Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie

 

Concedierea in perioada de proba: ce se petrece cu salariatele aflate in plata stimulentului de insertie?

stimul de insertieconcediu crestere copil 2016perioada de proba

In perioada de proba, orice angajator sau angajat are dreptul sa se razgandeasca, atat timp cat se considera ca o colaborare prelungita nu este in avanatajul nimanui.


Totusi, exista anumite conditii prevazute de lege, cand angajatorul nu poate renunta la angajatul aflat in perioada de proba, iar in acest sens vom analiza o intrebare venita pe site-ul PortalCodulMuncii.ro. Iata despre ce este vorba:

"S.C. S.R.L angajeaza o persoana care a fost angajata la o alta societate. La fosta societate, persoana a avut un contract de munca incheiat de durata determinata pana la data de 15.10.2015, insa la data de 07.03.2015, in perioada derularii contractului, aceasta a suspendat contractul pentru concediu de crestere si ingrijire copil.
La data de 07.10.2016 se angajeaza la societatea noastra, avand un contract de munca incheiat pe durata nedeterminata, cu proba de lucru de 90 de zile calendaristice. La o saptamana de la angajare solicita eliberarea unei adeverinte din care sa reiasa ca s-a angajat, in vederea obtinerii stimulentului de insertie.
Intrebarea este daca firma va putea sa inceteze acestei salariate contractul de munca in perioada de proba, conform art. 31 alin 3 din Codul muncii, in eventualitatea in care aceasta nu va corespunde la proba de lucru, avand in vedere ca ea va beneficia de stimulent de insertie?"



Pentru a raspunde intrebarii mai sus mentionate, se vor respecta prevederile art. 25 alin. (2) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor.

In acest context, angajatorul trebuie sa stie ca ii este interzis sa dispuna incetarea raporturilor de munca in cazul:

a) salariatei/salariatului care se afla, dupa caz, in concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani, in cazul copilului cu handicap;
b) salariatei/salariatului care se afla in plata stimulentului de insertie;

In acest caz, legea interzice companiei angajatoare sa dispuna incetarea raporturilor de munca.

Femeile care se afla in concediul pentru cresterea copilului, dar care decid sa revina la munca inainte de terminarea acestuia, vor beneficia de o suma lunara numita stimulent de insertie, ce se acorda la cerere.

Este bine de stiut ca atat timp cat salariata se afla in plata stimulentului de insertie, angajatorul nu poate dispune incetarea contractului individual de munca conform art. 31 alin.(3) din Codul muncii.

Mai multe despre concedierea in perioada de proba poti citi pe PortalCodulMuncii



Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
stimul de insertieconcediu crestere copil 2016perioada de proba

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 18 Octombrie 2016
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Concedierea in perioada de proba: ce se petrece cu salariatele aflate in plata stimulentului de insertie? Nota: 2.75 din 5 - 2 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Care Este Vechimea In Munca Si Cand Ma Pot PensionaIntrebare: Buna ziua. Sunt nascuta pe data de 10.03.1968. Am lucrat in 1986-1987, pentru scurte perioade ca ziliera la o unitate ce mi-a eliberat adeverinta de lucru pentru 79 de zile. Se specifica ca s-au retinut cele 3% pensie suplimentara si CAS. Datele nu apar in cartea de munca ci doar in adeverinta. Se iau in calcul ca vechime in munca (perioada contributiva)? Din 1.10. 1988- 1.09.1989 am lucrat in aceeasi unitate cu Carte de munca. Am urmat Facultate cursuri la zi 5 ani: 1989-1994.Pe Diploma
 

Raspuns: Reducerea varstei este doar de un an si 6 luni.<br />Va puteti pensiona pe invaliditate indife... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 

 
 
 



 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]