Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Prime acordate de sarbatori, nementionate in CIM. Ce sanctiuni riscati?

cadouriprime de sarbatoricontractul de muncaact aditional cim
Care este sanctiunea fiscala pentru acordarea primei de Paste/Craciun de 150 ron netaxabil (impozit salariu, taxe CAS si CASS), acordata in baza Codului Fiscal art. 76 alin 4 lit a) - Codul Fiscal, fara ca aceasta prima sa fie mentionata in CIM , CCM sau orice alt document?
 
Pentru a evita sanctiunile fiscale, in ce document (in afara de CCM) trebuie sau este recomandat sa fie mentionata aceasta suma de 150 ron acordata de Craciun sau de Paste, cf. art. 76 lin 4 lit a) din Codul fiscal?
 
Raspunsul specialistului:
 
Conform art. 76 alin. (4) lit. a) din Codul fiscal urmatoarele venituri nu sunt impozabile, in intelesul impozitului pe venit:
 
a) ajutoarele de inmormantare, ajutoarele pentru bolile grave si incurabile, ajutoarele pentru dispozitive medicale, ajutoarele pentru nastere, ajutoarele pentru pierderi produse in gospodariile proprii ca urmare a calamitatilor naturale, veniturile reprezentand cadouri in bani si/sau in natura, inclusiv tichete cadou, oferite salariatilor, cat si cele oferite pentru copiii minori ai acestora, contravaloarea transportului la si de la locul de munca al salariatului, contravaloarea serviciilor turistice si/sau de tratament, inclusiv transportul, pe perioada concediului, pentru salariatii proprii si membrii de familie ai acestora, acordate de angajator pentru salariatii proprii sau alte persoane, astfel cum este prevazut in contractul de munca.
 
Cadourile, inclusiv tichetele cadou, oferite de angajatori salariatilor, cat si cele oferite in beneficiul copiilor minori ai acestora, cu ocazia Pastelui, zilei de 1 iunie, Craciunului si a sarbatorilor similare ale altor culte religioase, precum si cadourile, inclusiv tichetele cadou, oferite salariatelor cu ocazia zilei de 8 martie sunt neimpozabile, in masura in care valoarea acestora pentru fiecare persoana in parte, cu fiecare ocazie din cele de mai sus, nu depaseste 150 lei.
 
Astfel cum se poate observa, prevederea legala din Codul fiscal mai sus citata stabileste ca nu se impoziteaza cadourile asa cum este mentionat in contractul de munca acordate cu ocaziile mentionate in suma de maxim 150 lei.
 
Aceeasi prevedere o regasim si in ceea ce priveste contributiile sociale la art. 142 lit. b) din Codul fiscal.
 
Prin urmare, daca cadourile nu sunt acordate conform contractului de munca, vor fi reconsiderate in venituri salariale taxabile cu toate taxele aferente veniturilor salariale la care se calculeaza dobanzi si penalitati.  
 
Cadourile pot fi reglementate si prin contractul individual de munca prin incheierea unui act aditional nu doar prin contractul colectiv de munca.
 
 
 
Raspuns oferit de Rodica Mantescu, Specialist in legislatia muncii, pentru PortalCodulMuncii.ro
 

de LegislatiaMuncii.ro


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
cadouriprime de sarbatoricontractul de muncaact aditional cim

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 06 Ianuarie 2020
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Prime acordate de sarbatori, nementionate in CIM. Ce sanctiuni riscati? Nota: 5 din 5 - 2 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Cand Pot Iesi La Pensie Conform Legislatie Valabila In 2020 ?Intrebare: Buna ziua, sunt nascuta la 2.09.1964, lucrez de la 01.03.1984 ,in perioada 15.06.1984-01.10.1994 am lucrat in grupa 2( conform adeverinta emisa de angajator/ 100%) si am avut concediu fara plata de la 08.02.2005 la 08.08.2005. In rest am avut majoritar program de 8 ore zi dar au fost si perioade scurte de part-time (2/4/5/6 ore/zi) si somaj in intervalul 01.10.1994- 19.05.1995, apoi somaj 10,04.2000-05.01.2001, somaj 08.02.2004-08.02.2005, somaj 29.07.2009-29.10.2010 . In prezent lucrez cu
 

Raspuns: Va puteti pensiona anticipatat dupa anul 2022 luna Mai la virsta de 57 ani si 8 luni daca indeplinit... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Aflati totul despre modificarile din contractele part-time
in 2020!

Descarcati gratuit Raportul Special
"CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"
CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 

 
 
 



 
Aflati totul despre modificarile din contractele part-time in 2020!
Descarcati gratuit Raportul Special

"CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]