Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Concediu fara plata in prelungirea concediului pentru cresterea copilului?

concediu fara plataconcediu fara plata conditii 2018concediu fara plata vechime in muncaconcediu fara plata studii
Concediul fara plata este destinat celor care au nevoie de timp, in vederea solutionarii unor probleme personale sau pentru studii. Este important de stiut inca de la inceput ca doar concediul fara plata pentru studii constituie vechime in munca.

Iar de cele mai multe ori acest concediu se va acorda doar daca salariatul cu pricina nu a beneficiat de formare profesionala la locul de munca.

Angajatorii ar trebui sa stie ca durata concediului fara plata se stabileste prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin Regulamentul intern.

Asadar, concediu fara salariu se scade din vechimea in munca.

Prin exceptie, concediile fara plata pentru formare profesionala, acordate in conditiile art. 155 si art. 156 din Codul muncii, constituie vechime in munca.


Iata un caz prezentat pe PortalCodulMuncii.ro: "Avem o salaraiata care a facut cerere de CCC pana la doi ani. Dupa aceasta perioada, mama doreste prelungirea suspendarii pana la implinirea varstei de 3 ani a copilului (nu este cu handicap) conform Contractului Colectiv de Munca al societatii. Intrebari: 1. Care va fi temeiul legal la intocmirea deciziei de suspendare pentru a fi considerat vechime in munca? 2. In baza carui articol va fi efectuata suspendarea in REVISAL?"



Raspunsul specialistilor Rentrop & Straton:


Nu exista o prevedere legala care sa reglementeze expres suspendarea contractului individual de munca pentru cresterea copilului de la varsta de 2 ani la varsta de 3 ani. Potrivit dispozitiilor art. 54 din Codul muncii, contractul individual de muncă poate fi suspendat, prin acordul partilor, in cazul concediilor fara plata pentru studii sau pentru interese personale.
Astfel, temeiul legal al concediului fara plata prevazut de contractul colectiv de munca il reprezinta art. 54 din Codul muncii.


ATENTIE - concediu fara plata si vechimea in munca!

Legea NU reglementeaza faptul ca perioada concediu fara plata pentru interese personale reprezinta vechime in munca. Prin urmare, concediul fara plata din situatia expusa nu reprezinta vechime in munca intrucat legea nu reglementeaza astfel.

Prin contractul colectiv de munca se poate stabili ca angajatorul va lua in calcul la stabilirea drepturilor care se acorda in functie de vechimea in munca, inclusiv perioada concediului fara plata pentru cresterea copilului pana la varsta de 3 ani.

Insa, aceasta perioada va putea fi considerata vechime in munca doar la acest angajator nu si la alt angajator.


Sursa; PortalCodulMuncii



Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
concediu fara plataconcediu fara plata conditii 2018concediu fara plata vechime in muncaconcediu fara plata studii

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 20 Martie 2018
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Concediu fara plata in prelungirea concediului pentru cresterea copilului? Nota: 3.67 din 5 - 12 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Penalizare Pentru Pensionare Anticipata PartialIntrebare: Buna ziua. Ma numesc Angela, data nasterii 22.04.1966. Lucrez din sepetembrie 1984. Pina in 1990 am avut 6 luni de concediu fara salariu. Din august 1990-mai1998 lucrez grupa 2. In perioada mai1998-mai 2000 am fost in concediu de ingrijire copil. Momentan lucrez. As vrea sa stiu la ce varsta pot iesi la pensie anticipat fara penalizare; care este varsta minima la care pot iesi la pensie anticipat partial si care este penalizarea? Va multumesc pentru timpul acordat! Cu stima, angela
 

Raspuns: Va multumesc!<br />Totusi, daca varsta de pensionare este 61 ani si 11 luni nu ar trebui sa ma... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]