Concediu de odihna in caz de cumul de contracte individuale de munca. Cum se acorda?

cumul de functiiconcediu de odihna cumul functiifunctie de baza
Concediu de odihna in caz de cumul de contracte individuale de munca. Cum se acorda?
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X
In cazul angajatilor cu doua contracte de munca la acelasi angajator, acestia au dreptul la concediul de odihna pentru ambele contracte (cel initial cu norma intreaga si unul cu timp partial) sau doar in cazul contractului cu norma intreaga?
 
Raspunsul specialistului:
 
Orice salariat are dreptul de a munci la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea (art. 35 alin. (1) din Codul muncii).
Fac exceptie de la prevederile alin. (1) situatiile in care prin lege sunt prevazute incompatibilitati pentru cumulul unor functii.
 
Asadar, un salariat poate avea 2 contracte individuale de munca cu functii diferite la acelasi angajator, fiind permis numai pentru functii diferite, de unde si expresia CUMUL DE FUNCTII.
 
Totodata, potrivit cadrului legal general in materia legislatiei muncii, respectiv Legea nr. 53/2003 – Codul Muncii, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, dreptul la concediu de odihna anual platit este garantat tuturor salariatilor si nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renuntari sau limitari.
Astfel, potrivit Codului Muncii, salariatii care cumuleaza mai multe contracte individuale de munca au dreptul la concediu anual de odihna si indemnizatia aferenta pentru fiecare dintre raporturile juridice pe care le-a incheiat.
Insa, avand in vedere ca scopul notiunii de concediu de odihna il reprezinta refacerea capacitatii de munca si respectarea sanatatii in munca a lucratorilor, in opinia noastra, acesta trebuie respectat si aplicat si in cazul cumulului de functii, mai ales in ipoteza in care se desfasoara la acelasi angajator.
Prin urmare, in opinia noastra, un salariat care cumuleaza in conditiile legii mai multe contracte individuale de munca la acelasi angajator, desi are dreptul la concediu de odihna pentru fiecare functie in parte, nu poate figura in concediu de odihna doar pe una dintre acestea, desfasurand activitatea pe celalata, raporturile de munca fiind cu acelasi angajator, conform unei programari anuale realizate, in conditiile legii.
 
Pe cale de consecinta, apreciem ca salariatul cu mai multe contracte individuale de munca incheiate la acelasi angajator isi poate lua concediu de odihna doar pentru ambele functii detinute, neputand figura pe una in concediu de odihna, iar pe cealalta prestand activitate.
In aceasta situatie, concediul de odihna se acorda concomitent la functia de baza si la functia ocupata prin cumul.
 
 
Raspuns oferit de Alexandra Nedelcu, Expert Legislatia muncii, pentru PortalCodulMuncii.ro
 
 
 

de LegislatiaMuncii.ro


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
cumul de functiiconcediu de odihna cumul functiifunctie de baza

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 24 Februarie 2021
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Concediu de odihna in caz de cumul de contracte individuale de munca. Cum se acorda? Nota: 4.25 din 5 - 2 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri

 
Zilele de sarbatoare legala pentru alte culte Intrebare: In cadrul organizatiei avem angajati care apartin de culte religiose diferite, atat crestine, cat si necrestine. Cum va fi platit un angajat de cult musulman care beneficiaza de zile libere pentru sarbatoarea lor echivalenta cu Vinerea Mare, insa lucreaza in Vinerea Mare a Pastelui ortodox? Cum va fi platit un angajat de cult catolic care beneficiaza de zile libere pentru sarbatoarea lor echivalenta cu Vinerea Mare, insa lucreaza in Vinerea mare a Pastelui ortodox?
vezi AICI raspunsul specialistilor <<
 
Actele aditionale. Adeverinta vechimeIntrebare: Ma confrunt cu o speta in care 4 dintre angajati nu doresc ca si veniturile sa le fie publice, avand in vedere ca sotiile lucreaza la stat si trebuie sa isi declare anul venitul.
vezi AICI raspunsul specialistilor <<


Descarca GRATUIT
“Controale ITM 2021! DOCUMENTELE verificate si SOLUTIILE specialistilor”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.
Rentrop ∧ Straton

 

 

Atentie la documentele solicitate la controalele ITM!

Descarcati gratuit Raportul Special

"Controale ITM 2021! DOCUMENTELE verificate si SOLUTIILE specialistilor"
Controale ITM 2021! DOCUMENTELE verificate si SOLUTIILE specialistilor

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 


 
Atentie la documentele solicitate la controalele ITM!
Descarcati gratuit Raportul Special

"Controale ITM 2021! DOCUMENTELE verificate si SOLUTIILE specialistilor"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]