Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Recuperarea prejudiciului produs de salariatul care a renuntat la formarea profesionala

formare profesionalaformare profesionala angajatiRecuperarea prejudiciului produs de salariat
Salariatul renunta la formarea profesionala in conditiile in care angajatorul deja a achizitionat biletele de avion. Concret, angajatul isi da demisia si atunci nu mai participa la cursul programat pentru luna care urma.

Poate angajatorul sa isi recupereze prejudiciul solicitand salariatului sa achite contravaloarea biletului de avion?

Conform Specialistului Irina Dumitrescu, angajatorului ii este permis sa recupereze daunele pricinuite de angajat in indeplinirea indatoririlor de serviciu in conditiile stabilite de Codul muncii.

"Conform art. 254 alin. (2) din Codul muncii, in situatia in care angajatorul constata ca salariatul sau a provocat o paguba din vina si in legatura cu munca sa, va putea solicita salariatului, printr-o nota de constatare si evaluare a pagubei, recuperarea contravalorii acesteia, prin acordul partilor, intr-un termen care nu va putea fi mai mic de 30 de zile de la data comunicarii iar potrivit alin. (4), contravaloarea pagubei recuperate prin acordul partilor, conform alin. (3), nu poate fi mai mare decat echivalentul a 5 salarii minime brute pe economie.", precizeaza Irina Dumitrescu, pentru PortalCodulMuncii.ro.

Dar atentie la faptul ca nicio retinere din salariu nu poate fi operata, in afara cazurilor si conditiilor prevazute de lege.

"In concluzie, prejudiciul poate fi acoperit de buna voie de catre salariat, prin plata contravalorii biletului de avion, in caz contrar, angajatorul se va adresa instantei de judecata.", precizeaza Irina Dumitrescu pentru PortalCodulMuncii.ro.




Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
formare profesionalaformare profesionala angajatiRecuperarea prejudiciului produs de salariat

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 15 Martie 2016
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Recuperarea prejudiciului produs de salariatul care a renuntat la formarea profesionala Nota: 4.67 din 5 - 3 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

Comentarii (2)


Mircea Ionescu
16-Mar-2016

Pai daca deja a cumparat biletul de avion inseamna a platit si cursul, sau a dat o garantie nerecuperabila. Ce se intampla in situatiille cand salariatul nu-si da demisia dar nu mai rea sa plece la curs, sau nu mai este laat sa plece la curs, chiar din vina sefului, ca nu-i aproba deplasarea. Pe de alta parte cine constata prejudiciile aduse firme tocmai ca angajatorul nu trimite oamenii la cursuri sis/au specializari ?

Sabou Mariana
16-Mar-2016

Buna ziua, ar trebui sa corectati la inceputul articolului unde scrieti ca angajatorul isi da demisia; cred ca, corect, ar fi salariatul. O zi buna

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Pentru Pensia De Urmas , Am 59 De Ani Si 4 Copii Cu Noua Lege Pot Iesi AcumIntrebare: buna seara, pentru pensia de urmas de pe urma sotului decedut am o intrebare . vazand ca nu am varsta inca sa beneficez de pensia de urmas ,intrebarea mea este urmatoare datorita noiei legi a pensiilor se incadreaza si pensia de urmas am 59 de ani si 4 copii , cu nuoa prevedere as putea iesi imediat la pensie vazand ca nu am ajuns la 62 de ani , dar datorita noii prevederi vazand ca am 4 copii , ma incadrez sa ies mai devreme .
 

Raspuns: Legea 127 din 2019 intra in vigoare la data de 01.09.2021.<br />In prezent va puteti pensiona ... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 

 
 
 



 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]