legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Locuinta de serviciu, data in folosinta salariatilor. Ce trebuie sa stie angajatorii

locuinta de serviciuavantaj in naturainchiriere locuinta salariati
Orice angajator trebuie sa fie constient ca locuintele de serviciu fac parte din patrimoniul agentilor economici sau al institutiilor publice centrale ori locale si se administreaza in interesul acestora prin inchiriere salariatilor proprii, contractul de inchiriere fiind accesoriu la contractul individual de munca.

Aceste aspecte sunt reglementate de art. 29 alin. (1) din Norma metodologica pentru punerea in aplicare a prevederilor Legii locuintei nr. 114/1996.


Iata un caz intalnit pe PortalCodulMuncii.ro: "Dorim sa inchiriem sau sa achizitionam un apartament pt. un angajat deoarece va lucra in alta localitate. Vreau sa imi spuneti daca indiferent de alegere (inchiriere sau achizitionare) este vorba de avantaj in natura? Totodata, ce presupune acest lucru din punctul de vedere al taxelor angajatului? In ceea ce priveste achizitionarea, se pune problema deductibilitatii amortizarii si tva-ului aferent? Ce documente interne sunt necesare? Va rog sa imi spuneti tot ce considerati ca ar trebui sa stie compania in legatura cu o astfel de actiune (atat inchiriere, cat si achizitie de imobil)."


Raspunsul specialistilor Rentrop & Straton:


Este demn de mentionat ca potrivit art. 76 alin. (4) lit. d) din Codul fiscal, nu reprezinta venit impozabil, contravaloarea folosintei locuintei de serviciu sau a locuintei din incinta unitatii ori caminului militar de garnizoana si de unitate, potrivit repartitiei de serviciu, numirii conform legii sau specificitatii activitatii prin cadrul normativ specific domeniului de activitate, compensatia lunara pentru chirie pentru personalul din sectorul de aparare nationala, ordine publica si siguranta nationala, precum si compensarea diferentei de chirie, suportata de persoana fizica, conform legilor speciale.

ATENTIE!

Pentru ca o locuinta sa fie considerata locuinta de serviciu, este obligatoriu ca punerea acesteia la dispozitia salariatului sa fie justificata prin specificul activitatii, iar locuinta sa faca parte din patrimoniul angajatorului. In aceasta situatie contravaloarea folosintei nu reprezinta avantaj in natura.

Daca locuinta este inchiriata, chiria suportata de angajator pentru locuinta pusa la dispozitia salariatului reprezinta avantaj conform art. 76 alin.(3) lit. b) din Codul fiscal.

Conform Codului fiscal, avantajele in bani si in natura sunt venituri impozabile la nivelul persoanelor fizice care le primesc.

Pentru ca un avantaj acordat sa fie impozabil la nivelul angajatului in categoria veniturilor din salarii, trebuie ca acesta sa reflecte folosinta in scop personal a bunului sau serviciului acordat salariatului, ca urmare a unei relatii contractuale...citeste mai multe despre inchirierea unei locuinte de serviciu aici >>>


Contravaloarea acestor facilitati intra in baza de calcul al contributiilor sociale. Cheltuiala angajatorului cu avantajele mentionate este deductibila la calculul profitului impozabil. Achizitionarea apartamentul se realizeaza in baza hotararii adunarii generale a societatii.


Sursa: PortalCodulMuncii



de Isabela Alexe


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
locuinta de serviciuavantaj in naturainchiriere locuinta salariati

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 25 Aprilie 2018
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Locuinta de serviciu, data in folosinta salariatilor. Ce trebuie sa stie angajatorii Nota: 3.63 din 5 - 4 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

Comentarii (1)


Simona Ionela Ungureanu
19-Nov-2019

Bună ziua Sunt din Câmpulung Mușcel, Argeș, într-un contract de muncă cu relocare la Lugoj, Timiș. Angajatorul meu ne obligă, femei sau bărbați, cazați fiind în apartamente unisex, să dormim 2 femei sau 2 bărbați în același pat, în camere tranzit, apartamentele fiind semidecomandate. Dacă nu ne convine să ne luăm cazare pe banii noștri sau sa ne dam demisia. E ok din punct de vedere legal? Mulțumesc.

 

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri

 
Cercetare disciplinaraIntrebare: In cazul unei cercetari disciplinare, convocarea la cercetare disciplinara se poate efectua prin e-mail sau alta metoda online? De asemenea, intrevederea comisiei cu salariatul cercetat poate avea loc online, mai ales ca salariatul are contract de munca la domiciliu?
vezi AICI raspunsul specialistilor <<
 
Salariata revenita din CCC. Modificare functie. Incetare CIM in perioada de probaIntrebare: O salariata revine din concediu crestere copil pana la 2 ani pe postul suspendat. Angajatorul ii propune un alt post in alt departament, salariata accepta. Se poate pune perioada de proba pentru noua pozitie? In aceasta situatie pot sa ii incetez contractul dupa perioada de proba? sau trebuie sa respect cele 6 luni de la revenirea din suspendare?
vezi AICI raspunsul specialistilor <<


Descarca GRATUIT
“Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.
Rentrop ∧ Straton

 

 

Atentie la Fisele de Post ale angajatilor!

Descarcati gratuit Raportul Special

"Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi"
Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 


 
Atentie la Fisele de Post ale angajatilor!
Descarcati gratuit Raportul Special

"Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]