: Buna ziua, In curand voi acumula 10 ani de vechime in invatamant fiind incadrat pe un post didactic auxiliar.In urma cu 3 ani am schimbat locul de munca, mai precis in data de 30.04.2014 dar fiindca 1 respectiv 2 mai au fost declarate zile libere de catre guvern, aceste zile fiind urmate de week-end, nu am putut incepe serviciul decat cu data de 5 mai. in situatia aceasta, pot beneficia de acordarea sporului de stabilitate sau desi nu am avut posibilitatea legala de a avea continuitate, aceste
 

Raspuns: Vechimea in munca se calculeaza in zile calendaristice.Asa cum prezentati dvs. problema zilele respe... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Noutatile anului 2017 in REVISAL”
exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

REVISAL-ul a fost modificat (din nou) in 2017

 
Descarca GRATUIT raportul special
Noutatile anului 2017 in REVISAL
 
Toate schimbarile aparute in REVISAL
sunt explicate detaliat in raportul
 
"Noutatile anului 2017 in REVISAL"

 

 

 

 

 
 
 



 
REVISAL-ul a fost modificat in 2017!
Atentie la toate noutatile aduse de modificarea legii! Este obligatoriu sa respectati noua lege in 2017.

Descarcati gratuit Raportul Special

"Noutatile anului 2017 in REVISAL"

Da, vreau sa primesc newsletterul Legislatia Muncii
[x]