Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

CSSM: Consecintele pentru nerespectarea prevederilor

cssmprevederi

Intrebare:

La o societate cu un numar de angajati care depaseste 50, este obligatorie constituirea Comitetului de Sanatate si Securitate in munca (CSSM)? Daca da, trebuie trecut in Regulamentul intern? Activitatea societatii nu presupune conditii grele sau periculoase de munca si este dispersata teritorial pe mai multe judete. In cazul in care nu se constituie CSSM, care pot fi consecintele pentru societate? Exista amenzi prevazute pentru acest tip de situatie?

Raspuns:

Potrivit art. 6 din Legea nr. 319/2006 privind securitatea si sanatatea in munca, coroborat cu art. 171 din Legea nr. 53/203 – Codul muncii , angajatorul are obligatia de a asigura securitatea si sanatatea lucratorilor in toate aspectele legate de munca.

In cazul in care un angajator apeleaza la servicii externe, acesta nu este exonerat de responsabilitatile sale in acest domeniu.

Obligatiile lucratorilor in domeniul securitatii si sanatatii in munca nu aduc atingere principiului responsabilitatii angajatorului.

In vederea asigurarii conditiilor de securitate si sanatate in munca si pentru prevenirea accidentelor si a bolilor profesionale, angajatorii au obligatia sa obtina autorizatia de functionare din punct de vedere al securitatii si sanatatii in munca, inainte de inceperea oricarei activitati.

Potrivit art. 180 din Codul muncii , comitetul de securitate si sanatate in munca se organizeaza la angajatorii persoane juridice la care sunt incadrati cel putin 50 de salariati.

In cazul in care conditiile de munca sunt grele, vatamatoare sau periculoase, inspectorul de munca poate cere infiintarea acestor comitete si pentru angajatorii la care sunt incadrati mai putin de 50 de salariati.

In cazul in care activitatea se desfasoara in unitati dispersate teritorial, se pot infiinta mai multe comitete de securitate si sanatate in munca. Numarul acestora se stabileste prin contractul colectiv de munca aplicabil.

Comitetul de securitate si sanatate in munca coordoneaza masurile de securitate si sanatate in munca si in cazul activitatilor care se desfasoara temporar, cu o durata mai mare de 3 luni.

In situatia in care nu se impune constituirea comitetului de securitate si sanatate in munca, atributiile specifice ale acestuia vor fi indeplinite de responsabilul cu protectia muncii numit de angajator.

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
cssmprevederi

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 30 Octombrie 2012
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


CSSM: Consecintele pentru nerespectarea prevederilor Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Pot Sa Primesc Indemnizatia De Crestere A Copilului?Intrebare: Buna ziua, am 22 de ani, in data de 4 februarie mi-am dat demisia de la locul de munca nestiind ca sunt insarcinata (am aflat pe 25 februarie). Am citit criteriile de acordare a indemnizatiei insa sunt nelamurita cu un lucru, eu cele 12 luni in ultimii 2 ani le am, pentru ca de la 18 ani tot lucrez, pot beneficia de insemnizatie? Banuiesc ca de prenatal nu.. mentionez ca sotul meu lucreaza, daca ajuta la ceva, dar eu nu mai lucrez, chiar nu am pe cine sa intreb. Multumesc!
 

Raspuns: Buna ziua, da.<br />Veti beneficia de concediu crestere copil, pentru ca ati spus ca indeplini... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]