Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Angajatii platiti cu o suma fixa pe ora. Daca depasesc durata normala a timpului de lucru, va fi considerata munca suplimentara?

plata la oramunca suplimentara 2018art 112 codul munciicontract de prestari servicii
Art. 119 din Codul muncii precizeaza faptul ca angajatorul este obligat sa tina la locul de munca evidenta orelor prestate zilnic de fiecare salariat, cu evidentierea orei de incepere si a celei de sfarsit si de a supune controlului inspectorilor de munca aceasta evidenta, ori de cate ori se solicita acest lucru.

Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 53/2017, publicata in Monitorul oficial al Romaniei nr. 644 din 7 august 2017, a introdus o serie de noi obligatii pentru angajator. Ca urmare a acestei prevederi, angajatorii au inceput sa realizeze o atare monitorizare >>>

Iata o speta intalnita pe PortalCodulMuncii: "Situatia este urmatoarea: Intr-un proiect in care sunt angajati formatori le sunt alocate un numar de ore care depasesc numarul de ore legale din luna, intrebarea este: - putem modifica prin act aditional contractul de munca in care sa specificam ca angajatul este platit cu suma fixa pe ora, si aceste ore suplimentare sa nu mai fie platite ca ore suplimentare ci ca ore normale? As aprecia daca ati reusi sa imi raspundeti cat mai repede."



Raspunsul specialistilor:


Angajatorii trebuie sa fie familiarizati cu faptul ca, potrivit art. 120 alin. (1) din Codul muncii, munca prestata in afara duratei normale a timpului de munca saptamanal, prevazuta la art. 112, este considerata munca suplimentara.

La art. 112 se prevede pentru salariatii angajati cu norma intreaga o durata normala a timpului de munca de 8 ore pe zi si de 40 de ore pe saptamana.


IMPORTANT

Date fiind informatiile mentionate mai sus, munca prestata peste 40 de ore pe saptamana reprezinta munca suplimentara.
Nu se poate stabili in contractul individual de munca un salariu pe ora. In contractul individual de munca se stabileste un salariu de baza fix pe luna si posibil sa se stabileasca adaosuri la salariu de baza.

Indiferent de modalitatea de reglementare a salariului, munca efectuata de salariat peste 40 de ore pe saptamana reprezinta munca suplimentara.

Posibilitatea de a reglementa plata pe ora exista doar in situatia in care activitatea este independenta iar formatorii sunt persoane fizice autorizate si incheie un contract de prestari servicii.



Sursa: PortalCodulMuncii



Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
plata la oramunca suplimentara 2018art 112 codul munciicontract de prestari servicii

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 11 Septembrie 2018
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Angajatii platiti cu o suma fixa pe ora. Daca depasesc durata normala a timpului de lucru, va fi considerata munca suplimentara? Nota: 5 din 5 - 5 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Penalizare Pentru Pensionare Anticipata PartialIntrebare: Buna ziua. Ma numesc Angela, data nasterii 22.04.1966. Lucrez din sepetembrie 1984. Pina in 1990 am avut 6 luni de concediu fara salariu. Din august 1990-mai1998 lucrez grupa 2. In perioada mai1998-mai 2000 am fost in concediu de ingrijire copil. Momentan lucrez. As vrea sa stiu la ce varsta pot iesi la pensie anticipat fara penalizare; care este varsta minima la care pot iesi la pensie anticipat partial si care este penalizarea? Va multumesc pentru timpul acordat! Cu stima, angela
 

Raspuns: Va multumesc!<br />Totusi, daca varsta de pensionare este 61 ani si 11 luni nu ar trebui sa ma... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 

 
 
 



 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]