Secretarul de stat din Ministerul Economiei, Energiei si Mediului de Afaceri (MEEMA), Liviu Rogojinaru, a declarat, intr-o conferinta organizata de "Romania Durabila", ca lucratorii romani reveniti in tara vor pleca din nou la toamna in strainatate, astfel ca pentru rezolvarea problemei lipsei fortei de munca din Romania trebuie adusi muncitori straini, trebuie continuata strategia revenirii lucratorilor romani si trebuie folositi robotii.
"Daca pentru acei 1.200.000 de oameni care au venit din afara am gasi solutia sa-i tinem in tara sau am gasi de unde sa luam 1.200.000 de salariati care sa vina in economia romaneasca, ne-ar rezolva problema pe care o aveam pana acum cateva luni de zile, ca toti tipam ca nu gasim salariati, nu gasim oameni. Sincer, nu cred ca cei care s-au intors vor dori sa ramana in Romania, dar sa speram ca vom gasi solutii ca macar pe cativa sa ii mai tinem pe acasa", a afirmat Liviu Rogojinaru, citat de Agerpres.
Acesta crede ca situatia crizei de forta de munca va fi similara stadiului din perioada septembrie-octombrie 2020.
"Cred ca, din nefericire, ne vom intoarce probabil din septembrie-octombrie 2020 la septembrie-octombrie 2019, adica cei care au venit vor pleca inapoi, fiecare la ce avea de facut, si noi o sa avem aceeasi lipsa de forta de munca calificata ca si anul trecut. Mi-as dori din tot sufletul sa gresesc, dar... Un mod de a gandi e sa mergem mai departe sa vedem unde gasim salariatii ok pe care sa-i aducem sa lucreze in Romania; ne continuam gandirea vizavi de cum sa-i aducem inapoi pe romanii care poate s-au saturat sau poate s-au speriat si care vor sa vina si usor-usor sa reintregim oamenii care sunt in aceasta tara. Si normal, daca reusim sa rezolvam foarte repede cu niste roboti foarte frumosi, ar fi minunat", a declarat Liviu Rogojinaru.
De asemenea, directorul general al Fan Courier, Felix Patrascanu, si-a exprimat dezamagirea cu privire la faptul ca romanii veniti din strainatate au inceput sa plece inapoi in alte tari:
"Aveam un optimism moderat, cand am vazut foarte multi romani, din informatiile noastre acel 1.000.000 de romani intorsi in ultima perioada in tara, si ma gandeam ca o sa fim invadati de cereri de joburi. Dar m-am intristat foarte tare vazandu-i plecand rapid in Germania sa culeaga nu stiu ce fructe de pe acolo. Ce pot sa spun e ca romanii spun ca vor veni acasa, multi dintre ei ne-au spus lucrul acesta, in momentul in care vor avea o infrastructura de sanatate bine pusa la punct si infrastructura de transport".
Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri
Munca in zile nelucratoareIntrebare: Avem un angajat care are in cursul lunii aprilie 16 ore efectuate in zile nelucratoare - tratate in mod normal ca ore suplimentare. Dupa aceea insa nu a mai venit la munca la programul normal si are absente nemotivate, urmate de incetarea contractului. Sistemul nostru a procesat orele lucrate in weekend in compensare cu primele ore de absente nemotivate, angajatul neindeplinind normativul lunii, si astfel acele ore s-au platit in regim normal (100%), fara spor de ore suplimentare. Ne-ar ajuta un...
vezi AICI raspunsul specialistilor <<
Indemnizatia CCC. Baza de calcul pentru CM.Intrebare: Art. 8 d) a beneficiat de indemnizatie lunara pe perioada concediului de acomodare, potrivit Legii nr. 273/2004 privind procedura adoptiei, republicata, de indemnizatie pentru cresterea copilului potrivit Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, aprobata cu modificari prin Legea nr. 132/2011, cu modificarile si completarile ulterioare. Art. 10 1) Pentru persoanele prevazute la art. 1 alin. (1) lit. A si B, baza de calcul...
vezi AICI raspunsul specialistilor <<