Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Cumul PFA si salariu la acelasi angajator. Care vor fi RISCURILE?

cumul pfa si salariucumul venituri acelasi angajatorart 76 codul fiscalcumul venituri
Este demn de mentionat inca de la inceput ca NU exista o prevedere legala care sa interzica cumulul calitatii de salariat cu calitatea de persoana fizica autorizata la acelasi angajator.

IMPORTANT:

Insa, cumulul calitatii de PFA cu aceea de salariat la acelasi angajator este posibil numai daca atributiile exercitate in cele doua calitati pot fi foarte bine delimitate pentru a nu risca reconsiderarea veniturilor in venituri salariale.

Iata un exemplu de speta, relevant in acest caz:

"Avem urmatoarea situatie: Angajat al institutiei cu 8 ore, are si PFA. Acesta doreste sa colaboreze cu institutia (in calitate de PFA) pe un proiect asemanator cu functia pe care o are ca si salariat. Va rugam frumos sa ne spuneti daca este legala aceasta posibila colaborare si care sunt avantajele/riscurile pe care si le asuma ambele parti."



In functie de obiectul contractului incheiat in calitate de PFA, dar si de atributiile salariatului prevazute in fisa postului se poate stabili daca salariatul poate cumula calitatea de salariat cu aceea de partener al angajatorului sau intr-un contract civil. Dar si daca atributiile sunt bine delimitate, riscul ramane, dar este mai mic.


Conform art. 76 alin. (1) din Codul fiscal, sunt considerate venituri din salarii toate veniturile in bani si/sau in natura obtinute de o persoana fizica rezidenta ori nerezidenta ce desfasoara o activitate in baza unui contract individual de munca, a unui raport de serviciu, act de detasare sau a unui statut special prevazut de lege, indiferent de perioada la care se refera, de denumirea veniturilor ori de forma sub care ele se acorda, inclusiv indemnizatiile pentru incapacitate temporara de munca acordate persoanelor care obtin venituri din salarii si asimilate salariilor.


ATENTIE!

Astfel, in baza acestei prevederi legale organele fiscale pot reconsidera veniturile realizate in baza contractului incheiat in calitate de PFA in venituri salariale constatand ca veniturile sunt venituri din salarii.

In situatia expusa, reconsiderarea este foarte posibila avand in vedere atributiile asemanatoare. Consecinta reconsiderarii este obligarea angajatorului la calculul contributiilor sociale aferente veniturilor din salarii pentru veniturile acordate in baza contractului incheiat cu PFA la care se adauga dobanzile si penalitatile.


Un raspuns oferit de specialistii de la PortalCodulMuncii >>>>

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
cumul pfa si salariucumul venituri acelasi angajatorart 76 codul fiscalcumul venituri

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 16 Octombrie 2019
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Cumul PFA si salariu la acelasi angajator. Care vor fi RISCURILE? Nota: 5 din 5 - 2 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Perioadele De Lucru De Grupa A II-a, Sunt Cumulative?Intrebare: Buna ziua, Sunt nascut in 23.12.1958 (am implinit 60 de ani la 23.12.2018). Am absolvit facultatea, cursuri de zi - 5 ani. Am efectuat serviciul militar 9 luni... M-am angajat in 26.10.1983. La data de 26.10.2018, am atins (si efectuat) cei 35 de ani de cotizare efectiva. In cei 35 de ani de munca, am activat in grupa a II-a de munca (cu 100% contributie) in 2 din locurile de munca, dupa cum urmeaza: - la primul loc de munca, am activat in perioada 26.10.1983 - 15.09.1994 (10 ani, 10 l
 

Raspuns: In contextul in care deja am realizat efectiv (prin munca), cei 35 de ani de cotizare, si varsta de ... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 

 
 
 



 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]