Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Concediul pentru ingrijirea copilului. Se ia in calculul stagiului de cotizare pentru pensia anticipata partial?

pensie anticipata 2017stagiu de cotizarepensie anticipata partial
Mentionam inca de la inceput ca, potrivit prevederilor art. 62 alin.(3) si art. 65 alin.(3) din Legea 263/2010, perioadele asimilate prevazute la art. 49 lit.a)-c) si g) nu se iau in calcul la stabilirea drepturilor de pensie anticipata sau anticipata partial.



Perioadele necontributive prevazute la art. 49 din lege reprezinta perioade asimilate stagiului de cotizare (art.32 din Normele la Legea 263/2010, aprobata prin HG 257/2011).

"Concediu ingrijire copil dupa 01.01.2006 se ia in calculul stagiului de cotizare pentru pensia anticipata partial?
Intra la perioade asimilate si nu ma poate ajuta decat la pensia pentru limita de varsta? La pensia pentru limita de varsta perioadele asimilate te ajuta sa-ti completezi stagiul de cotizare sau te ajuta numai la calculul pensiei?"
, intrebari din PortalCodulMuncii.ro.


La stabilirea stagiului complet de cotizare/stagiului de cotizare in specialitate, precum si la determinarea punctajului mediu anual in cazul pensiei anticipate si pensiei anticipate partiale nu se iau in considerare perioadele asimilate prevazute la art. 49 alin. (1) lit. a) - c) si g) din lege, respectiv stagiile de cotizare realizate in sistemele de asigurari sociale neintegrate sistemului public de pensii la data intrarii in vigoare a legii. Sistemele neintegrate sistemului public de pensii, potrivit art. 6 alin. (2) din lege, sunt urmatoarele: sistemul de asigurari sociale al avocatilor si sistemele proprii de asigurari sociale ale cultelor recunoscute de lege (art.49 din Norme).

La art. 49 lit.f) din aceeasi lege se precizeaza ca este asimilat stagiului de cotizare si perioada in care o persoana a beneficiat, incepand cu data de 1 ianuarie 2006, de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, de pana la 3 ani, fara insa ca aceasta perioada sa fie printre cele de care nu se tine cont la stabilirea stagiului de cotizare aferent pensiei anticipate si anticipata partiala.

In aceasta situatie, apreciem ca perioada prevazuta la art. 49 alin.(1) lit.f) din Legea nr.263/2010, respectiv  perioada in care o persoana a beneficiat, incepand cu data de 1 ianuarie 2006, de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, de pana la 3 ani nefiind printre cele excluse expres de lege, se valorifica la stabilirea drepturilor de pensie ce se acorda in raport cu acestea, atat din perspectiva stagiului de cotizare, cat si a cuantumului pensiei.

Sursa: PortalCodulMuncii



Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
pensie anticipata 2017stagiu de cotizarepensie anticipata partial

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 02 Februarie 2017
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Concediul pentru ingrijirea copilului. Se ia in calculul stagiului de cotizare pentru pensia anticipata partial? Nota: 3.64 din 5 - 7 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

Comentarii (1)


taica
14-Feb-2017

Căutam operator/operatoare calculator pentru publicare anunțuri. Nu este necesară prea multă experiență. Se lucrează comod de acasă sau de oriunde aveți acces la internet. Se oferă contract de comision. Cerințe: cunoștințe minime PC, seriozitate, perseverență, conexiune internet. Se acordă instruire gratuită sub forma unor lecții trimise pe mail. Câștigul depinde numai de dvs. Mai multe detalii puteți obține trimițând un e-mail cu subiectul ”INFORMAȚII” pe adresa seracin1946@yahoo.com

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Contract De Munca Cu Timp Partial, 20 Ore Pe Saptamana?Intrebare: Buna ziua, Va rog daca ma puteti ajuta, doresc sa angajez un casier doar sambata si duminica cu 10 ore /zi, Daca la Durata muncii este corect asa: " 2 O fractiune de norma , 20 ore/saptamana. a) repartizarea programului de lucru se face dupa cum urmeaza: program de lucru inegal si flexibil, desfasurat in intervalul orar 09.30-23.30. b) Programul de lucru se poate modifica in conditiile regulamentului intern/contractului colectiv de munca aplicabil. c) Nu s
 

Raspuns: Multumesc frumos, o zi buna...<br />... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Atentie la Fisele de Post modificate de GDPR!

Modele de Fise de Post actualizate in 2018
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR"
7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
Atentie la Fisele de Post modificate de GDPR!
Modele de Fise de Post actualizate in 2018

Descarcati gratuit Raportul Special

"7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]